VACCSHAGOTTA; PLDZAT A TZRL [MN 72.]
2009.02.28. 22:07
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana-ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Itt Vaccshagotta remete felkereste a Magasztost. Odarve, dvzletet vltott a Magasztossal, s illend dvzl szavak utn lelt eltte. Eltte lve, gy szltotta meg a Magasztost Vaccshagotta remete:
- Azt az elmletet vallja-e, Gtama r, hogy a vilg rkkval, ez az igazsg, s minden ms nzet tves?
- Nem vallom azt az elmletet, Vaccsha, hogy a vilg rkkval, ez az igazsg, s minden ms nzet tves.
- Teht azt az elmletet vallja Gtama r, hogy a vilg nem rkkval, ez az igazsg, s minden ms nzet tves?
- Nem vallom azt az elmletet, Vaccsha, hogy a vilg nem rkkval, ez az igazsg, s minden ms nzet tves.
[Stb., 1. a 63. szuttt.]
- Vaccsha, az az elmlet, amely szerint a vilg rkkval (~ nem rkkval stb.), pusztn tvhitek srsge, tvhitek boztja, tvhitek szemfnyvesztse, tvhitek zrzavara, tvhitek bklyja, s szenvedssel, bajjal, knnal, gytrelemmel jr, nem vezet lemondshoz, vgytalansghoz, nuralomhoz, megnyugvshoz, felismershez, megvilgosodshoz, kialvshoz. Ezt a veszlyt ltom benne, s ezrt tvol tartom magamat mindezektl az elmletektl.
- Van-e egyltaln valamilyen elmlete Gtama rnak?
- Vaccsha, a Berkezettnek nem szoksa, hogy elmleteket lltson fel. Mert a Berkezett felismerte, mi a test, hogyan jn ltre a test, hogyan sznik meg a test; mik az rzetek, hogyan jnnek ltre az rzetek, hogyan sznnek meg az rzetek: mi a tudat, hogyan jn ltre a tudat, hogyan sznik meg a tudat; mik az adottsgok, hogyan jnnek ltre az adottsgok, hogy sznnek meg az adottsgok; mi a megismers, hogyan jn ltre a megismers, hogyan sznik meg a megismers. Ennek kvetkeztben a Berkezett minden vlemnyt, minden feltevst, minden nzst, nssget, nhittsget feladott, elvetett, legyztt, elhagyott, visszautastott, eltvoztatott, s ezltal felszabadult.
- Az ilyen felszabadult elmj szerzetes hol szletik jj, Gtama?
- Nem lehet azt mondani, hogy jjszletik, Vaccsha.
- Teht nem szletik jj?
- Nem lehet azt mondani, hogy nem szletik jj.
- Teht jjszletik is, nem is?
- Nem lehet azt mondani, hogy jjszletik is, nem is.
- Teht sem jjszletik, sem nem szletik jj?
- Nem lehet azt mondani, hogy sem jjszletik, sem nem szletik jj.
- Gtama, amikor azt krdeztem, hogy az ilyen felszabadult elmj szerzetes hol szletik jj, azt vlaszoltad, hogy nem lehet azt mondani, hogy jjszletik, Vaccsha. Amikor azt krdeztem, hogy ezek szerint nem szletik jj, azt vlaszoltad, hogy nem lehet azt mondani, hogy nem szletik jj. Amikor azt krdeztem, hogy ezek szerint jjszletik is, nem is, azt vlaszoltad, hogy nem lehet azt mondani, hogy jjszletik is, nem is. Amikor azt krdeztem, hogy ezek szerint sem jjszletik, sem nem szletik jj, azt vlaszoltad, hogy nem lehet azt mondani, hogy sem jjszletik, sem nem szletik jj. Ezek utn tudatlansgba kerltem, ezek utn bizonytalansgba kerltem, Gtama, s azt a bizalmat, amely elz beszlgetsnk nyomn kialakult bennem Gtama r irnt, ilyen krlmnyek kztt elvesztettem.
- Vaccsha, elg ebbl a tudatlansgbl, elg ebbl a bizonytalansgbl! Vaccsha, ez a Tan mly rtelm, nehezen foghat fel, nehezen sajtthat el, tlhaladja az rtelmet, fensges, blcs, csak tudsoknak val. Te nem rtheted meg, mert ms nzeteket vallasz, ms felfogst kvetsz, mst hiszel, ms szablyoknak veted al magadat, ms tantid vannak. Nos, viszontkrdst teszek fel, Vaccsha; felelj r beltsod szerint. Mi a vlemnyed, Vaccsha: ha tz gne eltted, tudnd-e: “Itt elttem tz g”?
- Ha tz gne elttem, Gtama, tudnm: “Itt elttem tz g.”
- s ha megkrdeznk tled: mitl g ez a tz, amelyik itt g eltted, mit vlaszolnl a krdsre?
- Ha megkrdeznk tlem: mitl g ez a tz, amelyik itt g elttem, ezt vlaszolnm a krdsre: “Ez a tz, amelyik itt g elttem, attl g, hogy fvel s fval tplljk.”
- s ha kialudna eltted a tz, tudnd-e: “Kialudt elttem a tz”?
- Ha kialudna elttem a tz, tudnm: “Kialudt elttem a tz.”
- s ha megkrdeznk tled: ez a tz, amelyik kialudt eltted, melyik gtj fel tvozott, keletre, nyugatra, szakra vagy dlre, mit vlaszolnl a krdsre?
- Nem lehet r vlaszolni, Gtama. Hiszen a tz, amely attl gett, hogy fvel s fval tplltk, annak felemsztse utn, ha nem raktak r jabbakat, tpllk nlkl maradt, s ppen ezrt mondjuk rla, hogy kialudt.
- Ugyangy, Vaccsha, a testet, amellyel a meghatroz a Berkezettet meghatrozhatn, a Berkezett levetkzte, gykert elmetszette, mint kidnttt fatrzset; megsemmistette, soha tbb ltre nem tmadhat. A Berkezett megszabadult a testi vonatkozsoktl; mly, felmrhetetlen, megismerhetetlen, mint a nagy cen. Nem lehet azt mondani rla, hogy jjszletik; nem lehet azt mondani rla, hogy nem szletik jj; nem lehet azt mondani rla, hogy jjszletik is, nem is; nem lehet azt mondani rla, hogy sem jjszletik, sem nem szletik jj. Az rzeteket (~ rtelmet, ~ adottsgokat, ~ megismerst), amelyekkel a meghatroz a Berkezettet meghatrozhatn, a Berkezett levetkzte, gykerket elmetszette, mint kidnttt fatrzset; megsemmistette ket, soha tbb ltre nem tmadhatnak. A Berkezett megszabadult az rzetek (~ rtelem, ~ adottsgok, ~ megismers) vonatkozsaitl; mly, felmrhetetlen, megismerhetetlen, mint a nagy cen. Nem lehet azt mondani rla, hogy jjszletik; nem lehet azt mondani rla, hogy nem szletik jj [...stb.].
E szavak hallatra Vaccshagotta remete gy szlt a Magasztoshoz:
- Gtama, mintha egy falu vagy vros hatrban llna egy nagy szlafa, s a mulandsg trvnye szerint lefoszlana rla lomb s gally, lefoszlana rla kreg s hncs, s id mltn lomb s gally nlkl, kreg s hncs nlkl, szrazon, tisztn llna a trzs, ugyangy lomb s gally nlkl, kreg s hncs nlkl, szrazon, tisztn ll elttem Gtama r magyarzata. Pomps, Gtama! Pomps, Gtama! [...] Fogadjon el Gtama r a mai naptl letem vgig vilgi tiszteljl, aki hozz folyamodik oltalomrt!
|