DMTR S HADS
2005.10.29. 16:49
Gaia, vagy G, a Fld, a vilg anyai seleme, mely ltrehozza s tpllja az llnyeket, kurotrophos: az, "aki felneveli az ifjakat".
DMTR S HADS
Gaia, vagy G, a Fld, a vilg anyai seleme, mely ltrehozza s tpllja az llnyeket, kurotrophos: az, "aki felneveli az ifjakat". A fldmves munkjnak az vszakok szablyos vltakozshoz kell alkalmazkodnia: a fld rendje megvltoztathatatlan trvnyszersget kpvisel. Gaia, a Fld s Themis, a "trvny" rendje ezrt is sszefggnek, de azrt is, mert a fld magntulajdonnak a kialakulsval a fldbirtokviszonyok rendezse kvetelte meg elssorban a trvnyeket. Ezt gy fejezi ki a mtosz, hogy Themis Gaia lenya. A kpzmvszeti brzolsokon Gainak legtbbszr csak fejt, vagy legfeljebb fels testt ltjuk a fld szne fl emelkedni: Gaia ktve van elemhez, benne van a fldben, azonos vele.
A Fldanya ketts vonatkozst: anyai mivoltt s a fldbl sarjad let biztostkt a trvnyessg ktelez rendjvel egytt mutatja, de mr az olymposi ragyogs dicsfnyvel krlvve, Dmtr istenn is. A "Fldanya" is, de mr nem a mozdulatlan s alaktalan fld maga, hanem a fld istennje, teljes szemlyisg, a fld ldsait s, rejtlyes erit olymposi tkletessgben mutat plasztikus alak.
Homros vallsban mg nincs ugyan helye az Olymposon. A kenyrldst s a fld embert gazdagt erejt is Dmtrnek tulajdontotta, de a kt eposz (Ilias s Odysseia) cselekmnyt mozgat nagy istenek sorban nem szerepelteti. A kenyeret is "Dmtr kenyernek" mondja, s a kzs kenyren l emberek kztt mr nla is bizonyos trvnyes viszonyt ltest a kenyeret ad istenn. De Dmtr ajndka ppen a fldhzktttsg jele: a halandt az klnbzteti meg az Olympos boldog lakitl, hogy Dmtr kenyert eszi. "Szphaj" istenn, de "fldi" (khthonikus) istenn. Egsz mivolta a kenyrldssal fgg ssze, haja szke, mint az rett kalsz; ksbb elfordul mellkneve likmaia, a gabonaszr, de mr Homrosnl vlasztja szt a magot a pelyvtl, mikor az emberek a szl ellen szrjk lapttal a gabont. Egy mtoszt is emlti Homros; a haland Iasinnal lelkezett boldog szerelemben a hromszor felszntott fld barzdi kztt, de Zeus megtudta, s az istenn haland szerelmest villmmal sjtotta hallra. Hsiodostl tudjuk, hogy Dmtr s Iasin gyermeke Plutos. a "gazdagsg" istene, aki a bsgszarut tartja kezben s akit Eirn, a "Bke" nevel. Mert a gazdagsg a termkeny fld ajndka, csak hbor ne akadlyozza s ne puszttsa el a fldmves munkjt.
De ha Homros kt eposzban csak a haland emberek eledele, a kenyr volt Dmtr ajndka, mr egszen olymposi vonsokkal lp elnk az istenn a sokkal ksbbi n. "homrosi Dmtr-himnusz"-ban. Az istenn az olymposi gylekezetbe tartozik, csak haragjban hagyja el az Olympost, de Zeus mindent megtesz, hogy vissza hvja az istenek kz. S itt mr Dmtr hatalmban ll halhatatlann s rkifjv tenni a halandt.
E szertartsokon a beavatottak szmra a hall titkait mutatta meg a hierophants, a "szent dolgokat megmutat" pap. Hogy mi volt az kzelebbrl, amit lttak a boldog szemek, nem tudjuk megmondani. Beavatatlanok eltt titok volt, akik be voltak avatva az eleusisi misztriumokba, hven riztk a titkot. Csak annyi bizonyos, hogy a szent cselekmny kzppontjban Persephon elrablsa llt. Dmtr lenyt elrabolta a hall ura; az letet sarjaszt termkeny fld lenyt az alvilg kirlya knyszerti eskvre, de ha magnl tartja is a termketlen s kopr tlen t, knytelen visszaengedni anyjhoz az v egy rszre legalbb. A fld magba fogadja a magot, mint ahogyan magba fogadja a halottakat is, mert tavaszra j let sarjad, a mag rothadsa a televnyben egyszersmind az j let erjedse is, ezrt Dmtr jelenlte a fldben a hall utni letre is gretet jelentett. - Magt a beavatst, a legszentebb hittitkok megismerst, hossz elkszlet elzte meg. Akit sszel beavattak, az mr tavasszal rszt vett egy elkszt, beszentel szertartson, azaz keresztlment a beavatsnak egy alacsonyabb fokozatn. Eleinte csak attikai polgrok lehettek mystsek, "beavatottak", ksbb, mikor a grgsg nemzeti egysgnek az ntudata kialakult, minden grg krhette flvtelt, bebocsttatst a szent "karmba", de a barbrok ki voltak zrva belle. A beavattats a hallon keresztl vitte j letre a lelkeket, a szertartson az j mysts mellett a halotti fklyt is meggyjtottk s fejt betakartk, hogy lthatatlann legyen, mint maga Hads s mint az alvilg tbbi lakja. Hogy a hallnak ehhez az tlshez milyen szertartsok segtettek, azt ppen oly kevss tudjuk, mint ahogyan nem ismerjk azt a vigasztal tantst sem, mely a beavatottak szmra a hall gondolatt megnyugtatv tette. Csak azt tudjuk, hogy Eleusisben a beavatottaknak a hall utn a beavatatlanoktl eltr sorsot grtek; ki keresztlment a misztikus hallon, az ismerte a hall rtelmt s nyugodt llekkel nzett elbe, tudva, hogy a hallban j let kezddik szmra. "Boldog, aki ezeket ltva megy a fld al, az tudja az let vgt s tudja az istenadta kezdetet" - mondja Pindaros, Sophokls szerint pedig "hromszor boldogok azok a halandk, akik ezeket a szent szertartsokat ltva trnek Hads vilgba, mert csak ezek szmra van megadva, hogy ott is ljenek, mindenki msra ott szenvedsek vrnak".
A beavatottak Dmtr anyai lre trtek meg halluk utn, a beavatatlanok a hallnak ezt a szeldebb oldalt nem ismerik, csak az rk meghisuls kegyetlen vilgt, a stt Hads birodalmt, az alvilgot.
Hads vagy Aidneus, a lthatatlan isten, mlyen a fld alatt uralkodik, rk elszigeteltsgben az istenek s az lk vilgtl. Az sisakja lthatatlann tesz, az birodalmba nem hatol napsugr, a fldrengs idejn maga Hads is retteg, hogy felszakad a fld, s birodalma feltrul az lk szemei eltt. Ms hagyomnyok szerint nem fggleges irnyban - mlyen a fld alatt -, hanem vzszintes irnyban - a messze nyugaton, amerre a nap lenyugszik - kell azt a mrhetetlen tvolsgot elkpzelni, mely a holtak birodalmt az lktl elvlasztja. A ktfle elkpzels sokszor keveredik egymssal, anlkl, hogy az ellentmondsok kiegyeztetsre gondolnnak: a hall nagy titkaival szemben sokkal tehetetlenebbnek rzi magt a hiv, hogysem az ellentmond kpzetek ellenrzsre vllalkozni merne. Az alvilg bejratt klnbz helyi hagyomnyok a fld klnbz nylsaihoz, mly szakadkokhoz, stt tavakhoz fztk, nmelyek szerint Lakedaimn dli hegyfoknl, a Tainaronnl van ez a bejrat, msok szerint "ahol a madr sem jr": az als-itliai Aornos ("madrtalan", latinosan: Avernus) tnl.
A halottak testbl eltvoz llek a halott alakjt rzi, de testetlenl, mint az rnyk. A hall utn az Akhern folyhoz rnek a lelkek, Herms pykhopompos vezeti ket odig. Kharn, az alvilg rvsze, csak azokat veszi csnakjba, akiket hozztartozik annak rendje s, mdja szerint eltemettek. A temets szoksa klnbz idkben s helyeken klnbz volt, mgis a trtneti grgsgben a halottgets uralkodott az elhantols felett. A hamvakat hamvvederbe gyjtttk, ezt esetleg eltemettk s srdombot hantoltak flje. Akik vzbe fltak, vagy akiknek a holtteteme ms okbl nem volt hozzfrhet a kegyeletes rokonok s bartok szmra, azoknak legalbb szimbolikus srdombot emeltek hazjukban, ez volt a kenotaphion, "res sr", mely Kharnt jobb hjn szintn kielgtette. A halott szjba pnzdarabot, obolost tettek, hogy ki tudja fizetni Kharnnak a rvpnzt. Az alvilg bejratt hromfej kutya, a Kerberos rzi. Alvilgi folyk gyannt mg Ltht, a "feleds" vizt emltik (aki iszik belle, elfelejti fldi lett), valamint a Kkytost, a "jajveszkels" folyjt, s Styxet, az alvilgot ttrhetetlen ervel elhatrol folyt, melyre eskdni a legszentebb, legmegtrhetetlenebb eskvsnek szmtott.
Hads az alvilg kirlya, Persephon a kirlynja. Az uralmuk alatt lnek az alvilgi lelkek, az rmtelen sttben. "Inkbb lennk a legutols napszmos, akrmilyen szegny ember szolglatban, mint kirly valamennyi halott fltt" - mondja Akhilleus lelke az alvilgba lve leszll Odysseusnak.
De a misztriumokon kvl is volt vigasztalbb tants a hallrl. Az alvilgi igazsgszolgltats a bnsket kegyetlen bntetsre tli, de a jmbor emberek lelkei szmra nyitva ll az t a Boldogok Szigete fel, vagy az lysion asphodelosszal bentt mezire, ahol snak, a Hajnalnak a szerelmese, Orin, a hres vadsz zi a vadat, s ltalban minden llek halla utn is rgi kedvtelseivel foglalkozik.
A beavatottak szmra boldog elnyugvs a hall, a beavatatlanok az alvilgban is rkk kielgtetlenek maradnak, rostban hordjk a vizet s lyukas hordt tltgetnek; ez a misztikus tants a hallrl. A misztriumokba val beavattats telost, mindennek boldog "befejezst" gri, tkletes kielglst. Abban a vallsos felfogsban viszont, mely nem a misztikus lmnyre, hanem az igazsgra, bn bntetsre, jmborsg jutalmazsra alaptja a vilg rendjt, ugyanez a mtosz ms rtelmezst kap. Az rk nyugtalansg, minden trekvs hallos meghisulsa, az rkkval kielgtetlensg a nagy bnsk tipikus alvilgi bntetse. Danaos tven lenyt nagybtyjuk, Aigyptos tven fia ldzte szerelmvel. Danaos hiba meneklt Libybl a Pallas Athn segtsgvel ptett hajn Argosba, a gylletes rokonhzassgtl nem tudta megoltalmazni lenyait. Vgl is trt adott mindegyiknek, hogy a kiknyszertett nszjszakn ljk meg frjket. gy is trtnt, csak Hypermnsira kmlte meg frje, Lynkeus lett, mert gyngd szerelem bredt benne irnta; ezrt kettejknek mint a hitvesi szerelem pldakpeinek szenteltek utbb templomot. A tbbire halluk utn rettenetes bntets vrt: Danaos frjgyilkos lenyai, a Danaisok vagy Danaidk az alvilgban lyukas hordba hordjk a vizet rkk. Sisyphos, Korinthos egykori kirlya, ki, mg lt, az idegeneket meredek sziklrl a tengerbe lkte, az alvilgban rkk visszagrdl sziklt hengert a hegyre. Tantalos, a lydiai Sipylos kirlya, Pelops s Niob atyja, Zeus kedveltje volt, s haland ltre az istenek lakomin vehetett rszt. De, hogy prbra tegye az istenek mindentudst, sajt gyermekt vgta le s tlalta fel az isteneknek. Az istenek felfedeztk a szrny tettet, feltmasztottk a sztdarabolt fit s a kegyetlen apt megbntettk. Ms hagyomny szerint az istenek lakomirl elcsent nektrral s ambrosival merte haland bartait knlni. rk szomj s rk hsg lett a bntetse az alvilgban: trdig ll a vzben, de ha lehajol, szomjas szja ell sztfutnak a habok, fltte gymlcstl roskad gak, de ha utna nyl, elrhetetlen magassgba emelkednek. Oknos ktelet fon, mely soha nem kszlhet el, mert mire elkszlne, felfalja a szamara.
A legslyosabb bntetsek sznhelye gyannt klnben legtbbszr az alvilgnl, Hadsnl, illetleg Hads birodalmnl is mlyebben fekv Tartarost emltik. Itt szenved Tantalos mellett Ixin, a lapithk kirlya, Peirithoos atyja, ki Hrra merte a szemt vetni, amirt avval bntette meg Zeus, hogy rkk forg tzes kerkhez ktztette. Itt szenvedtek a legyztt titnok s Tityos, Gaia risgyermeke, kit Apolln s Artemis nyilai ltek meg, mert anyjukat, Ltt, akarta bntalmazni. rk kn a bntetse: mjn sznet nlkl kt kesely lakmrozik.
|