A LTSZOMJ KIOLTSA [MN 38.]
2009.02.28. 21:59
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana-ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Ez id tjt egy Szti nev szerzetes, egy halsz fia, ilyen tves nzeteket tpllt:
- gy rtelmezem a Tant, amelyet a Magasztos hirdet, hogy jelenlegi megismerseink velnk jnnek a llekvndorls sorn, nem vltoznak.
[...] Amikor a tbbi szerzetesnek nem sikerlt lebeszlni tves nzeteirl Szti szerzetest, a halsz fit, felkerestk a Magasztost. [...]
Ekkor a Magasztos az egyik szerzetest szltotta:
- Eredj, szerzetes, hvd ide nevemben Szti szerzetest, a halsz fit: “A Mester hvat, Szti testvr!”
- Igen, uram - vlaszolta a szerzetes engedelmesen a Magasztosnak, s felkereste Szti szerzetest. Odarve, gy szlt Szti szerzeteshez:
- A Mester hvat, Szti testvr!
- Rendben van, testvr - felelte a szerzetesnek Szti szerzetes, s felkereste a Magasztost. Odarve, dvzlte a Magasztost, s lelt eltte. A Magasztos gy szltotta meg az eltte l Szti szerzetest:
- Igaz-e, Szti, hogy ilyen tves nzeteket tpllsz. “gy rtelmezem a Tant, amelyet a Magasztos hirdet, hogy jelenlegi megismerseink velnk jnnek a llekvndorls sorn, nem vltoznak”?
- Igen, uram, valban gy rtelmezem a Tant, amelyet a Magasztos hirdet, hogy jelenlegi megismerseink velnk jnnek a llekvndorls sorn, nem vltoznak.
- Milyen megismersre gondolsz, Szti?
- Arra, amely megnyilatkozik s rzkel [?], s klnbz helyekre kerlve, jra meg jra megtapasztalja j s rossz tettei jutalmt.
- Balgatag ember, honnt veszed, hogy n ilyen tantst hirdetek? Nem fejtettem-e ki klnbz vonatkozsokban, balgatag ember, hogy a megismers adott ok kvetkezmnyeknt keletkezik, adott ok nlkl nem jn ltre megismers? Te viszont, balgatag ember, rtetlensgedben flremagyarzod az n tantsomat, pusztulsba kergeted nmagadat, s sok krt okozol. Nyomorsgod, szenvedsed fog szrmazni belle hossz idre, balgatag ember!
Ekkor a Magasztos a szerzetesekhez fordult:
- Mit gondoltok, szerzetesek: nem okozott-e forrongst a rendi fegyelemben ez a Szti szerzetes, a halsz fia?
- Hogyan trtnhetnk ilyesmi, urunk? Semmikppen sem, urunk!
E szavak hallatra Szti szerzetes nmn, magba roskadva, grnyedt httal, lesttt szemmel, lngvrs arccal, zavartan lt. [...]
Ekkor a Magasztos a szerzetesekhez fordult:
- Szerzetesek, amilyen adott ok alapjn keletkezik megismers, arrl nevezik el. Ha lts alapjn s alak vonatkozsban keletkezik megismers, ltsi megismersnek nevezik. Ha halls alapjn s hang vonatkozsban keletkezik megismers, hallsi megismersnek nevezik. Ha szagls alapjn s szag vonatkozsban keletkezik megismers, szaglsi megismersnek nevezik. Ha nyelv alapjn s z vonatkozsban keletkezik megismers, zlelsi megismersnek nevezik. Ha test alapjn s tapints vonatkozsban keletkezik megismers, testi megismersnek nevezik. Ha gondolkozs alapjn s lltsok vonatkozsban keletkezik megismers, gondolkozsi megismersnek nevezik. Ugyangy, szerzetesek, mint ahogy a tzet arrl az adott tnyezrl nevezik el, amelynek alapjn g. Ha fa alapjn g a tz, fatznek nevezik. Ha rzse alapjn g a tz, rzsetznek nevezik. Ha szna alapjn g a tz, sznatznek nevezik. Ha trgya alapjn g a tz, trgyatznek nevezik. Ha polyva alapjn g a tz, polyvatznek nevezik. Ha hulladk alapjn g a tz, hulladktznek nevezik. Ugyangy, szerzetesek, aminek alapjn keletkezik megismers, arrl nevezik el. [Megismtelve.]
Adva van egy llny (vagy: Ez az llny ltrejtt); vilgos, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Teht tpllkbl tartja fenn magt; vilgos, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Teht a tpllk megsznse esetn az llnynek is meg kell sznnie; vilgos, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Ez esetleg nem llny (vagy: Ez az llny esetleg nem jtt ltre); ugyebr az ilyen bizonytalansgbl ktsg szrmazik, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- gy esetleg nem tpllkbl tartja fenn magt; ugyebr az ilyen bizonytalansgbl ktsg szrmazik, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- gy a tpllk megsznsvel az llnynek esetleg nem kell megsznnie; ugyebr az ilyen bizonytalansgbl ktsg szrmazik, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy ez llny (vagy: hogy ez az llny ltrejtt), annak ktsge eloszlik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy teht tpllkbl tartja fenn magt, annak ktsge eloszlik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy teht a tpllk megsznse esetn az llnynek is meg kell sznnie, annak ktsge eloszlik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Szerzetesek, ugyebr nincs ktsgetek afell, hogy ez llny (vagy: hogy ez az llny ltrejtt)?
- Nincs, urunk.
- Szerzetesek, ugyebr nincs ktsgetek afell, hogy teht tpllkbl tartja fenn magt?
- Nincs, urunk.
- Szerzetesek, ugyebr nincs ktsgetek afell, hogy teht a tpllk megsznse esetn az llnynek is meg kell sznnie?
- Nincs, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy ez llny (vagy: hogy ez az llny ltrejtt), az helyesen gondolkozik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy teht tpllkbl tartja fenn magt, az helyesen gondolkozik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Aki a valsgnak megfelelen, vilgosan felismeri, hogy teht a tpllk megsznse esetn az llnynek is meg kell sznnie, az helyesen gondolkozik; ugyebr, szerzetesek?
- Igen, urunk.
- Nos, szerzetesek, ha ezt a vilgos, letisztult nzetet elfogadjtok, magatokv teszitek, elismeritek, kvetitek, akkor a kinyilatkoztatott Tant tutajhoz hasonlnak tekintitek-e, amely csak tkelsre val, nem megrzsre?
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt a vilgos, letisztult nzetet nem fogadjtok el, nem teszitek magatokv, nem ismeritek el, nem kvetitek, akkor a kinyilatkoztatott Tant tutajhoz hasonlnak tekintitek-e, amely csak tkelsre val, nem megrzsre?
- Igen, urunk.
- Szerzetesek, ngyfle tpllk szolgl a megszletett llnyek letben tartsra s a megszletendk ltresegtsre. Mi ez a ngy? Durva vagy finom anyagi tpllk, msodszor az rintkezs, harmadszor a gondolkods, negyedszer a megismers. Mibl fakad, mibl tmad, mibl szletik, mibl keletkezik ez a ngy tpllk? Ez a ngy tpllk a ltszomjbl fakad, a ltszomjbl tmad, a ltszomjbl szletik, a ltszomjbl keletkezik. Mibl fakad, mibl tmad, mibl szletik, mibl keletkezik a ltszomj? A ltszomj az rzetekbl fakad [...]. Mibl fakadnak [...] az rzetek? Az rzetek az rintkezsbl fakadnak [...]. Mibl fakad [...] az rintkezs? Az rintkezs a hat rzkelsi terletbl fakad [...]. Mibl fakad [...] a hat rzkelsi terlet? A hat rzkelsi terlet a nvbl s alakbl fakad [...]. Mibl fakad [...] a nv s alak? A nv s alak a megismersbl fakad [...]. Mibl fakad [...] a megismers? A megismers az adottsgokbl fakad [...]. Mibl fakadnak [...] az adottsgok? Az adottsgok a tudatlansgbl fakadnak [...]. Teht, szerzetesek, a tudatlansg kvetkezmnyei az adottsgok, az adottsgok kvetkezmnye a megismers, a megismers kvetkezmnye a nv s alak, a nv s alak kvetkezmnye a hat rzkelsi terlet, a hat rzkelsi terlet kvetkezmnye az rintkezs, az rintkezs kvetkezmnyei az rzetek, az rzetek kvetkezmnye a ltszomj, a ltszomj kvetkezmnye a lthez kapcsolds, a lthez kapcsolds kvetkezmnye a ltezs, a ltezs kvetkezmnye a szlets, a szlets kvetkezmnye az regsg s hall, bnat, fjdalom, szenveds, szomorsg, gytrelem. gy jn ltre ez az egsz egyetemes szenveds.
Azt mondtam, hogy az regsg s hall a szlets kvetkezmnye. Nos, szerzetesek, valban a szlets kvetkezmnye az regsg s hall, vagy nem? Mi a vlemnyetek errl?
- Urunk, az regsg s hall a szlets kvetkezmnye, ez a vlemnynk. Az regsg s hall a szlets kvetkezmnye.
- Azt mondtam, hogy a szlets a ltezs kvetkezmnye. Nos, szerzetesek, valban a ltezs kvetkezmnye a szlets? Mi a vlemnyetek errl?
- Urunk, a szlets a ltezs kvetkezmnye, ez a vlemnynk. A szlets a ltezs kvetkezmnye. [Stb.].
- Jl van, szerzetesek. Teht, szerzetesek, ti is gy mondjtok, n is gy mondom: ha ez van, akkor emez is van, ennek a keletkezse magval vonja emennek a keletkezst, azaz a tudatlansg kvetkezmnyei az adottsgok [...stb.].
Viszont a tudatlansgnak teljes vgytalansg rvn trtn megszntetsvel megsznnek az adottsgok, az adottsgok megszntvel megsznik a megismers, a megismers megszntvel megsznik a nv s alak, a nv s alak megszntvel megsznik a hat rzkelsi terlet, a hat rzkelsi terlet megszntvel megsznik az rintkezs, az rintkezs megszntvel megsznnek az rzetek, az rzetek megszntvel megsznik a ltszomj, a ltszomj megszntvel megsznik a lthez kapcsolds, a lthez kapcsolds megszntvel megsznik a ltezs, a ltezs megszntvel megsznik a szlets, a szlets megszntvel megsznik az regsg s hall, bnat, fjdalom, szenveds, szomorsg, gytrelem. gy sznik meg ez az egsz egyetemes szenveds.
Azt mondtam, hogy a szlets megszntvel megsznik az regsg s hall. Nos, szerzetesek, valban a szlets megszntvel sznik meg az regsg s hall? Mi a vlemnyetek errl?
- Urunk, a szlets megszntvel megsznik az regsg s hall, ez a vlemnynk. A szlets megszntvel megsznik az regsg s hall.
- Azt mondtam, hogy a ltezs megszntvel megsznik a szlets. Nos, szerzetesek, valban a ltezs megszntvel sznik meg a szlets? Mi a vlemnyetek errl?
- Urunk, a ltezs megszntvel megsznik a szlets, ez a vlemnynk. A ltezs megszntvel megsznik a szlets. [Stb.]
- Jl van, szerzetesek. Teht, szerzetesek, ti is gy mondjtok, n is gy mondom: ha ez nincs, akkor emez sincs, ennek a megsznte magval vonja emennek a megszntt, azaz a tudatlansg megszntetsvel megsznnek az adottsgok [...stb.].
Ezek utn, szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, visszafordultok-e a mlthoz: “Lteztnk-e mi mr rgebben, vagy nem lteztnk rgebben? Mik voltunk rgebben, hogyan lteztnk rgebben, mibl miv lettnk rgebben?”
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, elre fordultok-e a jvhz: “Fogunk-e mi majd ltezni a jvendben, vagy nem fogunk ltezni a jvendben? Mik lesznk a jvendben, hogyan fogunk ltezni a jvendben, mibl miv lesznk a jvendben?”
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, tprengtek-e magatok fell a jelenben: “Ltezem-e n, vagy nem ltezem? Mi vagyok? Hogyan ltezem? Ez a mostani lnyem honnt jtt, hov fog menni?”
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, fogtok-e gy beszlni: “Egy remete mondta ezt neknk, remetk mondtk, mi azonban nem mondjuk ezt”?
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, fogtok-e msik mestert keresni magatoknak?
- Semmikppen sem, urunk.
- Szerzetesek, ha ezt gy tudjtok, gy tartjtok, vissza fogtok-e trni a kznsges remetk s papok klnbz fogadalmaihoz, hkuszpkuszaihoz, szertartsaihoz, remlve tlk valamit?
- Semmikppen sem, urunk.
- Nemdebr, szerzetesek, csak amit magatok megismertetek, magatok belttatok, magatok felfogtatok, csakis azt valljtok?
- gy van, urunk.
- Jl van, szerzetesek. Beavattalak benneteket ebbe a vilgos, idtlen tanba, amely mindenki eltt nyitva ll, mindenkit szlt, s amelyet a blcsek maguktl felfognak.
|