MEGTISZTULS [MN 8.]
2009.02.28. 21:50
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana-ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Itt a tiszteletremlt Mahcsunda egyik este htatos elmlkedse befejeztvel felllt, s felkereste a Magasztost. Odarve, ksznttte a Magasztost, s lelt eltte. Eltte lve, gy szltotta meg a Magasztost a tiszteletremlt Mahcsunda:
- Uram, a sok klnbz nzetbl, amelyek az egyn ltre vonatkozlag vagy a klvilgra vonatkozlag a kzvlemnyben kialakulnak, a szerzetesnek ugyebr elegend, ha a kezdetket teszi megfontols trgyv, s ilyen mdon tud elfordulni ezektl a nzetektl, ilyen mdon tudja elvetni ezeket a nzeteket?
- Csunda, a sok klnbz nzetrl, amelyek az egyn ltre vonatkozlag vagy a klvilgra vonatkozlag a kzvlemnyben kialakulnak, amikor ezek a nzetek kialakulnak, s meggykereznek, s elterjednek, a valsgnak megfelelen fel kell ismerni s helyesen kell tudni: “Ez nem az enym, ez nem n vagyok, ez nem az n egynisgem.” Ilyen mdon lehet elfordulni ezektl a nzetektl, ilyen mdon lehet elvetni ezeket a nzeteket.
Elfordul, Csunda, hogy egyik vagy msik szerzetes minden vgytl tvol, minden bajtl tvol, eltvolodsa szlte, elmlkedve elgondolkoz, boldog rmben az els rvlet llapotba jut, s gy gondolkozik: “Elrtem a megtisztulst.”
m ezt a nemes rendi fegyelemben nem megtisztulsnak nevezik, Csunda, hanem a jelen vilgban elrt boldogsgnak nevezik a nemes rendi fegyelemben.
Elfordul, Csunda, hogy egyik vagy msik szerzetes az elmlkedst s gondolkozst feladva, elri a bels nyugalmat, az rzsek egybeolvadst, az elmlkeds s gondolkozs nlkli, felolddsbl fakad, boldog rmet, a msodik rvlet llapott, s gy gondolkozik: “Elrtem a megtisztulst.” Azonban ezt a nemes rendi fegyelemben nem megtisztulsnak nevezik, Csunda, hanem a jelen vilgban elrt boldogsgnak nevezik a nemes rendi fegyelemben.
Elfordul, Csunda, hogy egyik vagy msik szerzetes az rmrl lemondva, egykedven, az emlkezst s tudatot sszpontostva azt a boldogsgot rzi testben, amelyrl az igaz emberek ezt mondjk: “Az egykedven emlkez boldogan l.” gy a harmadik rvlet llapotba jut, s gy gondolkozik: “Elrtem a megtisztulst.” Azonban ezt a nemes rendi fegyelemben nem megtisztulsnak nevezik, Csunda, hanem a jelen vilgban elrt boldogsgnak nevezik a nemes rendi fegyelemben.
Elfordul, Csunda, hogy egyik vagy msik szerzetes a boldogsgon s a szenvedsen tllpve, az egykori vidmsg s bnat megsemmistse utn elri a szenveds nlkli, boldogsg nlkli, egykedv s tiszta emlkezst. gy a negyedik rvlet llapotba jut, s gy gondolkozik: “Elrtem a megtisztulst.” Azonban ezt a nemes rendi fegyelemben nem megtisztulsnak nevezik, Csunda, hanem a jelen vilgban elrt boldogsgnak nevezik a nemes rendi fegyelemben.
Elfordul, Csunda, hogy egyik vagy msik szerzetes tllp az alakok szlelsn, megsznteti a benyomsok szlelst, eltrli a dolgok klnbzsgnek szlelst, s elri a tr vgtelensgnek llapott, (~ a tudat vgtelensgnek llapott, ~ a semmisg llapott, ~ a sem rzkels, sem rzketlensg llapott), s gy gondolkozik: “Elrtem a megtisztulst.” m ezt a nemes rendi fegyelemben nem megtisztulsnak nevezik, Csunda, hanem a nyugalom elrsnek nevezik a nemes rendi fegyelemben.
A megtisztulst gy kell megvalstanotok, Csunda: “Msok erszakosak, mi viszont nem vagyunk erszakosak”; gy kell megvalstanotok a megtisztulst. “Msok letet oltanak ki, mi viszont tartzkodunk az let kioltstl”; gy kell megvalstanotok a megtisztulst. “Msok elveszik azt, amit nem adtak nekik (~ kicsapongk, ~ hazugok, ~ rgalmazk, ~ szitkozdk, ~ fecsegk, ~ nzk, ~ lnokok, ~ tves nzeteket vallanak, ~ tves clokat kvetnek, ~ tvesen szlnak, ~ tvesen cselekesznek, ~ tves meglhetst folytatnak, ~ tves erfesztseket tesznek, ~ tvesen emlkeznek, ~ tves rvletbe esnek, ~ tves tudssal rendelkeznek, ~ tves megvltst rnek el, ~ fradtak s restek, ~ fennhjzk, ~ ingatagok, ~ haragvk, ~ ktzkdk, ~ kpmutatk, ~ irigyek, ~ kapzsik, ~ fukarok, ~ lnokok, ~ csalk, ~ durvk, ~ dlyfsek, ~ akaratosak, ~ gonoszokkal bartkoznak, ~ hanyagok, ~ bizalmatlanok ~ szemrmetlenek, ~ lelkiismeretlenek, ~ tanulatlanok, ~ lomhk, ~ feledkenyek, ~ ostobk), ... amit megpillantanak, azt megkvnjk, megragadjk, nem eresztik el; mi viszont nem kvnjuk meg, nem ragadjuk meg, eleresztjk, amit megpillantunk.” gy kell megvalstanotok a megtisztulst. [...]
Mint ahogyan egy jrhatatlan utat egy msik, jrhat ton meg lehet kerlni, mint ahogyan egy jrhatatlan gzlt egy msik, jrhat gzln meg lehet kerlni, ugyangy, Csunda, az erszakos egynt meg lehet kerlni az erszaktl tartzkodssal, az letet kiolt egynt meg lehet kerlni az let kmlsvel [stb.], az olyan egynt, aki megkvnja, megragadja, nem ereszti el, amit megpillant, meg lehet kerlni azzal, hogy nem kvnjuk meg, nem ragadjuk meg, eleresztjk, amit megpillantunk.
Mint ahogyan minden rossz tulajdonsg alacsonyabb ltformba juttat, minden j tulajdonsg magasabb ltformba juttat, ugyangy, Csunda, az erszakos egynt az erszaktl tartzkods juttatja magasabb ltformba, az letet kiolt egynt az let kmlse juttatja magasabb ltformba [stb.], az olyan egynt, aki megkvnja, megragadja, nem ereszti el, amit megpillant, az juttatja magasabb ltformba, ha nem kvnja meg, nem ragadja meg, elereszti, amit megpillant.
Nincs olyan eset, Csunda, hogy aki maga is mocsrba sllyedt, ki tudja hzni a mocsrba sllyedt msik embert. m olyan eset elfordul, Csunda, hogy aki maga nem sllyedt mocsrba, ki tudja hzni a mocsrba sllyedt msik embert. Nincs olyan eset, Csunda, hogy aki maga is fktelen, fegyelmezetlen, nem jutott el a nirvnhoz, az meg tudja fkezni, fegyelmezni, a nirvnhoz eljuttatni a msik embert. m olyan eset elfordul, Csunda, hogy aki maga megfkezett, fegyelmezett, eljutott a nirvnhoz, az meg tudja fkezni, fegyelmezni, a nirvnhoz eljuttatni a msik embert. Ugyangy, Csunda, az erszakos egynt az erszaktl tartzkods juttatja el a nirvnhoz, az letet kiolt egynt az let kmlse juttatja el a nirvnhoz [stb.].
Nos, Csunda, ezzel megmutattam a megtisztuls tjt, megmutattam a helyes eltkltsg tjt, megmutattam a megkerls tjt, megmutattam a magasabb ltformba juts tjt, megmutattam a kialvsba (nirvnba) juts tjt. Amit a tantvnyai javt akar, egyttrz tantnak kell nyjtania, azt nyjtottam n nektek egyttrzsbl. Itt van elttetek a fk tve, itt vannak elttetek a magnos hajlkok. Mlyedjetek el, Csunda, ne lankadjatok, hogy ne kelljen ksbb megbnnotok; erre tantalak benneteket.
gy beszlt a Magasztos. A tiszteletremlt Mahcsunda rmmel s elgedetten hallgatta a Magasztos szavait.
|