FIRENZISZ
FIRENZISZ
Men
 
szmll
Induls: 2005-06-04
 
A ht szimbluma

Triskell

A hrom spirl jelkpezi a vizet, a fldet s a levegt. Ezek biztostjk az univerzum lland krforgst. Kreatvv tesz, s segt a megvilgosodsban.

 
Samanizmus
Samanizmus : IV. A SMNI VILGKP

IV. A SMNI VILGKP

  2006.07.03. 14:36

1. A "vilgfa" 2. Hny lelke van az embernek? 3. Szellemek s emberek 4. "Az els smn"

IV. A SMNI VILGKP

1. A "vilgfa"

Ha be akarunk hatolni valamilyen kulturlis komplexus lnyegbe, mindenekeltt tudnunk kell, miknt vlekednek az ket krnyez vilgrl az emberek, e komplexus hordozi.
Minden np, minden emberi kzssg kpet alkot magnak a vilgrl. A modern eurpai ember vilgkpt a tudomny tapasztalati tnyei alaktjk ki. A termszeti embernek azonban csak legszkebb krnyezetrl llnak rendelkezsre tapasztalatok; a tbbit kpzeletvel ptolja. A termszeti ember vilgkpe teht jrszt kpzelds, s ezeken a kpzeldseken szoksok s kulturlis formk alapulnak.
Nos, hogyan vlekedtek a vilgrl a szibriai, Altaj-vidki s tvol-keleti npek?
Vilgkpk megalkotsra elssorban az sztnzte ket, hogy a termszetfltti lnyek lakhelyt, tevkenysgk szntert prbltk elkpzelni. Meg akartk hatrozni a viszonyt az emberi tevkenysg szntere, a fld, illetve a szellemek tevkenysgnek szntere, teht a fldntli vilg kztt.
Az evenkik pldul gy tudjk, hogy a fld valamikor egszen kicsiny volt, s minden oldalrl vz vette krl.
A mammut kicsinek tallta ezt a szigetecskt, agyaraival fldet kotort a tengerfenkrl, s a rgket a mr meglev szigetre doblta. m a fld ekkor nagyon hegyes-vlgyess vlt, s a mammut segtsgl hvta a kgyt. A kgy csszklni kezdett a rgs fldn; amerre tovasiklott, nyomban folymedrek maradtak. Amerre a mammut lpegetett, lbanyomban tavak keletkeztek. Ahol meg a rgk megmaradtak, azok a hegyek.
Ms npeknek ms elkpzelseik vannak, de lnyegben hasonlak: az llatoknak igen nagy szerepet tulajdontanak a fld teremtsben.
A fld fl borulnak az egek. Tbb g sorakozik egyms fltt! Szmuk ltalban ht vagy kilenc, br az altji trkk hagyomnyai tizenkett, tizenhat, st tizenht grtegrl is szmot adnak. m nemcsak az grl vannak ilyen kpzeteik, hanem a fldrl is: a smnhit npek vlemnye szerint nem egy fld van, hanem hrom. Ezeket nevezik "vilgok"-nak. Ez a szm lland: a smni vilgkp szerint van egy fels, egy kzps s egy als vilg.
Jl vigyzzunk: itt ms fogalmakkal van dolgunk, mint az eurpai kpzetekben! Az g az eurpai hitvilgban a szellemvilg, az isten s az angyalok lakhelye. A smni egek azonban csak rtegek, valdi boltozatok. A lnyek tevkenysgnek sznhelyei, lakhelyei a vilgok. A fels vilg pldul az egek fltt foglal helyet. Bejrata a sarkcsillag, ppen ezrt az evenkik a sarkcsillagot "az gbolt nylsnak" nevezik.
Vajon gy kpzelik-e el ezt a fels vilgot, mint az eurpaiak a "mennyorszgot"? Sz sincs rla! A szibriai vadszok kzelebb maradtak a termszethez s a gyakorlati lethez.
A fels vilg a fld msa, csak tkletesebb: legelin gyengbb a f, folyin knnyebb az tkels.
Lthatlag a szibriai "mennyorszg" szernyebb vgyakat fejez ki, mint az eurpai. No de ez nem is "mennyorszg": itt a fldi embernek semmi keresnivalja nincs. A fldi emberek a fels vilg laki szmra szerencstlensget s betegsget vinnnek. Az odakerlt fldi embert a fels vilg smnja ismeri fel. Figyelemre mlt okoskods: eszerint a "termszetflttisg" klcsns! Amennyire nyugtalant a termszetfltti lnyek ltogatsa a fldi emberek szmra, ppen olyan aggaszt a fldi ember amott; vagyis "a sarkcsillagon tl" a fldi ember a termszetfltti lny. Ez a klcsnssg, ez a mellrendeltsg olyan trsadalom szjrsra vall, amely mg nem ismeri az osztlyok s a trsadalmi alvetettsg fogalmt. A termszettl ersen fgg, de trsadalmilag szabad emberek szjrsa ez.
Az als vilg a kzps, vagyis a fld alatt terl el. Bejratai egyes nylsok a fld sznn vagy vizek fenekn. Ez a vilg is a mi fldnk msa, s az ottani emberek ppgy nem ltjk a kzjk kerlt fldi embert, mint a fels vilg laki, csupn a smn, mgpedig a Nagy Smn kpes felismerni. A fldi ember az als vilgba is hallt, szerencstlensget visz.
Ez a vilgkp teht fggleges. A nyugati evenkik azonban mindezt vzszintesen kpzelik el. k a fels vilgot "reggeli"-nek (vagyis ahol a nap kl), az alst pedig "jszakai"-nak nevezik. Kzbl van a kzps vilg. A hrom vilgot hatalmas foly kti ssze, amely a keleti vilgbl folyik az szakiba. Az elbbiben rk sttsg s hideg honol, nincs let, s minden fekete. (Ez mr minsgileg is ms, mint a fggleges vilgkp fels vilga!) Vannak smnok, akik azt lltjk, hogy ez a vidk mg a vilgfoly forrsvidknl is tvolabb terl el, ht gen vagy felhn kell tvergdnie annak, aki oda akar jutni. Ebbe a vilgba csak a smnok juthatnak el. Itt l a f gazdaszellem, a smnok tantja. A vilgfolyn a smnok szerint ht, st kilenc vzess van. A legutols, mely utn a torkolat kvetkezik, a legnagyobb. A nagy smnok kzl is csak egy-kett tudott ezen a hallatlanul veszlyes vzessen tjutni. A smnok legnagyobb rsze ottpusztult. ppen ezrt smnkodskor nem mentek tovbb a harmadik vagy negyedik vzessnl. (Klti kp: idegroham tombolsa, mint dbrg, kavarg vzess.)
A vilgfolynak azonban nincs olyan jelentsge a smn-kpzetkrben, mint annak, amelyik a fggleges vilgkp hrom vilgt kti ssze: a vilgfnak. Ez az risi fa az als vilgban gykerezik, cscsa a fels vilgba r, trzsnek kzepn pedig a kzps vilg, a mi fldnk helyezkedik el. Ez a vilgfa bevonult a samanizmus s a nemzetsgek jelkprendszerbe, jelentsge van a smnavats szertartsban s egyb cselekmnyekben, vagyis a smni vilgkp alapvet rsze. Azt is mondhatnnk, hogy affle "letfa", mintegy vezrfonala az emberi letnek: tvnl ott talljuk a smn "anyallatt" s llat alak (zoomorf) szellemeit, a trzsn, a kzps vilgon laknak az emberek, a fa cscsn pedig a rokonok lelkei.
A kpzetek persze klnbzk. A vilgfnak is tbb vltozatrl tudunk. Az egyik szerint - ppen az evenkiknl - annyi vilgfa van, ahny vilg, vagyis hrom. Az als fa a smn szellemseinek lakhelye, a kzps a kls smnllek, a felsn pedig a rokonok lelkei helyezkednek el, mint kicsiny madarak, s idrl idre leereszkednek a kzps vilgba az emberekhez, hogy j nemzedknek adjanak letet.
Tbb vilgfrl tudnak a ketek is. Szerintk a vilgfk az egeken llnak, kivve az els kt eget. A szellemek madarak alakjban lnek az gakon, s a smn krsre hajlandk felszllni a kvetkez gbe, hogy megtudakoljk azt, amire a smn kvncsi. A Bajkl menti evenki smnok mellkendjn szpen brzoljk a hrom vilgot s a vilgft. Ezeknek a npeknek a gondolkodsa annyira tvol van az absztrakcitl, hogy mg a vilgfa sem valamilyen elvont vagy stilizlt fa, hanem egyszer vrsfeny; ezen mszik fel a smn a fels vilgba.
Az eurpai tteles, logikus gondolkods szmra nmileg szokatlan, hogy e vltozatok kztt nem sok logikai kapocs van. De ne felejtsk el: a samanizmus nem tteles valls, hanem hiedelemvilg. m ppen a sok vltozat segt megtallni azt, ami mindegyikben kzs, s gy ltalnos smni vilgkpnek nevezhet. Eszerint pedig a vilgmindensg tbb gbl s hrom vilgbl ll; az utbbiakat vilgfa vagy vilgfoly kti ssze. A smn pedig a vilgfn - ritkbban vilgfolyn - jut el az egyik vilgbl a msikba.
m hogyan utazik a smn, ha az egsz szertarts alatt ugyanazon a helyen marad?


2. Hny lelke van az embernek?

A krnyez vilg utn nzzk meg most mr, hogyan lttk ezek a szibriai npek nmagukat.
Idegllapotuk jelensgei, a klnbz nkvleti llapotok, s az ezekre val hajlandsg, a hallucincik s a tudattalan cselekedetek sajtos kpzeteket keltettek az ember bels berendezsrl. Ezeknek a kpzeteknek a kialakulsban segtsgl szolglt a buddhizmus egyik vlfaja, a lmaizmus is, amely a mongolokra s mandzsukra hatott ersebben.
Ezeknek a npeknek az elkpzelse szerint az ember testbl s llekbl ll. A "lkek" azonban nem egy, hanem hrom. Az olyan smnok, akiket mr megrintett a buddhizmus filozofikus lgkre, azt is hajlandk elmagyarzni, hogy ez a hrom alkotrsz termszetesen nem fggetlen egymstl, hanem gy viszonylanak egymshoz, mint "az ujj krme, hsa s csontjai". Gyakorlatilag azonban ezek az alkotrszek elvlhatnak egymstl, egyenknt is kiszllhatnak a testbl, utazhatnak s ms testekbe kltzhetnek.
Az emberi llek hrom alkotrsze: l. az igazi llek, 2. a "tovbbviv" llek, 3. a kls llek. Ezek a "lelkek" voltakppen az ember klnbz fiziolgiai tevkenysgnek "megszemlyesti". Az els llek nem ms, mint a tudat, a msodik llek a fajfenntart er s a magasabb fiziolgiai funkcik hordozja, a harmadik pedig a vndorl llek, amely rszben a buddhizmus vulgarizlsa nyomn kerlt be ebbe a hiedelemvilgba.
Erre a harmadik llekre jellemz esetet meslnek az egyik evenki nemzetsg tagjai: egy ember tallt egy tkrt, belenzett, s a sajt arca helyett egy szvr kpt ltta benne. Ez az "kls lelke" volt, amely elzleg nylvn egy szvr testben lakozott. Ezek az evenkik azta is kerestk az olyan tkrket, amelyekben az ember a "lelkt" ltja meg. Ez a kls llek a flelem kvetkeztben is elhagyhatja a testet. Ilyenkor a test mly lomba merl, szinte lettelenn vlik.
me, a flelem kivltotta eszmletlensg magyarzata.
Az els llek igen gyakran elhagyja a testet. Ilyenkor kvetkezik be a tudat elvesztse, az lombli utazs, az els lleknek ms ember vagy llat testbe val bekltzse stb. Ez teht az nkvleti llapotok, hallucincik s szuggesztv rhatsok magyarzata.
Hallos veszly fenyeget azonban, ha a msodik llek tvozik a testbl. A mandzsriai evenkik vlemnye szerint ez biztos hall, hiszen ez a llek az "leter". Ilyenkor ez a llek visszaszll az anyaszellemhez, a lelkek elosztjhoz, aki egy jszlttnek adja, vagyis az elz ember vgrvnyesen megsznik.
rdemes megjegyezni, hogy a termszeti npek mg fantasztikus kpzeldseikben is kzel maradnak a termszethez s a valsghoz: nem a szemlyisg tlvilgi tovbblsben hisznek, mint az eurpai individualista keresztnysg; az embert a termszet rsznek tekintik, a hallt pedig olyan fordulpontnak, amikor az alkotrszek j elosztsra kerlnek.
m mi trtnik azokkal a lelkekkel, amelyek nem "plnek" be valamilyen emberi szemlyisgbe, nem lesznek egy ilyen llek alkotrszv? Ezek a lelkek megmaradnak "szabad" llapotukban, s tetszs szerint kltzhetnek be brmilyen testekbe. Oda rppennek, ahov akarnak. Ezek
a szellemek mr a termszetfltti vilghoz tartoznak.
Nos, ezek utn vilgosan ttekinthetjk, miknt kpzeltk a smnhitek a termszetfltti lnyekkel val rintkezst, illetve hogyan tkrzdnek kpzeletkben a klnbz nkvleti idegllapotok. A szellem alvs kzben hromfle mdon kltzhetik be a testbe:
l.A llek eltvozik s utazik valahol, a llek ott rintkezik a szellemekkel, kzli tapasztalatait, a test beszl, mikzben tovbb alszik.
2.A llek tvol van, ezalatt helybe egy szellem kltzik, birtokba veszi a testet, a test beszl.
3.A llek jelen van, a szellem belp a testbe, a llek "gazdja" lesz; a test, mikzben alszik, a szellem parancsra beszl.
Mindezek a magyarzatok azokra a "nem teljes" alvsokra vonatkoznak, amelyek kzben az alv ember beszl, nekel, mozog. Ez a jelensg, mint nem normlis, beteg llapot, Eurpban is ismert, a hipnotikus lom s szomnambulizmus (alvajrs, "holdkrossg") formjban. Az elbbi a hipnzis jelensgei kz tartozik, az utbbi pedig a kls agykregben elraktrozott s a normlis embernl mg tudattalan llapotban is inaktv, lezrt emlkek felszabadulsa. Szibriban, a mr emltett krlmnyek folytn, ezek a jelensgek hozztartoztak a normlis llapothoz, s a termszeti ember szmra a "llek" s a "szellem" fogalma nyjtott segtsget ahhoz, hogy errl szl ismereteit kifejezze.
Mindehhez mg csak annyit jegyezznk meg, hogy a smnok hite szerint nemcsak az embernek van lelke, hanem az llatnak is. Arra nzve megoszlanak a vlemnyek, hogy az "els llek" rsze-e az llatnak; mindenesetre az llatok lelke minden szably nlkl bekltzhetik az emberekbe s viszont.
Ezen a ponton azonban mr elrkeztnk az emberek s a szellemek viszonyhoz.


3. Szellemek s emberek

Sohase felejtsk el azt a klnbsget, amely e sarki krlmnyek kztt l vadszok s psztorok gondolkodsa s a mi gondolkodsunk kztt van. Az kvetkeztetseik az objektv erk megszemlyestsn alapulnak. Azok a fiziolgiai tnetek, amelyek az ntudatlan llapotban vgzett klnbz tevkenysgekhez vezetnek, az fogalomrendszerkben gy jelennek meg, mint szellemeknek a testbe val bekltzse s ottani tevkenysge. Ez viszont nyilvnvalan azon a szilrd meggyzdsen alapszik, hogy l.lteznek szellemek, 2.a szellem behatolhat a testbe, vgl 3.a szellem a testben cselekvkpes.
A smnhit npek mindazt a pszichzist - egyedit s tmegeset -, amely az emltett krlmnyekbl, a nomd letmd kvetelte lland alkalmazkodsbl, az jabb s jabb letfelttelek megjelensbl s az alkalmazkods nehzsgei keltette nyugtalansgbl, valamint szexulis zavarokbl ered, a szellemek bekltzsnek tulajdontjk. (Megjegyzend, hogy az ilyen pszichzisra hajlamos egynek tlnyomrszt a serdlkoron ppen tljutott fiatalokbl kerlnek ki, teht olyanokbl, akik mg nem hevertk ki a puberts zavarait.) Megtrtnik, hogy valamilyen okbl valaki egyszerre csak kapja magt, kirohan az erdbe, felmszik egy fa gai kz s napokig ott marad, "nem tud lemszni", vgl erszakkal kell visszavinni. Az is megesik: ltvn, hogy senki sem megy rte, napok mlva mgiscsak lemszik s sajt lbn hazatr. Msok sziklk kz lnek, msok otthon maradnak, de arcukat hajukba rejtik, kiltoznak s nekelnek. Ezeket a rohamokat ltalban flelem, tehetetlen dh, valamilyen felfokozott idegllapot vagy szexulis kielgletlensg vltja ki. Ezekre az esetekre rendszerint felfigyelnek az emberek, s gy vlekednek, hogy az illett "megszllta" egy szellem. Akivel ez tlsgosan gyakran trtnik meg, lassanknt cskkent rtkv vlik a trsadalom szmra, mert feladatait megbzhatatlanul ltja el; egyes esetekben, kivltkppen, ha a termelsben kzpponti helyet betlt szemlyrl van sz, minden intzkedst megtesznek, hogy a "szellemtl megszabadtsk"; ms esetekben pedig vagy megmarad ebben az llapotban, vagy pedig, mint ltni fogjuk, smn lesz. (Egybknt az ilyenek kztt tbb a n, mint a frfi.)
A szellemek nemcsak a jelensgek magyarzatra jk, hanem egyb elnykkel is szolglnak. A "szellem megszllta" ember sok mindent elrhet s kimondhat; a remnytelen szerelmes ilyen llapotban a vgyott szemly tudtra adhatja kvnsgait; ki lehet mondani sok olyasmit, ami jzan s tudatos llapotban tilos. A "szellem" megszabadtja az egynt a trsadalmi fegyelem ktelezettsgtl, leveszi vllrl az nuralom felelssgt.
A szellemhit teht "ideolgiai" igazolsa annak az idegllapotnak, amelynek sorn az egyn elveszti az ellenrzst nmaga fltt. Ez az idegllapot persze ragads, s tmegpszichziss vlhat; ebben az esetben az egsz kzssg veszlybe kerl, mert egsz letrendje megzavarodik. Ezt viszont ezek a npek szablyozssal kerlik el, s a szablyozs eszkze ppen a smn.
Igen sokfle szellemrl tudnak az evenkik, mandzsuk, giljkok, szamojdek, altji trkk s a tbbiek. Szelleme van a vadszatnak s szelleme van a tznek; kln szelleme van minden betegsgnek. Vannak szellemek, amelyek az als vilgban laknak, s vannak fels vilgiak. Mr beszltnk az evenkik f gazdaszellemrl; a mandzsuk fszelleme, az letet ad omisi, ktnem.
Rendszerint llat alakak, de megszmllhatatlanul sok az egyb llatszellem, kztk az sk szellemei. Amikor a smn rvlse kzben meghvja a szellemeket, egyszer csak klnbz llathangokat kezd utnozni. Ilyenkor a hallgatsg izgalommal veszi tudomsul, hogy megrkeztek a szellemek. Vannak rosszindulat szellemek s vannak segt szellemek; a smn az utbbiak segtsgvel zi ki a betegsgek szellemeit. Vannak gazdaszellemek, akiknek a smn engedelmessggel tartozik, de vannak olyan szellemek is, akiknek a smn a "gazdjuk", parancsol nekik.
Termszetesen ez a sokfle szellem nem valamilyen meghatrozott, lland rendszerbe foglalt kpzetkomplexus. A szellemek a krlmnyek szerint idrl idre vltoznak. Egyes szellemek elhalvnyulnak, visszaszorulnak, msok eltrbe kerlnek, st, a tbbi nppel val lland kapcsolat rvn j szellemek is keletkeznek. Mert ebben a kulturlis komplexusban nem a szellemek llandk, hanem az, aki a szellemek s az emberek kztt kzvett: a smn. A smn mint valami eleven transzformtor fogja fel magban az embereket s a szellemeket, alaktja t az emberit szellemiv s fordtva.
Ezrt a tovbbiakban azt vizsgljuk meg, milyen helyet foglal el a smn a smnhit npek vilgkpben.


4. "Az els smn"

Mita vannak smnok a fldn?
A krdst ezttal nem a trtnelemnek tesszk fel, hanem a hagyomnynak s a mitolginak. Most arra vagyunk kvncsiak, mit tudnak errl maguk a smnok s npeik.
A burjtok szerint kezdetben csak szellemek ltek. A nyugati szellemek jk, a keletiek gonoszok voltak. A nyugatiak teremtettk az embereket, akik eleinte boldogan ltek, nem ismertk a betegsgeket s a szomorsgot. m a keleti szellemek megirigyeltk az emberek boldogsgt, s ekkor meghonosodtak a fldn a betegsgek. Ettl kezdve megsznt az emberek boldogsga. A nyugati szellemek segteni akartak: elhatroztk, hogy az embernek smnt adnak segtsgl.
A sast kldtk le a fldre, hogy legyen az emberek smnja. A sas buzgn zte, kergette az emberekbl a rossz szellemeket, tancsokat azonban nem adhatott, hiszen nem tudott beszlni. Radsul az emberek, akiknek fogalmuk sem volt a sas kldetsrl, nyilaikkal gyakran le akartk lni. A sas minderrl beszmolt a nyugati szellemeknek s krte, hogy vagy emberi nyelven beszlhessen, vagy egy burjtot tegyenek smnn. A sas ekkor a nyugati szellemek parancsra ismt leszllt a fldre, s egy fa tvben megltott egy alv aszszonyt. Rszllt s teherbe ejtette. Amikor a keleti szellemek ezt megtudtk, egyikk berppent abba a jurtba, amelyben az asszony lt frjvel. A szellem gynyr nv vlt, s arra biztatta a frjet, hogy zze el magtl a felesgt, hadd pusztuljon el az asszony magzatval egytt. A sas ekkor csrvel megragadta a gonosz szellemet s a tengerbe vetette. Az aszszony hamarosan megszlte fit, ki a "Blcs Fekete Smn" (mergen hara b) vagy "Felszentelt Fekete Smn" (boholi hara b) nevet kapta. A sas nemzette fi lett teht az els smn.
Figyeljk meg ebben a mtoszban, hogy a smn "eszmje" mintegy princpiumknt, selvknt jelenik meg; a nyugati szellemek is csak egyetlen termszetes megoldst tudtak a betegsgek, vagyis a gonosz szellemek ellen: a smnt. Ez arra mutat, hogy a smn egyik legfontosabb feladata a gygyts. Ugyancsak figyelemre mlt a sastl val szrmazs motvuma, amely nemcsak a burjtok mitolgijnak sajtja. Az sszibriai ketek egyik hagyomnya szerint az els smn maga a sas volt, a msik szerint a sas tantotta meg az embereket a smnkodsra. Ezt a sast mindkt esetben ktfejnek kpzelik el. S mbr a giljkok krben ma mr nem l ez a hagyomny, egykori megltnek bizonytka, hogy a giljkok a sast s a smnt ugyanazzal a szval jellik. S ha egy harmadik npcsoporthoz, a trkhz fordulunk, ott is ugyanezzel a hagyomnnyal tallkozunk. Az abakni trkkhz tartoz kcsok szerint a "fehr szellem" vlasztja ki a smnokat, ez pedig a Brt, vagyis a "Kirlysas" nemzetsg szelleme. Azt a tnyt, hogy nemcsak ebben, hanem ms nemzetsgben is szlettek smnok, az magyarzza, hogy a ms nemzetsgbe frjhezment asszonyok rvn a smntehetsg elterjedt az sszes kcs kztt.
Mirt a sastl szrmaztatjk a smnokat? A sas valban a leghatalmasabb s legersebb madr, s rptnek magassga azt a kpzetet keltheti, mintha az egekbe replne. Valban a legalkalmasabb s az egeken ttr s vilgokat beszguld smn szmra.
A smnsg eredetre vonatkozlag azonban egy msik hagyomnycsoportot is tallunk. Hallgassuk csak, mit meslnek a jakut smnok:
"Fent, a kilencedik gben lakik a vilg ura felesgvel s gyermekeivel. Elszr megteremtette a vilgot s az embereket, majd az utbbiaknak, hogy legyen gygytjuk a betegsgben s oltalmazjuk a balszerencsben, smnt adott.
A smn teremtsekor az udvaron, az ajtval szemben nyolcg ft (tspet tur, "fel nem dl fa") nvesztett, amelynek gai kztt fnyes emberek - magnak a teremtnek a gyermekei - laknak. Ezzel egy idben a fldn is nvesztett hrom ft, s aljuk lve elksztette az els smn valamenynyi smneszkzt s megtantotta, miknt kell cselekednie az ember hasznra az ellensges szellemekkel vvott harcban."
Nem ismers-e ez a fa?… Lssuk csak a nanajok mesjt, ott is tallkozunk vele:
"Kezdetben kt ember lt a fldn: Hodaj btya s Mjamendi nne. Az szrmazsukat senki sem tudja. Egyszer Mjamendi nne megszrta az ujjt s eleredt a vre. A fldre hullott vrcseppekbl hrom ember keletkezett: egy frfi s kt n. A nknek gyermekeik szlettek, tlk szrmaznak mindazok, akik a mai napig is a fldn lnek. Ebben az idben nem egy, hanem hrom nap volt. Nagy lett a vilgossg s a meleg. Mjamendi nne ekkor gy szlt Hodaj btyhoz: "Mirt nem ragadsz jat, mirt nem lvd le a felesleges napot? Vajon nem ltod, milyen nehz gy lnik az embereknek?" Erre Hodaj btya fogta jt, nyilait, felkapaszkodott egy magas hegyre s beleltt az egyik napba. A nap kialudt. A kvetkez nyilat a msodik napba ltte. Az is kialudt. Ettl kezdve az emberek jobban szaporodtak. Vgl mr olyan sokan lettek, hogy szk lett szmukra a fld. "H, reg, mirt nem nyitod ki a msik vilg fel vezet ajtt?" - krdezte Mjamendi nne. Az reg elindult az ajt keressre. Hosszas bolyongs utn megtallta s kinyitotta. Csakhogy ettl kezdve az emberek elvesztettk halhatatlansgukat: a fldn csak halmozdtak egymsra a holttestek, mert nem volt, aki temessen, hinyoztak a smnok. Egy jszaka Hodaj btya lmban egy reg szellem jelent meg s ezt mondta neki: "Smnn akarlak tenni, hogy eltemethesd az embereket s elksrhesd ket a msvilgra. Menj az erdbe, keresd meg
a smnft, amelyen tkrk, harangocskk s szarvak nnek. Vlassz ezekbl, amennyit akarsz, s smn leszel." Reggel az reg elment az erdbe, hamarosan meg is tallta a smnft, szedett a tkrkbl is, harangocskkbl is, szarvakbl is, valamennyit zskjba tette s hazavitte. Msnap jjel a trgyak megszlaltak: "Mirt gyjtttl bennnket egyebe? Egymagad szmra ennyien nagyon sokan lesznk!" Amikor az reg kioldozta zskjt, a smntrgyak kirepltek s a fstnylson t klnbz vidkeken l emberekhez szlltak, akik az egyes nemzetsgekben mltak voltak a smni tisztsgre."
Nos, ez a smnfa nem ms, mint a "vilgfa", amelynek kpzete jval a samanizmus eltti idkben keletkezett, s megtallhat az indoeurpai npek seinl is, st, ha visszaemlkeznk a paradicsomi trtnetre, a sumroknl is. (Egybknt a nanaj mondban ppen gy az sasszony biztatja fel az sfrfit a hallt elszabadt cselekedetre, mint a paradicsomi trtnetben.) A sas kpzete viszont a totemizmus tovbblse. A kt hagyomny kiegszti egymst: egyik az els smn szrmazst, msik a smneszkzk elnyerst beszli el.
S most jra fltehetnk a krdst, ezttal a trtnelemnek: mita vannak smnok? Honnan eredt a smni intzmny?
m mieltt erre a krdsre vlaszt keresnnk, lssuk a "mai" (helyesebben: tegnapi) smnokat.


 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!