PLDZAT A FRSZRL [MN 21.]
2009.02.28. 21:54
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana-ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Ekkortjt a tiszteletremlt Mlijaphagguna tlsgosan sok idt tlttt meghitt egyttltben az apckkal. Olyan meghitt egyttltben tlttte az idt az apckkal a tiszteletremlt Mlijaphagguna, hogy ha valamelyik szerzetes elmarasztal szt ejtett az apckrl a tiszteletremlt Mlijaphagguna jelenltben, akkor a tiszteletremlt Mlijaphagguna megharagudott, kikelt magbl, s civakodsba kezdett. Ha pedig valamelyik szerzetes elmarasztal szt ejtett a tiszteletremlt Mlijaphaggunrl az apck jelenltben, akkor az apck megharagudtak, kikeltek magukbl, s civakodsba kezdtek. Ilyen meghitt egyttltben tlttte az idt az apckkal a tiszteletremlt Mlijaphagguna.
Ekkor az egyik szerzetes felkereste a Magasztost. Odarve, dvzlte a Magasztost, s lelt eltte. Eltte lve, gy szlt a Magasztoshoz az a szerzetes:
- Uram, a tiszteletremlt Mlijaphagguna tlsgosan sok idt tlt meghitt egyttltben az apckkal... [Megismtelve.]
Ekkor a Magasztos odaszltott egy msik szerzetest:
- Eredj, szerzetes, hvd ide nevemben Mlijaphagguna szerzetest: “A Mester hvat, Phagguna testvr!”
- Igen, uram - vlaszolta a szerzetes engedelmesen a Magasztosnak, s felkereste Mlijaphaggunt. Odarve, gy szlt a tiszteletremlt Mlijaphaggunhoz:
- A Mester hvat, Phagguna testvr!
- Rendben van, testvr - mondott igent a szerzetesnek a tiszteletremlt Mlijaphagguna, s a Magasztos el jrult. Odarve, dvzlte a Magasztost, s lelt eltte. A Magasztos gy szltotta meg az eltte l Mlijaphaggunt:
- Igaz-e, Phagguna, hogy te tlsgosan sok idt tltesz meghitt egyttltben az apckkal?... [Megismtelve.]
- gy van, uram.
- Ugyebr, Phagguna, te mint tisztes csald sarja, hitbuzgalombl tvoztl otthonodbl az otthontalansgba?
- gy van, uram.
- Akkor pedig, Phagguna, nem mlt hozzd, aki mint tisztes csald sarja, hitbuzgalombl tvoztl otthonodbl az otthontalansgba, hogy most tlsgosan sok idt tltesz meghitt egyttltben az apckkal. gy teht, Phagguna, ha jelenltedben valaki elmarasztal szt ejt az apckrl, akkor is tvoztass el magadtl minden kznapi indulatot, minden kznapi gondolatot, Phagguna. Ilyenkor ezt kell erstgetned magadban: “Elmm nem fog helytelen irnyba tvedni, egyetlen rossz szt sem fogok kiejteni, kitartok a jindulatban s egyttrzsben, nem tpllok gylletet szvemben.” Ezt kell erstgetned magadban, Phagguna. Ugyangy, Phagguna, ha jelenltedben valaki kzzel megtn az apckat, kvel megdobn az apckat, bottal megtn az apckat, fegyverrel megtn az apckat, akkor is el kell tvoztatnod magadtl minden kznapi indulatot, minden kznapi gondolatot, Phagguna. Ilyenkor ezt kell erstgetned magadban: “Elmm nem fog helytelen irnyba tvedni, egyetlen rossz szt sem fogok kiejteni, kitartok a jindulatban s egyttrzsben, nem tpllok gylletet szvemben.” [...]
Ezutn a Magasztos a szerzetesekhez fordult:
- Szerzetesek, valaha megelgedssel tlttte el elmmet a szerzetesek viselkedse. Akkoriban elg volt, ha e szavakkal fordultam a szerzetesekhez: “Szerzetesek, n magnosan tkezem. Mivel magnosan tkezem, egszsgesnek, frissnek, knnynek, ersnek, nyugodtnak rzem magamat. Ezrt ti is magnosan tkezzetek. Ha magnosan tkeztek, szerzetesek, ti is egszsgesnek, frissnek, knnynek, ersnek, nyugodtnak fogjtok rezni magatokat.” Szerzetesek, akkoriban nem volt szksg r, hogy szablyokat szabjak a szerzeteseknek; elg volt, ha felhvtam a figyelmket.
gy van ez, szerzetesek, mint hogyha sima talajon, ngy t tallkozsnl pomps kocsi llna befogott lovakkal, oldalra akasztott sztkvel, s felszllna r egy lovakhoz rt, gyakorlott kocsihajt, bal kezbe fogn a gyeplt, jobb kezbe fogn az sztkt, s oda hajtana, ahov akarna. Ugyangy, szerzetesek, nem volt szksg r, hogy szablyokat szabjak a szerzeteseknek; elg volt, ha felhvtam a figyelmket. Teht, szerzetesek, tvoztasstok el a rosszat, buzglkodjatok a jban, akkor ti is gyarapodni, ersdni, nvekedni fogtok ebben a rendi fegyelemben.
gy van ez, szerzetesek, mint hogyha egy falu vagy vros kzelben volna egy nagy szlafaerd, amelyet bentt a bozt, s arra vetdne egy j szndk, jindulat, jakarat ember, s a grbe, burjnz vadhajtsokat lemetszen, eltvoltan, s az erdt tisztra tisztogatn, viszont az egyenes, szpen ntt szlahajtsokat gondosan gondozn, akkor ez a szlafaerd gyarapodsnak, ersdsnek, nvekedsnek indulna. Ugyangy, szerzetesek, tvoztasstok el a rosszat, buzglkodjatok a jban, akkor ti is gyarapodni, ersdni, nvekedni fogtok ebben a rendi fegyelemben.
Szerzetesek, lt valaha itt Szvatthiban egy Vdhik nev hziasszony. Vdhik hziasszony j hrnek rvendett: “Vdhik hziasszony bks, Vdhik hziasszony szeld, Vdhik hziasszony nyugodt.” Vdhik hziasszonynak volt egy Kl nev, szorgalmas, dolgos, gyes kez szolglja. Egyszer Kl szolglnak ez a gondolata tmadt: “rnm j hrnek rvend: “Vdhik hziasszony bks, Vdhik hziasszony szeld, Vdhik hziasszony nyugodt.” Vajon rnm csupn eltitkolja bels haragjt, vagy egyltaln nem ismer haragot? Vagy pedig n vgzem olyan jl dolgomat, hogy rnm knytelen eltitkolni bels haragjt, noha haragos? Mi volna, ha prbra tennm rnmet?”
Ekkor Kl szolgl csak fnyes nappal kelt fel. Ekkor Vdhik hziasszony rszlt Kl szolglra:
- H, te Kl!
- Mi az, rnm?
- Mi az oka, hogy csak fnyes nappal keltl fel?
- Semmi klns, rnm.
- Mi az, hogy semmi klns, hitvny szolgl? Fnyes nappal kelsz fel?
gy szlt haragosan az rn, s indulatban sszerncolta a szemldkt. Ekkor Kl szolgl gy gondolkozott:
- rnm csupn eltitkolja bels haragjt, noha haragos. n vgzem olyan jl dolgomat, hogy rnm knytelen eltitkolni bels haragjt, noha haragos. Mi volna, ha mg jobban prbra tennm rnmet?
Ekkor Kl szolgl mg ksbben kelt fel. Ekkor Vdhik hziasszony rszlt Kli szolglra:
- H, te Kl!
- Mi az, rnm?
- Mi az oka, hogy csak fnyes nappal keltl fel?
- Semmi klns, rnm.
- Mi az, hogy semmi klns, hitvny szolgl? Fnyes nappal kelsz fel?
gy szlt haragosan az rn, s indulatban haragos szavakat szalasztott ki a szjn. Ekkor Kl szolgl gy gondolkozott:
- rnm csupn eltitkolja bels haragjt, noha haragos. n vgzem olyan jl dolgomat, hogy rnm knytelen eltitkolni bels haragjt, noha haragos. Mi volna, ha mg jobban prbra tennm rnmet?
Ekkor Kl szolgl mg ksbben kelt fel. Ekkor Vdhik hziasszony rszlt Kl szolglra:
- H, te Kl!
- Mi az, rnm?
- Mi az oka, hogy csak fnyes nappal keltl fel?
- Semmi klns, rnm.
- Mi az, hogy semmi klns, hitvny szolgl? Fnyes nappal kelsz fel?
gy szlt haragosan az rn, s indulatban felkapta az ajtreteszt, fejbe vgta vele, beszaktotta a fejt. Ekkor Kl szolgl beszakadt fejjel, ml vrrel fellrmzta a szomszdsgot:
- Nzztek, mit tett a bks asszony, nzztek, mit tett a szeld asszony, nzztek, mit tett a nyugodt asszony! Megharagudott egyetlen szolgljra, mert nappal keltem fel, felkapta az ajtreteszt, fejbe vgott vele, beszaktotta a fejemet!
Ettl fogva Vdhik hziasszony rossz hrbe kerlt: “Indulatos Vdhik hziasszony, durva Vdhik hziasszony, veszekeds Vdhik hziasszony.”
Ugyangy, szerzetesek, nmelyik szerzetes csak addig bketr, csak addig marad szeld, csak addig rzi nyugalmt, amg bnt szval nem illetik. m amikor a szerzetest bnt szval illetik, akkor bizonytsa be bketrst, akkor bizonytsa be szeldsgt, akkor bizonytsa be nyugalmt. Nem azt a szerzetest nevezem szeld szavnak, aki csak akkor szeld szav, csak akkor szeld viselkeds, ha megkapja a szksges ruhzatot, tpllkot, fekhelyet, betegsg esetn orvossgot. Mirt mondom ezt? Mert az ilyen szerzetes nem marad szeld szav, nem marad szeld viselkeds, ha nem kapja meg a szksges ruhzatot, tpllkot, fekhelyet, betegsg esetn orvossgot. Amelyik szerzetes a Tant tiszteli, a Tant becsli, a Tant kveti, s ezrt szeld szav, ezrt szeld viselkeds, azt nevezem valban szeld szavnak. Ezrt ezt vsstek elmtekbe, szerzetesek: “A Tant tisztelve, a Tant becslve, a Tant kvetve lesznk szeld szavak, szeld viselkedsek.”
.................................................................................................................................................
Szerzetesek, mg hogyha rablk s tonllk ktl frsszel frszelnk is le egyik tagotokat a msik utn; amelyiktk ettl haragra gerjedne lelkben, az nem kveti az n tantsomat. Mg ebben az esetben is ezt kell erstgetnetek magatokban: “Elmnk nem fog helytelen irnyba tvedni, egyetlen rossz szt sem fogunk kiejteni, jindulatak s egyttrzk maradunk, nem tpllunk gylletet szvnkben. Ezt a szemlyt bartsgos rzlettel fogjuk thatni, s tle kiindulva az egsz vilgot bartsgos rzlettel, vgtelen, hatrtalan, mrhetetlen bartsg s szeldsg rzletvel fogjuk thatni.” Ezt kell erstgetnetek magatokban, szerzetesek.
Ezt a frsz hasonlatval megvilgtott intelmet tartstok llandan emlkezetben, szerzetesek. Ismertek-e olyan beszdet, akr finomat, akr durvt, amelyet ne brntok elviselni?
- Nem ismernk, urunk.
- Akkor teht, szerzetesek, tartstok llandan emlkezetben ezt a frsz hasonlatval megvilgtott intelmet; ez hossz idre javatokra, dvtkre fog szolglni.
gy beszlt a Magasztos. A szerzetesek rmmel s elgedetten hallgattk a Magasztos szavait.
|