Trem mitolgia
2006.06.24. 16:29
Trem mitolgia
A vilg teremtsnek trtnett szmos np mitolgija rzi, ezek egyike az Arvisurkban is megemltett gynevezett Trem mitolgia. Roppant rdekes mdon ez a hiedelemvilg Finnorszgban, a Krpt-medencben, a Csendes-cen partvidkn, az Ural tjkn, a Kaukzusban, Mongliban s Kelet-Szibrin keresztl egszen a japn Hokkaido-szigetig egyarnt nyomon kvethet, s ezek a terletek teljesen egybeesnek azokkal a npekkel, melyeket az Arvisurk, mint rokon npeket tart szmon. A Trem hitvilg szerint a mellkelt vzlaton bemutatott mdon pl fel a vilgunk. A ht szintre tagozdott gbolt legfels szintjn ll Ata-Isis, vagyis az Atyaisten, alul pedig a Terembura vlasztja el az emberek fizikai ltskjt a tbbi gi szfrtl. A vilg ht rtegt vertiklisan az let-fa vagy Vilgfa kti ssze. A hatodik g birodalmnak felgyelje Sis-Trem, Ata-Isis fia. Az alatta lv gbolton t is fia kveti, akit Numi-Tremnek, vagy reg Istennek neveznek. Ezen a szinten meg kell mg emltennk Numi-Trem felesgt, Joli-Tremet, akit ms nven gy ismernk, mint Gaia-t, a Fld anyjt. Numi-Trem testvre Kaltes-asszony, az egyik fia pedig Szriusz, aki a Szriusz-rendszer felgyelje. Ezrt van az, hogy az Arvisurkban a szriusziakat legtbbszr csak kaltesieknek nevezik. Vgl a Fels vilg legals szintjn Numi-Trem hetedik, legkisebb fia uralkodik, akit a magyarok csak Hadr-Tremnek, a Hadak istennek, vagy msnven a Vilgfelgyel Aranyfejedelemnek neveznek. hozta ltre a Kzps vilgot, amely hrom rszre tagozdik. Ezekben a j szellemek, a rossz szellemek s a teremtett lelkek kaptak helyet. Ide trnek pihenre az emberek vndor-lelkei, s itt vrjk ki, mg jra inkarnldhatnak. Az Als vilg pedig nem ms, mint a mi vilgunk, azaz a fldi emberek ltskja. Az emberi rtelemben vett vilgmindensget Sis-Trem hozta ltre, majd ms Tremek segtsgvel megalkottk a bolygkat is. Ezekhez mindehez mellrendeltek egy-egy Tremet, akinek felgyelnie kell az adott bolyg lett, fejldst. gy kerlt a mi Fldnk Joli-Trem gondoskodsa al.
A Trem mitolgia szerint a teremtsi hierchia egy fentrl lefel pl, fraktlis rendszer, s ez valban gy is van. A trid struktra hat kln trid szeletre osztdik fel, melyek mindegyiknek kln felgyelje, Istene van. Az Isten alatt mkdik 24 Istensg, akik mivel tril lelkek, voltakppen 72 magasan fejlett szellemi lnyt jelent. Kzttk is felosztsra kerlt az univerzum, mindegyikk ms-ms tridszeletet felgyel, s egyttal ms-ms llekcsoport emberek fejldst segti. Minden ember lelke fluidszlas sszekttetsben van egyrszt az adott llekcsoportjnak vezet Istensgvel, msrszt pedig a bolygjval, ahol l. A bolyg – mivel nem pusztn egy srgolyt takar – szellemi lnye ugyanilyen kapcsolatban van a sajt naprendszernek kzpontjval, azaz a mi esetnkben a Nap szernjval, (ezt szerfnak is nevezik). Ez a Napban l szern az a bizonyos fnykvantum, amit az seink is tiszteltek, s ami miatt napimdknak tartottk ket. Ltni kell, hogy ennl sokkal tbbrl volt sz: tudtk, hogyan mkdik a Naprendszer, s komoly kozmikus tudssal rendelkeztek. Ezt a tudst igyekeznek most visszaszerezni a mai magyar idfizikusok, egyre kecsegtetbb eredmnnyel.
Az Arvisurban szerepl msik igen rdekes trtnet a tz megszerzsrl szl Kr. e. 13.508-bl. Ebben a kvetkezket olvashatjuk:
" A Gara-zgn tli Kuszk Birodalmban Artupi asszonynak s Kecs kabar nylkovcsnagy 4 fia volt: Ragyolc, Miskolc, Rohonc s Tiszolc. Ragyolc, Miskolc s Tiszolc a Hangony-tavban frdtt, amikor egy jtkos kis mack a frl a vzbe esett. Nyomban a fuldokl medvebocs utn sztak s kimentettk a habokbl. Ekkor Kemi-asszony, a medvk anyja az erdt villmmal sjtotta s rgtn hsg keletkezett. Ragyolc s Tiszolc elszaladtak, de Miskolc a kis bocsval a tz fel ment. Mindketten gyorsan megszradtak. Amikor Miskolc testvrei lttk, hogy ccsk srtetlen, maguk is odamerszkedtek. Egy lngol tuskra szraz gallyakat raktak, s annak tznl tovbb melegedtek. Megszradsuk utn Kemi-asszony az erdk tzt felszippantotta s zporral elverte. Ekkor a hrom testvr a bocsot egy psztorkunyhba vitte, ahol hajnalban Kemi-asszony a szjbl tzet fjt s a bocsnak telt melegtett. Ezt t napon t megismtelte. Azonban az tdik napon a kunyhban elaludt, ekkor a pajkos Miskolc tzet lopott a medvk anyjnak nyitva hagyott szjbl s azt egy csuporba rejtette. Ekkor rt haza Rohonc, aki az ellopott tzet Ruda-Trem, a kabarok gi vdelmezje ajndknak tekintette. Amikor Kemi-asszony kisurrant a kunyhbl, a nylkovcsok jjelig tanakodtak. Kecs azt javasolta, hogy az giek ajndkval mindhrom tzszerz ifjnak a Blvnyhegyre kell futnia, hogy a csillagokat s idket rov smnok ezen nevezetes esemnyt megrktsk. A tzet napokig szraz fval szaportottk s t csuporba sztosztottk. Hrom csuporral Ragyolc, Miskolc s Tiszolc futva indultak a Blvny-hegyi Szently fel, mg a negyedik csupor tzet Rohonc egy ldikban, a Hangony folyn evezve vitte. Az tdik csupor tzet Artupi asszony jjel-nappal gondoztatta a lenyaival. Rohonc hatalmas evezcsapsokkal siklott a Hangony vizn, de mg a Gara-zg eltti kiszllskor a folyba zuhant s a tzes csupor elveszett. Ragyolc a tizedik, Tiszolc a huszadik napon ejtette vzbe a csuprot, de a 24. napon Miskolcnak sikerlt a Gara-zg alatti Hun sksgra rkezni. Ekkor Artupi ccse, Garaz hegyivadsz a vllaira ltette holtfradt kisccst s diadallal vitte fel az Isisek lpcsin a 800 les hegy tetejn plt szentlybe."
rdekes sszefggst lehet tallni a fenti trtnet valamint a teremtstan elmlete kztt, hiszen Kemi-asszony t napon t fjt tzet a szjbl, illetve a megszerzett tzet t csuporba osztottk szt, amibl egyrtelmen az olvashat ki, hogy az t Tz elembl, illetve az t forrs ltal keltett nfenntart rendszerbl hogyan is keletkezett maga a trid.
|