FIRENZISZ
FIRENZISZ
Men
 
szmll
Induls: 2005-06-04
 
A ht szimbluma

Triskell

A hrom spirl jelkpezi a vizet, a fldet s a levegt. Ezek biztostjk az univerzum lland krforgst. Kreatvv tesz, s segt a megvilgosodsban.

 
Samanizmus
Samanizmus : VI. AVATS S PLYAKEZDS

VI. AVATS S PLYAKEZDS

  2006.07.03. 14:39

1. "Gyalog" vagy "lovon" 2. Smndob s dobavats 3. A smn avatsa

VI. AVATS S PLYAKEZDS

1. "Gyalog" vagy "lovon"

A jellt teht elbb-utbb megtrik, s hozzkezd a smnkodshoz. Ez persze jabb problmkat jelent, mert "smnkodni" csak bizonyos eszkzkkel lehet - ezeknek az eszkzknek a fontossgt jl lthattuk a nanaj meskbl -, az eszkzket pedig a smnnak meg kell szereznie, illetve el kell kszttetnie.
A smni "rvls" lnyege az utazs. A smn az als vagy fels vilgba utazik szellemeihez. Krds, hogyan trtnik ez az utazs: gyalog vagy lhton? Ennek a llekutazsnak normlis krlmnyek kztt kls anyagi eszkze a dob, amely, mint ltni fogjuk, a l szerept jtssza. Az j smnnak azonban mg nincs dobja, mert a dob elksztse bizonyos meghatrozott idt vesz ignybe. Ilyenformn addig is, amg a dob elkszl, ms eszkzkkel kell helyettestenie, amelyek lehetnek "lovak", de lehetnek csupn egyszer vndorbotok is a smn kezben, aki ebben az idszakban gyalog rja a szellemvilg tjait.
Mint minden mestersgnek, ennek is megvannak az inasvei. A burjt smn avatsig korbccsal s gynevezett "gyalogos" smnbottal smnkodott. Az els avats utn mr "l" smnbotot kapott, de csak a msodik avats utn jutott dobhoz s dobverhz. De mg ezutn is hasznlhatott vrsfenygat, oldaln meghagyott zld hajtssal, zszl mdjra raggatott szvetdarabbal vagy irhadarabokkal teleaggatott nyrfagat. Ezen utazott a szellemvilgba. Botja volt az j smnnak a kumandinoknl - ksbb "a szellemek megparancsoltk", hogy trjen t a nyrfagnyalbra -, "kis" smnkods esetn botot vagy korbcsot hasznlnak a jakut smnok s a szojotok is. A szojot smnbotot mindig nyrfbl faragtk s agyaggal vrsre festettk. Amg a smnnak botja volt, csak "gyalog" jrt. Volt olyan smn, aki egsz letben megmaradt a bot mellett, mert "szelleme nem akart dobot".
Ezek a smnbotok mind faragottak. Elgazsaik szmban klnbznek egymstl. Az gakat "fej"-nek neveztk s ltalban arcszeren kpeztk ki: kifaragtk a szemet, szjat, orrot, flet. A szojotoknl volt kt-, hrom-, t- s kilencfej bot. Sznes pamutszvet szalagok s csengk lgtak rla.
A szamojd smnok botjai vasbl kszltek. A szelkupok azt mondtk, hogy a vasbot a smnft brzolja, amelyen "a sz az istenhez megy", rajta "kapaszkodik fel a smn a fels vilgba". A ket smnok a smni szertarts elestjn a szertarts sznhelyl szolgl kregstor bejrata mellett szrtk botjukat a fldbe. Ilyenkor azt mondtk: "me, fja ntt a smnunknak, de mg milyen gyorsan!"
A dobot megelz kezd smneszkzk kztt kell megemlteni az jat: ezt hasznltk a klnbz dl-szibriai trk npek. A szamojd szelkupoknl viszont a bot mellett a dobver is szoksban volt: amikor az elhvottrl teljes bizonyossggal megllaptotta a smn, hogy smn lesz, mindjrt dobvert rendelt neki, esetleg a sajtjt adta klcsn, hogy avval smnkodjk. Mivel dobja mg nem volt, a fiatal a bal lbt verte a dobvervel, gy nekelt. A ket smn is lbt verte tnc kzben.
Ezek az tsek a lovt korbccsal sztkl lovas mozdulataihoz hasonltanak. Vagyis mgikus jelkppel llunk szemben: a smn "eljtssza" tlvilgi lovaglst, s ily mdon szinte "gerjeszti" nmagt. Az igazi "l" viszont a dob, amely ebben az nszuggesztiban hanghatsokkal is segt.


2. Smndob s dobavats

Voltakppen nem is klns, hogy a smn legfontosabb eszkze a dob, s majdnem olyan "kzponti alak" a smni komplexusban, mint maga a smn. A dob szles e vilgon mindentt fontos eszkze a varzslnak s a mginak, azrt, mert kivl eszkze a szuggesztinak; a tmegszuggeszti eszkze a legutbbi idkig Eurpban is. Lm a modern hadseregek: a katonkat dobpergs ksrte rohamra, s a dob temes dobogsa szabta meg a menetels ritmust. St: gondoljunk csak mindennapjainkban a dzsesszdob szerepre, s klnsen a dzsesszzenekarok dobszljnak hatsra.
A dob hangja klnlegesen hat az idegekre. Az afrikai tamtamnak kifejezetten trsadalmi funkcija van: szuggesztv hatsval a tmeges cselekvs elsegtje. Bizonyos idegllapotban egyenesen szksges a dob hangja; az ideges ember ujjaival dobol az asztalon, s az ltalnos idegfeszltsgben tmegszksglet a dzsesszdob monotnija.
A smni idegllapotban is szksglet a dob. Szksge van r a smnnak a maga autoszuggesztv rvlshez, s a hallgatsgra gyakorolt szuggesztv hats cljbl is. A smndob a smn lova, amelyen eljut az als vagy a fels vilgba, a szellemek birodalmba. Dobverjvel gy ti a dobot, mint a lovat, s minl izgatottabb, minl gyorsabb a dob verse, annl gyorsabb a vgta. Ha jl meggondoljuk, ez a kpzettrsts a mi szjrsunk szerint sem logiktlan: hiszen tbbek kztt - ha ugyan nem elssorban - a dob hangja az, amely a smnt valsggal "belelovalja" a rendkvli idegizgalomba, ez pedig vzikkal s hallucincikkal jr, mikzben tmegszuggesztv hatsval kielgti az idegfeszltsg levezetsnek tmegszksglett is. Klti kpnek is elfogadhat teht: a smn dobjn lovagol be a "szellemek birodalmba".
A dobnak mint a smn elsszm eszkznek a jelentsghez mrt az az nneplyessg is, amellyel elksztik s tadjk a hasznlatnak.
Termszetesen ez is a szellemek kvnsgra trtnik.
A smnt smnsnek szelleme hvja, hogy megparancsolja neki, hny s milyen dobot ksztsen.
Az "utazs" eltt nagy elkszletekre van szksg. A szagjoknl birkt lnek, megfzik jobb szegyt, fejt s lbait, bels rszei kzl a tdejt s a szvt. Ezeket viszi majd el a smn a smnsnek.
Egy szagj smn maga beszlte el nekem ezt az "utazst". Itt most kpet kaphatunk azokrl a lzlmokrl, fantasztikus vzikrl, amelyeket ez a grcss llapot vett a smn el, s amelyeket a smn s hallgatsga valsgos utazsnak hisz.
"Amikor a smn a nemzetsgi smnshz tart, rtall egy hegyre. Ennek cscsn ll a hatoldal feny. Miutn a fa lbnl megpihent, tovbbindul. Hamarosan keresztthoz r, ahol egy lthatatlan smn l: a keresztt rzje. Errl a helyrl gazik el minden t: a szellemeknek szentelt llatok svnyei, a klnbz betegsgek tjai, valamennyi vadon l llat csapsai. Az rkez most knyrg a lthatatlan smnhoz, s gabonbl erjesztett itallal knlja; ekkor az megmutatja a helyes utat. Ezen az svnyen halad tovbb s egy igen gyors folycskhoz r, fltte br, azon kell tjutnia. Ha mr tkelt a folyn, nincs messze a nemzetsgi smnstl. Hanem mg eltte van kt szikla, amelyek hol sszezrdnak, hol eltvolodnak egymstl. gy mozognak jjel-nappal. Abban a pillanatban, amikor a sziklk sszecsukdnak s kezdenek sztvlni, a smnok thaladhatnak kzttk. Ha a smn nem elg frge, nem sikerl tjutnia s elpusztul. Innen kezdve mr a nemzetsgi smn fldjei kvetkeznek. Itt mindent fekete sziklk bortanak. Itt l a nemzetsgi smns. A smnok nem ltjk, csupn rzik a jelenltt. Az odarkeznek megmutatjk smnfelszerelsnek minden tartozkt. Elszr a dobvert mutatjk meg, majd arra a helyre vezetik, ahol a dobokat rzik. A dobok utn megmutatjk neki smn-fejviselett s smnkpenyt is."
A smnjelltnek pontosan olyan felszerelst kell kszttetnie, amilyent a smns rendelt neki. Nyilvnval, hogy a smndobok s egyb felszerelsek klnbz tpusait ismerik, s a kezd smn j ideig foglalkozik gondolatban leend felszerelsvel. Mihelyt egy bizonyos tpusnl megllapodott, mr jhet is a szellemhvs. Persze a komplexus etnikuma itt mr szinte gpiesen mkdik; a smnnak a dob elksztsre vonatkoz "elragadtatsa" akkor trtnik, amikor a szoksok, a konvencik rtelmben trtnnie kell. (A termszetfltti lnynek valamilyen trgy elksztsre nkvleti vagy lomllapotban adott parancsa egyb komplexusokban is ismert; elg, ha a bibliban No brkjra vagy Ezkiel templomra hivatkozunk: az utbbi esetben a prfta "lmban" szinte mszaki pontossg lerst s mreteket "kapott az rtl".)
A dobnak a smni komplexusban elfoglalt kzponti helyzetre jellemz, hogy "a szellem" aprlkosan megadja az elksztend dob minden adatt, st, az altaji trkknl a dobok szmt is meghatrozza, mert a dobok szmtl fgg a smn letkora. Eszerint a dobok szma hrom s kilenc kzt vltozhat, s meghatrozott az egyes dobok hasznlatnak idtartama is: egytl kilenc vig terjed. Amikor az utols dob hatrideje is letelt, a smn meghal.
Ennek megfelelen nneplyes a dob anyagnak megszerzse is. A fa kivgsa s a dob elksztse kollektv munka, trsadalmi esemny. Csak egyetlen pldt idznk a szelkupoktl:
A dob s a dobver szmra kiszemelt ft kt frfi vgta ki: egyiknek a Sas, msiknak a Magtr Holl nemzetsgbl kellett szrmaznia. A dob faabroncsl llt, csak egyik oldaln fedtk be, rnszarvasbika brvel. A kvt vrsfenybl, jegenyefenybl, ritkbban nyrfbl ksztettk. Olyan ft kerestek, amelynek cscsn a nap felli oldal irnyban ht egyenes g ntt. Miutn kivgtk, lemezt hastottak belle, a tuskn kt csapot faragtak, s kzttk fokozatosan meghajltottk. A kvra asszonyok fesztettk a brt. A foganty s a fmfggk elksztse frfiak dolga volt.
Az altaji trkknl a fa kivgsa mg nneplyesebb s szertartsosabb. Kln ft vgtak ki a dob kvja, s ismt msik ft - nyrft - a dob fogantyja szmra. A fkat teljesen kidntttk. Rezontorokat is kerestek: nyrfataplt.
m nem mindentt dntik ki az egsz ft: sok helytt csak egy-egy szeletet vgnak ki a fbl a dob szmra. Az altaji kizsiknl egyenesen azt hiszik, hogy a dob fjnak kidntse a smn gyors hallt vonn maga utn. gy vlekednek, sok ms nppel egytt, a karagaszok is.
Vagyis a vltozatok megoszlanak: egyik helyen mindkt ft kidntik, a msik helyen egyiket sem, a harmadikon a dobkva fjt kidntik, a fogantyt nem, a negyedik helyen fordtva. Az azonban valamennyi vltozatban kzs, hogy a dob fjnak jelentsge van; nemcsak a dob, hanem mg a fa is, amelybl szrmazik, sszefgg a smn letvel. A dob teht majdnem olyan fontos, mint maga a smn.
Ezek utn szinte termszetes, hogy a dobot - eurpai kifejezssel lve - valsggal "felszentelik", illetve ahogyan k mondjk, "fellesztik" vagy "betantjk". Amint a kifejezsek klnbsge is mutatja, itt minsgileg teljesen klnbz gondolatokrl van sz. A szibriai kpzetek szerint a dob nem "szent trgy", nem "l szemly". A dobot a smn nem segdeszkznek, hanem l segtsgnek, valsggal is "lovnak" tekinti.
A dob fellesztsnek szertartsa igen klns, megrdemli a figyelmet. Annl is inkbb mert az olvasnak ezttal kzvetlen lmnybeszmolban lehet rsze.
A karagaszoknl trtnt. Amikor a dob elkszlt, fehr rnszarvast ltek. Megfztk a hst, s minden bels rszbl levgtak egy darabkt. Ezeket a hsdarabokat odavittk a dobhoz, amely a stor ajtnylsval szemben fggtt a falon, s mind a dob al tettk, egy fldre tertett rnszarvasbr takarra. A takarn mg hat cssze llt: hromban tea, hromban pedig plinka. Most megkezddtt a smni szertarts. A jelenlevk sorban smnkodni kezdtek, noha nem smnok voltak, hanem a nemzetsg tagjai. Aki kezbe vette a dobot, az elzleg fellttte a smnkpenyt s a fejviseletet is. Tizent-hsz percig verte egy-egy vendg a dobot, majd tadta a kvetkeznek. sszesen heten vertk a dobot; szmuk hromtl kilencig vltakozhatott: a fontos csak az volt, hogy mindig pratlan legyen. Amikor az utols vendg is "kiprblta" a dobot, megkezddtt az nnepi lakoma, amely ks estig tartott.
A lakoma utn maga a smn vette kezbe a dobot. Rvlse reggelig tartott, mert sokfel kellett "utaznia". Szavaibl a kvetkezket lehetett megtudni:
Elszr is meg kellett tallnia azt a helyet, ahol az a szarvas szletett, amelynek bre a dobra kerlt. Ezutn sorra jrta mindazokat a helyeket, amerre a szarvas lete folyamn megfordult: vgig kellett jrnia valamennyi foly mentt, ahol a szarvas jrt, fel kellett keresnie azokat a helyeket, ahol a szarvas inni, legelni szokott. Mindentt a szarvas nyomban lpkedett, egszen addig a helyig, ahol a vadsz meglte. Amikor a smn idert, elbeszlte a vadszat trtnett: ki ltte le a szarvast, hogyan trtnt, tovbb, hogy a kt vadsz mirl beszlgetett. Minden rszletre kitrt: hny ves volt az llat, ki nyzta meg, ki szabta ki a brt s hogyan varrtk fel a dobkvra. Nem kis teljestmny volt ez a szertarts. A smn nemcsak beszlt, hanem mindent el is jtszott: utnozta a vadszat, a brkikszts, a varrs minden mozdulatt. Ezzel a szarvasrsz befejezdtt; most rtrt a smn arra a fra, melybl a dob kvja kszlt. Elmondotta, hogy a fa igen reg volt, hromszz ves. Arrl is beszlt, hol ntt a fa, milyen volt az lete, mikor volt sok vagy kevs a tpllka, mikor kapott sok vagy kevs est, mikor tpztk viharok. Eljtszotta a fa kivgst, s idzte, mit mondtak kzben egymsnak az emberek.
Ezzel teht a dob trtnete befejezdtt, most mr a dob funkcija kvetkezett. Kiderlt, hogy a dob itt, a karagaszoknl rnszarvas: ez az htasllatuk. Most a dob, illetve rn betrse kvetkezett: csknyskdtt, nem akarta vinni a smnt. Reggelig tartott a rnszarvas betrse: a smn mind avval biztatta, hogy azokra a helyekre lovagolnak majd, ahol letben jrt, amelyeket annyira kedvelt. A dob csak reggelre juhszodott meg. Akkor jra hozzlttak a lakomhoz, s a levgott rnszarvast - a dob el tett rszek kivtelvel - teljesen elfogyasztottk.
Az jszakai "utazs" ht napon t ismtldtt meg.
A srok dob-leszt szertartsa is hasonl, csakhogy ezek srrel eleventettk meg a dobot: meglocsoltk vele a kvt. Ekkor a kva megelevenedett, s a smn szjval maga meslte el a jelenlevknek erdei lett. Ezutn a smn a dob brt hintette meg a srrel, s most az a szarvas ledt fel, amelynek brt a kvra fesztettk. Ez is elbeszlte lett, azzal az grettel fejezve be, hogy jl fogja szolglni a smnt.
Az elbeszls vgeztvel a smn tadta a dobjt a vendgeknek, s ltalnos dobols kezddtt: az asszonyok kivtelvel reggelig mindenki verte a dobot, mikzben rgtnztt felszltsokat intztek hozz s smni varzsigket idztek. rdemes az egyiket meghallgatni, mert - klnsen a msodik fele - ismert a magyar hiedelemvilgbl is:

Ki nem festett fekete dob,
krben befedett kva,
htszem tarka prduc,
hatszarv tiszta dob,
kre lpsz, meg ne botolj!
Jgre lpsz, el ne csssz!
Vzbe gzolsz, bele ne essl!

Amikor aztn a dobra rfestettk a szksges rajzokat is, raggattk a fggket, dszeket, s gy teljesen elkszlt, a smn "elindult", hogy megmutassa dobjt a szellemnek, aki a dob ksztst elrendelte. A szellem aztn aprra megvizsglja a dobot, ellenrzi mreteit, a fggk szmt stb. (Persze mindezt a smn "jtssza el".) Ha valami nem egyezik az elrssal, a smns haragra gerjed. Ezt a "dob-bemutatst" klnsen a szagjoknl veszik komolyan. A dob ellenrzse utn a nemzetsgi smns szellemeket ad a smnnak, s ezzel a "mestervizsga" befejezdik. A sroknl nem a nemzetsgi smns, hanem valamelyik hegyi szellem rendeli el a dobksztst. Rendszerint a Musztag-hegy szelleme rendelkezik a smnok sorsval, az hrom fia vizsglja meg a dobot. Ennek kls megnyilvnulsa az, hogy a smn hromszor egymsutn teljes erejvel belet a dobba. Ha nem reped meg, akkor a dob hasznlhat. A cselkanoknl kilencszer tnek teljes erbl a dobba.
A smndobnak oly nagy a jelentsge, hogy nem egy smnhit npnl a dob-felleszts utn a smnavats mr el is maradhat. Vannak azonban npek, amelyeknl a dobavats mellett a smnavatst is meg kell tartani.


3. A smn avatsa

A smn avatsa nem egyb, mint az j smn bemutatkozsa a szellemvilgban. A gyakorlatban ez voltakppen prba, amit az j smnnak meg kell llnia. Nemcsak a smn egyni kpessgeit prblja ki a nemzetsg, hanem a "szerencsjt" is, vagyis, hogy mennyire oltalmazzk a szellemek. Ez a prba mr kizrlag a babons hiedelmeken alapszik, s semmifle valdi, gyakorlati jelentsge nincs; a hiedelem mr elszakadt valsgalapjtl s nll letet l. A szellemek oltalmaz erejnek kiprblsa a smn lett veszlyezteti, anlkl hogy a prba sikernek valami jelentsge lenne tovbbi smntevkenysgre nzve.
Itt van pldul az a kptelen "prba", amelynek a Tarbagatj-hegysgben lak mandzsu-tunguzok dli ghoz tartoz sibk vetik al smnjukat. Ltrt ksztenek kt hossz rdbl s kardokbl: a kardok a ltra fokai. Ezt a ltrt jjel lltjk fel, teljesen merlegesen: als vgt bessk a fldbe. A "smnvizsgra" nagy tmeg gylik ssze. Az avatandnak a rokonai fehr bikt hoznak, ezt a vizsgz smn megsebesti, s szjt a sebre tapasztva iszik a bika vrbl. Ezutn magra lti a smnltzket, s lassan megindul felfel a kard-ltrn. A lbn nincs cip. Derekn ktl, ennek vgt odalent fogjk. Mikor az j smn elrte a legfels fokot, szellemeihez s smnseihez fordul, segtsget kr tlk. Ekkor odalent meghzzk a ktelet s lerntjk az j smnt a magasrl a fldre. Br a ltra kr elzleg szalmt tertettek, a zuhans gy is elg veszlyes, s az j smn nemegyszer slyos zzdsokat szenved a fejn, karjn, lbn vagy testnek ms rszn, st, az is elfordul, hogy azonnyomban szrnyethal. Ha a zuhanst arnylag p brrel megszta, akkor teljes joggal smnn vlik.
A magyarzat persze nknt addik: ha nagy baja trtnt a smnnak, akkor a szellemek elutastottk; ha szerencssen megszta, nyilvn a szellemek oltalma alatt ll. (Ez a gondolat nem ismeretlen az eurpai eszmevilgban sem: emlkezznk csak a kzpkori boszorknyperek vzprbira. Ha a vdlott lemerlt - s termszetesen megfulladt -, akkor rtatlan volt, nem volt boszorkny; ha a vz felsznn maradt, azt csakis a gonosz segtsgvel rhette el, kvetkezskppen boszorkny volt, s bri hallra tltk.) A smnavat prba esetben a "szellemek" hite mr nyilvnvalan puszta babonasg, s nem a megsejtett objektv erk gondolkodsbeli transzponlsa; hiszen itt egy tudatos emberi cselekvs elre kiszmthat kvetkezmnyeirl van sz, amelyeknek kimenetele csakis a vak vletlentl fgg. Erre sem rt rmutatni, mert eleve meg kell cfolni azokat, akik a vallsos gondolkodst mint "kltszetet" veszik vdelmkbe, s nem hajlandk tudomst venni azokrl a veszedelmekrl s krokrl, amelyekbe a fantasztikus elkpzelseken s illzikon alapul hit sodorja az embert.
Ugyanezen az jszakn mg egy jelkpszer ltramszst kell a jelltnek elvgeznie. Sajt hzban lltanak fel egy kilencfok ltrt. Peregnek a dobok, s az j smn felszkken a ltra els fokra. Akkor az reg smn megkrdezi: "Meddig jutottl el?" Az j smn gy vlaszol: "Az els sorompig jutottam." A kvetkez ugrssal mr a msodik fokon terem. sszesen t ilyen ugrst tesz. Az ugrsok kztt dobjt veri s tncol. Nos, a ltra kilenc foka az g kilenc tjnak felel meg; eszerint az j smnnak nem kell az tdik gnl tovbb jutnia.
Figyelemre mlt, hogy ezt a ltrt a sibk sajtos nvvel jellik: csakoran. Ez pedig "feketehaj nyrf"-t jelent.
Vagyis a ltra eredetileg nyrfa volt.
S valban: nem egy smnhit npnl a smnavats f kellke nyrfa. A burjtoknl kt nyrft gykerestl snak ki a fldbl: az egyiket a smn jurtjban bessk a fldbe a tzhely mellett gy, hogy koronja kiemelkedjk a jurtbl a fstnylson. Ezt a ft "ajtrnek" nevezik, mert "megnyitja az utat a smn eltt a fels vilgba". (A fa az avats utn is ott marad, gy knnyen felismerhet a burjt smn jurtja.) A msik ft a jurtn kvl ssk be a fldbe: ezen fognak az avatsi szertarts alatt a fels vilgba felmszni. Fellltanak mg kilenc "szraz nyrft" (nincs gykerk), felavatjk a "vesszpaript" (ez lesz a smn lova), majd az avats reggeln kumiszt ldoznak, az j smnt pedig behintik s bekenik kecskevrrel. Ez voltakppen tisztt eljrs, amit a vzzel val tiszttsnak kell kvetnie.
Ez utn kezddik az "utazs a fels vilgba". Az reg smn, a "smn-atya" a nyrfn felmszik a fa tetejig, kzben kilencszer megkerli a trzset, mintha csigalpcsn menne. Ez a kilenc grteg bejrst jelenti. A "smn-atya" utn az j smn kezdi meg "utazst", az elbbihez hasonl mdon. A fa tetejn kzli a szellemek kvnsgt: a lent levk melyik szellemnek ldozzanak plinkt.
Ennek a famszssal egybekttt avatsnak sok vltozata van; igen sok helyen berovtkoljk a ft, lpcsfokokat vgnak bel. A "fels vilgba" val utazs mgikus eljtszsn kvl ez a framszs bizonyos pszichikai szksgletek kielgtsbl szrmazhatott: emlkezznk csak arra, milyen gyakran jrnak a szibriai idegrohamok famszssal s gak kztt val elrejtzssel. (Az alvajr, a "holdkros" mszsi knyszere is kzismert!) Az ltalnosan elterjedt framszstl csak a jakutok mutatnak eltrst: nluk a jellt nem fra, hanem hegyre mszik fel, a vrrel val megtisztts azonban itt is ugyangy szoksban van.
Mindezek utn vgre "rvbe jutott" a kivlasztott: most mr teljes rtk smn, akinek hatrozott helye s feladata van a nemzetsg kzssgben.



 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!