CSALTEK [MN 25.]
2009.02.28. 21:55
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana-ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Itt a Magasztos a szerzetesekhez fordult:
- Szerzetesek!
- Hallgatjuk, urunk - vlaszoltk a szerzetesek tisztelettudan a Magasztosnak. A Magasztos gy beszlt:
- Szerzetesek, a vadfog nem ezzel a szndkkal szrja a csaltket az erdei vadaknak: “Fogyasszk el az erdei vadak ezt az eledelt, amelyet elbk szrtam, s legyenek tle egszsgesek, jl tplltak, ljenek sokig, hossz ideig!” A vadfog ezzel a szndkkal szrja a csaltket az erdei vadaknak: “Az erdei vadak r fogjk vetni magukat erre a csaltekre, amelyet elbk szrtam, s elcsbulva falni fogjk a j falatokat. Ha rvetik magukat, s elcsbulva faljk a j falatokat, megfeledkeznek az bersgrl. Ha megfeledkeznek az bersgrl, figyelmetlenekk vlnak. Ha figyelmetlenekk vlnak, kedvem szerint zskmnyul ejthetem ket a csaltek mellett.”
Ekkor, szerzetesek, az els falka rvetette magt a csaltekre, amelyet a vadfog elbk szrt, s elcsbulva faltk a j falatokat. Amikor rvetettk magukat, s elcsbulva faltk a j falatokat, megfeledkeztek az bersgrl. Megfeledkezve az bersgrl, figyelmetlenekk vltak. Amikor figyelmetlenekk vltak, a vadfog kedve szerint zskmnyul ejtette ket a csaltek mellett. gy az els falka a vadfog hatalmba esett.
Ekkor a msodik falka gy gondolkozott: “Amikor az els falka rvetette magt a csaltekre, amelyet a vadfog elbk szrt... [stb.], a vadfog kedve szerint zskmnyul ejtette ket a csaltek mellett. Jobb lesz, ha mi most gondosan elkerljk a csaltket, s a veszedelmes telt elkerlve, az erd mlyre rejtznk, s ott maradunk.” Ezek gondosan elkerltk a csaltket, s a veszedelmes telt elkerlve, az erd mlyre rejtztek, s ott maradtak. Azonban a nyr utols hnapjban, amikor f s vz kiszradt, testk rendkvl lesovnyodott. Testk rendkvli lesovnyodsa folytn ellenll erejk kimerlt. Ellenll erejk kimerlte folytn visszatrtek a csaltekhez, amelyet a vadfog elbk szrt. Rvetettk magukat, s elcsbulva faltk a j falatokat... [stb.]. gy a msodik falka is a vadfog hatalmba esett.
Ekkor a harmadik falka gy gondolkozott: “Amikor az els falka rvetette magt a csaltekre, [...] a vadfog hatalmba esett. Amikor a msodik falka rvetette magt a csaltekre, [...] a vadfog hatalmba esett. Jobb lesz, ha mi most letanyzunk a csaltek kzelben, amelyet a vadfog elbnk szrt. Ott letanyzunk, de nem vetjk r magunkat a csaltekre, amelyet a vadfog elbnk szrt. Ha nem vetjk r magunkat, nem csbulunk el, mikzben a j falatokat faljuk. Ha nem csbulunk el, mikzben a j falatokat faljuk, nem feledkeznk meg az bersgrl. Ha nem feledkeznk meg az bersgrl, nem vlunk figyelmetlenekk. Ha nem vlunk figyelmetlenekk, nem ejt bennnket kedve szerint zskmnyul a vadfog a csaltek mellett.” Ezek letanyztak a csaltek kzelben, amelyet a vadfog elbk szrt. Ott letanyzva, nem vetettk r magukat a csaltekre, [...] nem ejtette ket kedve szerint zskmnyul a vadfog a csaltek mellett.
Ekkor a vadfognak s a vadfog segdeinek ez az tletk tmadt: “Ez a harmadik falka ravasz s vatos. Taln varzstudomnnyal rendelkezik ez az rdngs harmadik falka, mert a kiszrt csaltekbl fogyasztanak, de nem kapjuk rajta ket, amikor jnnek vagy mennek. Jobb lesz, ha most mindenfell krlkertjk nagy hlkkal az elbk szrt csaltket, akkor taln megtalljuk ennek a harmadik falknak a tanyjt, ahol rejtzkdnek.” Ekkor az elbk szrt csaltket mindenfell krlkertettk nagy hlkkal. Ezutn a vadfog s segdei rtalltak a harmadik falknak a tanyjra, ahol rejtzkdtek. gy a harmadik falka is a vadfog hatalmba esett.
Ekkor a negyedik falka gy gondolkozott: “Amikor az els falka rvetette magt a csaltekre, [...] a vadfog hatalmba esett. [...] Amikor a msodik falka rvetette magt a csaltekre, [...] a vadfog hatalmba esett. [...] Amikor a harmadik falka letanyzott a csaltek kzelben, [...] nem ejtette ket kedve szerint zskmnyul a vadfog a csaltek mellett, [...] mgis a vadfog s segdei rtalltak a harmadik falknak a tanyjra, ahol rejtzkdtek. gy a harmadik falka is a vadfog hatalmba esett. Jobb lesz, ha mi most olyan helyen tanyzunk le, ahol nem tud elrni bennnket a vadfog s a vadfog segdei.” [...] s olyan helyen tanyztak le, ahol nem tudta elrni ket a vadfog s segdei. Ott letanyzva, nem vetettk r magukat a csaltekre, [...] s nem ejtette ket kedve szerint zskmnyul a vadfog a csaltek mellett.
Ekkor a vadfognak s a vadfog segdeinek ez az tletk tmadt: “Ez a negyedik falka ravasz s vatos. Taln varzstudomnnyal rendelkezik ez az rdngs negyedik falka, mert a kiszrt csaltekbl fogyasztanak, de nem kapjuk rajta ket, amikor jnnek vagy mennek. Jobb lesz, ha most mindenfell krlkertjk nagy hlkkal az elbk szrt csaltket, akkor taln megtalljuk ennek a negyedik falknak a tanyjt, ahol rejtzkdnek.” Ekkor az elbk szrt csaltket mindenfell krlkertettk nagy hlkkal. Azonban a vadfog s segdei nem talltak r a negyedik falka tanyjra, ahol rejtzkdtek.
Ekkor a vadfognak s segdeinek ez az tletk tmadt: “Ha elriasztjuk ezt a negyedik falkt, a felriadt falka a tbbieket is el fogja riasztani, s az sszes erdei llat el fogja kerlni a kiszrt csaltket. Jobb lesz, ha lemondunk errl a negyedik falkrl.” Ezzel a vadfog s segdei lemondtak a negyedik falkrl. gy a negyedik falka nem esett a vadfog hatalmba.
Ezt a hasonlatot, szerzetesek, az igazsg feltrsa kedvrt mondtam, s jelentse a kvetkez. A csaltek az t rzkszerv rzki rmeit jelkpezi. A vadfog a Ksrtt, a Gonoszt jelkpezi. A vadfog segdei a Ksrt segdeit jelkpezik. Az erdei vadak a remetket s papokat jelkpezik.
A remetk s papok els csoportja rveti magt a vilgi gynyrsgekre, amelyeket a Ksrt csaltekl elbk szr, s elcsbulva faljk a j falatokat. Ha rvetik magukat, s elcsbulva faljk a j falatokat, megfeledkeznek az bersgrl. Ha megfeledkeznek az bersgrl, figyelmetlenekk vlnak. Ha figyelmetlenekk vlnak, a Ksrt kedve szerint zskmnyul ejti ket a csaltekl szolgl vilgi gynyrsgek mellett. gy a remetk s papok els csoportja a Ksrt hatalmba esik. Az erdei vadak els falkjnak hasonlatval a remetknek s papoknak erre az els csoportjra cloztam.
A remetk s papok msodik csoportja gy gondolkozik: “Amikor a remetk s papok els csoportja rvetette magt a vilgi gynyrsgekre, amelyeket a Ksrt csaltekl elbk szrt, [...] a Ksrt hatalmba estek. Jobb lesz, ha mi most gondosan elkerljk a csaltekl szolgl vilgi gynyrsgeket, s a veszedelmes tpllktl elfordulva, elvonulunk az erd mlyre.” Ezek gondosan elkerlik a csaltekl szolgl vilgi gynyrsgeket, s a veszedelmes tpllktl elfordulva, elvonulnak az erd mlyre. Ott vadnvnyekkel tpllkoznak, klessel, rizzsel, gabonaszemekkel, szittyval, nvnyek szrval s nedvvel, szzmmaggal, fvel, tehntrgyval, gykerekkel, bogykkal, hullott gymlccsel tpllkoznak. Azonban a nyr utols hnapjban, amikor f s vz kiszrad, testk rendkvl lesovnyodik. Testk rendkvli lesovnyodsa folytn ellenll erejk kimerl. Ellenll erejk kimerlte folytn gondolataik fltti uralmuk is megsznik. Gondolataik fltti uralmuk megsznte folytn visszatrnek a csaltekhez, amelyet a Ksrt elbk szrt: a vilgi gynyrsgekhez. [...] gy a remetk s papok msodik csoportja is a Ksrt hatalmba esik. Az erdei vadak msodik falkjnak hasonlatval a remetknek s papoknak erre a msodik csoportjra cloztam.
A remetk s papok harmadik csoportja gy gondolkozik: “Amikor a remetk s papok els csoportja... [stb.] Jobb lesz, ha mi most letanyzunk a csaltek mellett, amelyet a Ksrt elbnk szrt: a vilgi gynyrsgek mellett. Ott letanyzunk, de nem vetjk r magunkat a Ksrt csaltkre: a vilgi gynyrsgekre.” [...] Ezek azonban flsleges tprengsbe kezdenek: “Vajon rkkval a vilg?” “Vajon nem rkkval a vilg?” “Vges-e a vilg?” “Vgtelen-e a vilg?” “Azonos-e a llek a testtel?” “Klnbzik-e a llek a testtl?” “Ltezik‑e a Berkezett a hall utn?” “Nem ltezik a Berkezett a hall utn?” “Ltezik is, nem is a Berkezett a hall utn?” “Az sem mondhat, hogy ltezik, s az sem mondhat, hogy nem ltezik a Berkezett a hall utn?” gy a remetk s papok harmadik csoportja is a Ksrt hatalmba esik. Az erdei vadak harmadik falkjnak hasonlatval a remetknek s papoknak erre a harmadik csoportjra cloztam.
A remetk s papok negyedik csoportja gy gondolkozik: “Amikor a remetk s papok els csoportja... [stb.] Jobb lesz, ha mi most olyan helyen tanyzunk le, ahol nem tud elrni bennnket a Ksrt s a Ksrt segdei.” [...] gy a remetk s papok negyedik csoportja nem esik a Ksrt hatalmba. Az erdei vadak negyedik falkjnak hasonlatval a remetknek s papoknak erre a negyedik csoportjra cloztam.
Mi ez a hely, ahol nem tudja elrni ket a Ksrt s a Ksrt segdei, szerzetesek? Ha a szerzetes minden vgytl tvol, minden bajtl tvol, eltvolodsa szlte, elmlkedve elgondolkoz, boldog rmben az els rvlet llapotba jut. Az ilyen szerzetesrl ezt mondjk: “Megvaktotta a Ksrtt, kioltotta a Ksrt szeme vilgt, lthatatlann vlt a Ksrt szmra.”
Utna pedig az elmlkedst s gondolkozst feladva, a szerzetes elri a bels nyugalmat, az elmlkeds s gondolkozs nlkli, felolddsbl fakad, boldog rmet: a msodik rvlet llapotba jut (~ harmadik rvlet llapotba, ~ negyedik rvlet llapotba, ~ a tr vgtelensgnek llapotba, ~ a tudat vgtelensgnek llapotba, ~ a semmisg llapotba, ~ a sem rzkels, sem rzketlensg llapotba, ~ az rzkels s szlels megszntetsbe jut). Az ilyen szerzetesrl ezt mondjk: “Megvaktotta a Ksrtt, kioltotta a Ksrt szemevilgt, lthatatlann vlt a Ksrt szmra.”
gy beszlt a Magasztos. A szerzetesek rmmel s elgedetten hallgattk a Magasztos szavait.
|