APOLLN S ARTEMIS
2005.10.29. 16:43
Apolln, a "messzire nyilaz", a jrvny s a hirtelen hall okozja, de mint Paian, adja a gygyulst is.Artemis Apolln ikertestvre, az erdk istennje. Hamvas szziessge rokon erd-mez rintetlensgvel.
APOLLN S ARTEMIS
Zeus mint az "istenek s emberek atyja" a legfbb isten. De a grgsg letben nem az kultusza, hanem Lttl szrmaz fi, Phoibos Apolln viszi a legnagyobb szerepet. Jellemzen jut ez kifejezsre mindannyiszor, mikor a keleti vilggal kerl szembe. Igaz, hogy Homrosnl a trjaiak prtjn ll, de Hrodotos, a "trtnetrs atyja", Kroisos, a lyd kirly ajkra Apolln ilyen megjellst adhatja mr: "a hellnek istene". gy, minden tovbbi jelz nlkl, csak Apolln nevezhet meg. Szentlye Delphoiban, hov mindennnt elzarndokolnak a grgk, a Zeus tiszteletre rendezett olympiai jtkokhoz hasonlan a trzsekre, apr vrosllamokra tagolt grg np egysgnek egyik hatsos biztostka. Apolln tisztelete minden grg trzs sajtja. Benne lttk megtesteslve azt, ami meggyzdsk szerint a grgt a "barbrtl" megklnbztette: a szellem nemes szabadsgt.
Ennek a ragyog tisztasgnak gi kpe a nap, mely rk messzesgbl, tzes nyilak gyannt szrja sugarait a fldre. Maga nem rintkezik a flddel, sem a fld alatti stt vilggal soha: Apolln is hekatos, az rk "messzesges" s hekbolos, a "messzirl nyilaz". Ezst ja sokszor kld hallt az emberekre, de maga elfordtja tekintett a hall beszennyez kzelsgtl. Apolln eredetileg nem azonos a nappal, nem azonos Hliosszal sem, a kizrlagosan Napistennel, ki fnyes szekren jrja reggeltl estig az gboltot. De lnynek, a ragyog tisztasgnak s a fldi dolgoktl val rk tvolsgnak a nap legszembetnbb megmutatkozsa, s idvel httrbe is szortotta Hliost, illetleg ennek vonsait is a maga alakjba olvasztotta. Grg fldn a nap sem pusztn az ldst sugrozza al; a dlvidki knikula gyilkolni is tud, szrazsgot s jrvnyt hoz, perzsel sugaraival rgtni hallt okoz. Apolln alakja azt is kifejezi, hogy a nap ragyog sugarainak ezt a ketts erejt azonostottk a szellem vilgossgnak kmletlensgvel. Mert a szellem nemes szabadsga azt is jelenti, hogy lesen tud klnbsget tenni rtk s lrtk kztt. Tudja, mi az, amivel szemben odaad, htatos tisztelet ktelezi s mi az, amit el kell vetnie, ami ellen kzdenie kell, kmletlenl, az ezstdjas Apolln harcos erejvel. Ugyanilyen kmletlen szigorsggal kell nmagunkat is megtlnnk. Gnthi seauton: "ismerd meg magadat", ez a delphoi-i jshely parancsa. Emberi gyarlsgaink felismerse is kvetkezik ebbl. Valamennyi grg isten kzl mindenesetre a "messzesges" Apolln alakja fejezi ki a leghatrozottabban azt a felfogst, hogy az istenek s az emberek vilga kztt thidalhatatlan a tvolsg.
Ketts neve a grgsg rzse szerint istensgnek ezt a kt oldalt nevezi meg, Phoibos = "ragyog", s az Apolln nevet mr kori magyarzk "puszttnak" rtelmezik. Ez a kettssg jut kifejezsre szent llataiban is, a ragyog tisztasg kpviseljben, a hattyban s a kegyetlen farkasban.[1] Ha jt feszti meg, flelmetes a tekintete. Mg az istenek is megrettennek, mikor vlln az ezstjjal s tegzvel, melyben a nyilak zrgnek, vgigmegy Zeus olymposi palotjban. Mindnyjan felugrlnak szkeikrl, csak Lt marad nyugodtan, elveszi fia fegyvereit, elzrja a tegezt, a felajzott j idegt megereszti s az jat felfggeszti az oszlop arany szegre. gy vezeti atyja trnjhoz s lelteti, Zeus nektrt nyjt neki aranyserlegben, a tbbi isten csak akkor mer lelni, s Lt boldogan nzi, hogy az fia az jat visel, ers isten. A biztos kez jsz that tekintetvel brzolja az istent az n. Belvedere-i Apolln. De Apolln kezbe nemcsak az j illik; mint a Mzsk karvezetjt, a Musagetst, a lant is megilleti. A grg felfogs szerint j s lant rokon szerszmok.[2] Hozzrt kzben az j felajzott idege is gy pendl meg, mint mikor mesteri nekes pengeti a lant hrjait, zeng hangot ad, a fecske nekhez hasonlt, viszont a j nek gy tall clba, mint a biztos kez jsz nyila. j s lant: a megfesztett ideg mindkett, s mindkett a tvolsg szerszma. Az egyik az ellensg pusztt nyilt hozza el a messzesgbl, a msik a tvoli szpsgeket idzi, kp s szobor fldhz hasonl kzzelfoghatsgtl nagyon klnbz, messzire elhangz zent. Mindkett a "messzesges" isten lnyeghez tartozik.
Nem minden muzsika tartozik teht Apolln hatskrbe, hanem csak a hros hangszer, melynek lesebben krvonalaz, tiszta zengst egyenesen ellenttben llnak reztk a fuvola s a sp lgyabb, elmosdbb hangjval. Ez utbbit keletiesnek, barbrnak tartottk; a grgsgen bell fleg Dionysos vilgban ismertk el jogosultsgt. Apollnnal, a lant istenvel mindenesetre szemben ll Marsyas, a mitikus fuvols, kit egyszer phrygiai, teht keleti psztornak mond a mtosz, msszor pedig satyrosnak, szatirnak, teht Dionysos ksrjnek. A spot Pallas Athn tallta fel, de mikor megszlaltatta, felfjt arca miatt Hra s Aphrodit kinevettk, mire eldobta az arct elcsft hangszert az Ida hegyn. Itt tallt r Marsyas s addig jtszott rajta, mg Apollnt is versenyre merte hvni. Apolln gyztt - a Mzsk vagy Pallas Athn voltak a brk - s elevenen megnyzta a vakmert. A verseny nem pusztn Apollnnak s Marsyasnak a mrkzse, hanem a kt hangszer. Apolln avval igazolja a lant flnyt a sp fltt, hogy, ha fordtva tartja, akkor is tud jtszani rajta, mg a spnak csak egyik vgbe lehet fjni, s a lant pengetsnl nekelhet is, mg a spon jtszani s nekelni egyszerre lehetetlen volna. A msodik prbattel klnsen figyelemremlt: a lant rtkt az intellektulis tisztasg apollni vilgban az is igazolja, hogy az emberi neket ksr lant pengse racionlisabb a szavakra t nem fordthat spsznl. (Sajtsgos, hogy a kpzmvszeti emlkek egy rszn az illusztrl mvsz mgis Marsyas kezbe is lantot ad!) Apolln lantja a psztorok ignytelen hangszervel, a ndsppal szemben vdi meg elsbbsgt Midas mtoszban.
A barbr Phrygia kirlya, Kybel istenn fia, esztelensgt mr barbrokhoz mlt kapzsi kvnsgval is megmutatta. Dionysos, mikor kedves tantjt, Silnost vezette vissza hozz Midas, jutalmul egy kvnsga teljestst grte. Midas azt kvnta, hogy amihez csak r, vltozzon aranny, s mindaddig, mg maga Dionysos fel nem oldozta a varzs all, enni, inni sem tudott, mert ha hozznylt, tele s itala is aranny vltozott. Mikor Pan, a kecskelb, kecskeszarv psztoristen psztorspjval bszklkedve, versenyre hvta ki Apollnt, csak ez az ostoba, barbr kirly adott Apolln lantjval szemben Pan spjnak elsbbsget. Meg is bnhdtt rte: Apolln szavra szamrflei nttek.
Apolln, a "messzire nyilaz", a jrvny s a hirtelen hall okozja, de mint Paian, adja a gygyulst is. A thriomorfizmus si emlkeire utal Lykeios s Smintheus mellkneve, a grg lykos (= "farkas") s sminthos (= "egr") szavakbl. teht a flelmetes Farkas-isten s a pestist nagy tvolsgokra terjeszt egerekhez, patknyokhoz, valamint ms rgcslkhoz hasonlan pusztt Egr-isten, de az is, aki vdelmet nyjt az embereknek a hallos veszedelmekkel, betegsggel s a termst pusztt egrvsszel szemben is. Megilleti teht a Lykoktonos (= "Farkas-l") jelz is; a baljslat Smintheus nevet, amelynek hangos kimondsa az Egr-istent teljes borzalmassgban idzi fel, a bntet istent engesztel szertartsok keretben, illetleg fleg Apolln Smintheus kiszsiai szentlyeihez fzd hagyomnyokban mr korn "Egrlnek" rtelmezik. Ezt a kettssget fejezi ki a jslat, amelyet Apolln papnje, a Pythia adott Tlephosnak, Hrakls s Aug finak, amikor Akhilleus drdja megsebestette: "Aki a sebet ttte, az fogja meggygytani." Apolln s Kornis fia Asklpios, a gygyts istene, akinek klnsen epidaurosi szentlybe zarndokoltak sokan gygyulst keresve. Asklpios lenya, Hygieia, az "Egszsg" megszemlyestse; szeld tekintet szznek brzoljk, gyakran csszvel a kezben, amelybl apjnak szent llatt, a gygyt istensg jelkpt, a kgyt itatja. Magnak Apollnnak isteni hatskrben egybknt a gygyuls s a bn szennynek az eltrlse gyakran ugyanannak a kedvez fordulatnak kt oldala; hozza a gygyulst a betegsgre ltalban, hozza klnsen az rletre a tisztulst, s ami grg felfogs szerint ehhez egszen hasonl llapot, a vrbn slya, az Erinnysek, a lelkiismeret mardossait felkorbcsol, kgy haj istennk ldzse all a feloldozst, mint katharsios, "megtisztt".
Tiszteletnek elismert kzppontja Delphoi volt, Kzp-Grgorszgban, a Parnassos dli oldaln. Itt, ahol a hagyomny szerint a fld kldke van, kezdetben Gaia bocstott jelentsgteljes lmokat azokra, akik e helyen hltak meg. Majd lenya, Themis, a "trvny" istennje osztott jslatot. Themist a Fld msik titnlenya Phoib, a "ragyog" Lt anyja szortotta ki, ez pedig unokjnak ajndkozta szletsekor a jshelyet. Apolln, ki mint Phoibos, nagyanyja nevt is viseli, mr a negyedik jsistensg e helyen. Csak nehz kzdelmek rn tudta birtokba venni a nagyanyjrl reszll rksget. tnapos korban megli az tjt ll Pythn nev srknyt s e diadal emlkre alaptja meg jshelyn az eleinte nyolc-, majd ngyvenknt ismtld versenyjtkokat, a Pythit. Delfin alakjt ltve magra, mint Apolln Delphinios, krtai hajsokat csalogatott ide, hogy mint papi trzs szolgljk t. (A npetimolgia Delphoi nevt is evvel a mtosszal magyarzta.) Ezek a hajsok zendtenek r az els paianra, az Apolln isten csodatev erejt magasztal nekre. A Pythn-srknyon vett diadala utn felment Zeushoz az Olymposra, az istenek s emberek atyja az krsre szntette be a jslaterej lmokat, hogy ezzel is kedves fia tisztelett gyaraptsa: a jvendre kvncsi emberek gyljenek ssze Apolln trnja kr s az istentl vrjk bizalommal a jslatot.
Delphoi volt a grgsg legnagyobb tekintly jshelye; nemcsak a grgk kerestk fel, hanem barbr fejedelmek is, gazdag ajndkokat, hromlb aranyszkeket s stket (tripusokat), ldozati ednyeket s ms ezekhez hasonlt hozva a jslatrt. A jsn, a Pythia, mieltt jslatot adott, nemcsak Apollnhoz, hanem Zeushoz is imdkozott, mert Apolln mint jsistensg Zeus akaratnak a hirdetje. Imdkozott Dionysoshoz is, ki mindennem nkvleti llapot fltt uralkodik, valamint a Krykion-barlang meg a forrsok nymphihoz s a tenger rejtelmes mlynek kirlyhoz, Poseidnhoz. Maga is a rejtelmes mlysgekbl eltr Kasstis-forrs vizbl ivott, gy mertett ert a jslshoz. Csak imja vgeztvel lt a hromlb szkbe, vrva a jslatot kr embereket, akik kockavetssel kisorsolt rendben kzeledhettek. A tripus egy nyls fltt llt, a jsn babrlevelet rgcslt s a nylsbl felgzlg prolgst sztta magba, gy vrta az "isten megjelenst", azaz a fld mrges felgzlgsnek bellegzse kvetkeztben bell nkvleti llapotot. Mikor mr flig elvesztette ntudatt, tredezett szavakat mondott. Mellette papok lltak, a tredezett szavakat k egsztettk ki, mondatokba fztk s legtbbszr versbe - hexameterekbe - ntttk. A jslat gy is homlyos, ktrtelm (loxon) maradt, innen Apolln Loxias mellkneve. Valsgos talls mesk a Pythia jslatai. Aki okos s felfogja rejtett rtelmt, annak trekvseit siker koronzza, aki flrerti, menthetetlenl elbukik. Athn polgrainak pldul azt a jslatot adta a Pythia, hogy favrak fogjk megvdeni vrosukat a perzsk ellen. Themistokls megrtette, hogy a favrakon hadihajkat rt a jslat, megerstette Athn hajhadt s Salamisnl tengeri csatban gyzte le a perzskat. Kroisosnak viszont vesztt okozta a jslat: "Ha Kroisos tkel a Halys folyn, nagy birodalmat tesz tnkre", izente a lydek kirlynak Apolln papnje. Kroisos a jslatban bzva tkelt a Halys folyn, Kyros ellen, de a sajt birodalmt tette tnkre vele. Ilyen s hasonl trtnetek nemcsak a jslatok ktrtelmsgre, hanem a jshely politikai szerepre is utalnak. Ezzel kapcsolatban nem ok nlkl ri tbb esetben a papokat az elfogultsg vagy ppen a megvesztegethetsg vdja.
A Parnassoson, Delphoi kzelben a Mzsk is otthon vannak. Mert Apollnt mint a kltszet istent a kilenc Mzsa ksri; a jsistenhez tartoznak a Sibyllk, akik klnbz szent helyein jsolnak, egyikk - a Mzsk neveltje - Delphoiban is.
Apolln tisztelinek hres zarndokhelye mg Delos szigete, a legkisebb sziget a Kyklasok kztt, mely gy jutott ehhez a dicssghez, hogy szllst adott az ldztt Ltnak, mikor az gyermekt vrta. Volt olyan hagyomny is, hogy Dlosnak azeltt lland helye sem volt, sz sziget, mely csak Apolln szletsekor vert gykeret. A Kynthos hegy oldalban a plmaft is mutogattk, melyhez Lt tmaszkodott, mikor Apolln megszletett. A sziget szent terlet volt, a halllal nem volt szabad rintkezsbe jutnia, ezrt a haldoklkat Dlos szigetrl a kzeli Rhneia szigetre vittk. Mr si idkben versenyjtkokra gyltek itt ssze az inok, s a hagyomny szerint Homros tantotta a dlosi lenyokat Apolln himnuszra. Athnbl vrl vre jtt zarndokhaj a szigetre. A monda szerint Athnt szrny ad ktelezte Mins krtai kirllyal szemben: tizenngy ifjat kellett vrl vre Pasipha flig bika alak szrnyszltte, a Mintauros szmra kldenie, mindaddig, amg Thseus kirlyfi, aki vllalta, hogy t is kldjk el a tizenngy hallra sznt ifjval, meg nem lte a labyrinthosban a Mintaurost. Azt a hajt, melyen Thseus a krtai utat megtette, mint Apolln szent hajjt riztk, mert az ifjak, mieltt elindultak, Apollnhoz imdkoztak s megfogadtk, hogy ha az isten megmenti ket, el fognak zarndokolni Dlosba. Thseus megmentette trsait s megszabadtotta a vres adtl hazjt; fogadalmt Athn npe hsgesen megtartotta. vrl vre elkldtk a hajt s mg ez odart Dlosba, attl a pillanattl kezdve, hogy az traksz hajt Apolln papja megkoszorzta, Athnben nem volt szabad hallos tletet vgrehajtani. A dlosi Apolln nnepe ppen a vrbntl tiszttotta meg a vrost.
Klarosban, a kiszsiai in partvidken, a monda szerint Mant, Thbai hres vak jsnak, Teiresiasnak a lenya, alaptotta meg Apolln jslatot ad szentlyt.
Apolln teht tbb, mint Hlios. Az a vilgossg, melyet az nevhez fztek, nem pusztn a termszet vilgos oldala. A szellem vilgban is az hatskrbe tartozik mindennem lesen lts, elssorban az az lesen lts, mely a jst s a kltt a kznsges embertl megklnbzteti. De mindenkppen az vilgossgot kvetel istensghez illik, hogy az esztendnek az a fele az v, melyben a termszetben is a der uralkodik. Minden nnepe tavasz s sz kz esik, tlen t a messze szakon, a hyperboreiosok bkeszeret mess npe kztt tartzkodik. Nyrra tr csak vissza aranyszekern, mely el hattyk vannak fogva. Mikor a nyr felragyog, megjelenik az isten, s nyri dalt zeng a kltk lantja az tiszteletre. nekelnek a pacsirtk is az istennek, s mintha a madarak dala szlna a kltk lantjn is. nekelnek a fecskk s a kabck - valamikor ezek is mind emberek voltak, de most nem emberi sorsukat neklik meg, hanem minden daluk az istent hirdeti. Ezst hullmokban csurran a Kastalia forrs s a Kphisos bbor habjai magasra tornyosulnak: a vz is megrzi az isten jelenltt.
gy nekelte meg Alkaios mr i. e. 600 krl Apolln megjelensnek, epiphanijnak tavaszi nnept; a lesbosi klt hladala elveszett, csak przai trst rizte meg Himerios csszrkori rtor egyik beszde. Ugyancsak Apolln kultuszval s egyben az vszakok vltakozsval llt kapcsolatban a Hyakinthia nnepe, amelyet fleg a Sprthoz kzel es Amyklaiban tartottak meg az egsz vrosra kiterjed ltvnyos klssgek kztt, a nyr kzepn. Az nnep alaptsnak legendja - aetiologiai mondja - szerint egy Hyakinthos nev ifjt mindenki msnl jobban szeretett Apolln, s ksz volt minden tudst s tehetsgt megosztani vele. Az j s a lant kezelsre tantgatta, be akarta avatni a jvendmonds titokzatos mestersgbe, s mr-mr felengedte hattyfogatra, hogy bejrja vele a tjakat, amelyeken maga is szvesen tartzkodott. De testgyakorls kzben egyszer Apolln messze vben elhajtotta a diszkoszt, s Zephyros, a nyugati szl, fltkenysgbl eltrtette plyjrl a korongot, ez nekivetdtt Hyakinthosnak s hallra sebezte. Keservesen megsiratta a szerencstlenl jrtat az isten, s gynge testt nem engedte t egszen az enyszetnek: Hyakinthos tetembl bborszn virg fakadt, amely a tavaszi napjegyenlsg idejn vrl vre kinylik, s szirmain a kedves fit sirat isten jajszava olvashat: AI, AI. Hyakinthosnak - "jcintnak" - neveztk el az emberek ezt a kora tavaszi, a termszet megjulst jelkpez virgot, s Hyakinthinak a nyri nnepet, amelynek els napjn vrl vre mly gyszban sirattk el a hall ltal kora ifjsgban elragadottat, a msodik s harmadik napon pedig feltmadsnak, illetleg mennybemenetelnek biztos remnyben ujjong krmenetet tartottak, s vidm lakomt, amelyben a rabszolgk is rszt vehettek.
Nem nehz Apolln akaratlanul hallt okoz diszkoszban a Hyakinthia nnepe idejn, nyr derekn a legperzselbben get Nap korongjra ismerni; a virgszer szpsgben korai hallt szenved ifj az elhal nvnyzetre utal, amelynek halla azonban az j let - az szi terms s a tavaszi virgfakads - grett rejti magban. ppen ezrt helyezi jogosan a rmai csszrkori grg szerz, Philostratos, tbbek kztt Adnisszal egy sorba Hyakinthost. A keleti eredet Adnis nnepe, az Adnia is, fleg termszetmitolgiai utalsai tekintetben, egybevethet a Hyakinthival.
Artemis Apolln ikertestvre, az erdk istennje. Hamvas szziessge rokon erd-mez rintetlensgvel. Aphrodit laksa: pompz kert, Artemis az rintetlen mez, ahol psztor nem legeltet soha, ahov nem hatolt eke vasa, ahol csak a mh keresi fel a tavasz friss virgait. Ott Aids a szemrem ntzi forrs harmatval a virgokat s csak az szakthat bellk, akinek termszettl fogva osztlyrsze a sphrosyn, a jzan mrtktarts, a szellem tisztasga az sztnkkel szemben. Mert Apolln s Artemis lnyegk szerint rokonistenek, s ezt fejezi ki a mtosz azzal, hogy ikertestvreknek mondja ket.
Artemis leggyakrabban elfordul mellkneve: iokheaira, "nyilakat ont" s keladein, "zajong", az ujjong vadszlrmrl, mely betlti a hegyet, mikor a vadsz istenn vgigvonul rajta ksretvel. A vadszat Artemis lland gynyrsge, s a hres fldi vadszok is tle tanultk mestersgket. Ott jr az erdvel bortott hegyek ormain, a magas Taÿgetoson vagy az Erymanthoson s a Mainalonon, vaddisznkban meg a gyors szarvasokban gynyrkdve. Vele vannak a nymphk, Zeus erdn-mezn lak lenyai, s rl Lt, mert az lenya fejjel magasabb a tbbinl. Ksritl, a nymphktl is szzessget kvetel. Akit megillet a szerelem tze kzlk, annak el kell hagynia Artemis kart. gy jrt Kallist is, Lykan kirly lenya, Artemis arkadiai vadszpajtsa. Az apt Zeus bntetsbl farkass vltoztatta, mert oltrt emberldozattal szennyezte be, de a lenyt szerelmre mltatta. Mikor Kallist mr e szerelem gymlcst hordozta a szve alatt, Artemis elldzte maga melll, s mikor megszlte gyermekt, a fltkeny Hra medvv vltoztatta. Teltek az vek, Kallist fia, Arkas - Arkadia nvad hse - dalis ifjv serdlt s egyszer az erdben tallkozott a medvvel, akiben nem ismerhette fel anyjt. Mr clba vette, hogy letertse, de Zeus megelzte az akaratlan anyagyilkossgot s. egykori kedvest a csillagok kz emelte. gy kerlt az gre az szaki Sarkcsillag, a rgiek szerint az egyetlen gitest, amely nem vltoztatja helyt, hanem csak sajt tengelye krl forog. Mr Homros Arktosnak, azaz Medvnek nevezi s elmondja rla, hogy ez az egyetlen csillag, amely nem frdhetik meg soha keanos habjaiban. A hagyomny ebben is, Hra bosszjnak a kvetkezmnyt ltta: keanos felesge, Tthys egykor Hra dajkja, tiltotta meg neki, hogy a tbbi csillagokhoz hasonlan a tenger habjaiban keressen feldlst.
Az rnykos hegyeken s a szljrta cscsokon feszti ki csupaarany jt Artemis, gy kldi el suhog nyilait. Megrzkdnak a hegyek ormai, flelmetesen zg a mlyrnyk erd a csrtet vadak lrmjra, az istenn ers szvvel fordul erre-arra s frfias kedvtelssel puszttja a vadak fajtit. Mikor megelgelte a vadszat gynyrsgt, meglaztja szphajls jt, s des testvre, Phoibos Apolln nagy hzba megy, Delphoi gazdag npe kz, hogy a Mzsk s a Kharisok szp kartncban vegyen rszt. Rugalmas jt s a nyilakat szegre akasztja, kedves s egyszer dszt ltve magra ll a tncolk lre s vezeti a kartncot. s a Mzsk nekbe kezdenek halhatatlan hangon, himnuszt nekelnek a szpbokj Ltra, mert az kt gyermeke mindenki msnl derekabb.
Az erdk istennje nemcsak biztosan clba tall vadsz: lenyos gyngdsggel gondozza is a vadakat. A vadak klykeit szelden veszi karjra, s megesik a szve a kis nylon, mikor a kegyetlen sas elragadja. Szent ligetben, hov ember nem teheti be lbt, az llatok megszeldlnek, farkas s szarvas bksen lnek egytt, szelden nyjtjk nyakukat a simogat kz al, s a vadszok kzt trvny volt, hogy azt a vadat, mely odameneklt, nem szabad ldzni tovbb.
Az aranyjas istenn az emberek fel is engesztelhetetlen kegyetlensg s lenyos szeldsg kettssgvel fordul. az az istensg, kinek tiszteletben a legszvsabban tartotta magt az emberldozat. Ennek emlkt rizte mg a trtneti idkben is egy spartai szertarts: Artemis Orthia tiszteletre ifjakat korbcsoltak, s vrkkel hintettk meg az istenn oltrt. A szertarts kzben egy papn tartotta Artemis szobrt, s az volt a hit, hogy ha az ifjak kzl egyet megkmlnek s csak sznleg korbcsoljk, a kis szobor egyszerre olyan nehzz vlik, hogy a papn nem brja tartani tovbb. Mikor az erklcsk megszeldlse az emberldozat borzalmas szertartsnak vget vetett, ez a fordulat is mtoszokban tkrzdtt. gy, mikor a fejlettebb Jahve-kultusz felvette a harcot a kanani gyermekldozattal, kialakult Izsk felldozsnak bibliai mondja. Isten prbra teszi brahmot avval, hogy felszltja, ldozza fel neki az oltron fit. De mikor brahm ksz teljesteni a parancsot, maga utastja vissza az ldozatot: Jahve "kvete", az angyal a boztban egy kosra mutat, mint a gyermeket helyettest ldozati llatra. A grgknl hasonl igny jutott kifejezsre Iphigeneia, ms tekintetben a bibliai Jefta lenyra is emlkeztet mtoszaiban.
Agamemnn az esztend legszebb termsnek felldozst fogadja meg az istennnek, mikor mg nem tudja, hogy ebben az vben lenya fog szletni. Iphigeneia volt annak az esztendnek legszebb termse, de Agamemnn vonakodott gyermekt felldozni. S mikor vekkel ksbb az aulisi kiktben egybegylt az vezrlete alatt a Trja al kszl grg hajhad, hiba vrnak kedvez szelet. Kalkhas, a js kijelenti, hogy Artemis istenn kveteli a rgi fogadalom betartst. Agamemnn a sereg kvetelsre felldozza a mr szp hajadonn serdlt Iphigeneit, de az istenn elragadja a hallra sznt lenyt az oltrrl s a hegyrl egy szarvast kld helyette. A fogadalom bevltst megkvetelte, de az emberldozatot visszautastja, s a js szavain keresztl kihirdeti, hogy a szarvas kedvesebb ldozat az szemben, s nem engedi, hogy a nemes leny vrvel szennyezzk be oltrt. Aulisbl a taurusok barbr npe kz viszi Artemis Iphigeneit, hogy ott az papnje legyen. Itt ismt az emberldozat kegyetlen trvnye trik meg: az ldozatra sznt idegenben testvrre ismer a papn, megmenti a halltl, s avval, hogy az istenn gbl hullott, si faszobrt - xoanonjt a vrszomjas barbrok kzl elhozza Attikba, magnak Artemis Tauropolosnak a tisztelett is megszeldti.
Azokat a halandkat, akik megkzelthetetlen szentsgt brmi mdon megsrtettk, engesztelhetetlen gyllettel ldzi hallra, de msfell jsgos gondoskodssal veszi krl tisztelit. Az nyilait rzik a gyermekket vr anyk is, s ezrt Eileithyia mellett hozz imdkoznak, st, mint az anyk szzi prtfogjt, t magt is nevezik Artemis Eileithyinak. A fjdalom nlkli, szeld hallt, mikor a haland hirtelen hunyja le rk lomra a szemt, szintn Lt gyermekeinek tulajdontottk. Apolln kldi a frfiakra, Artemis a nkre a hirtelen hallt, s az hallt hoz nyilaik jsgos nyilak: ha mr meg kell halni, ilyen hallrt imdkoztak a grgk.
Ha Apolln, a ragyog vilgossg istene, Hlios vonsait olvaszthatta magba, nvrnek, Artemisnek szzies tisztasgt viszont Hlios nvrnek, a Holdnak hidegebb fnyvel reztk rokonnak, st azonosnak. De, mint ahogy eredetileg Hlios sem azonos Apollnnal, ppen gy Selnnek is megvannak Artemistl fggetlen mtoszai. A Seln-mtoszok a holdvilg lmatagabb hangulatt fejezik ki. Seln olvatag, szerelmet gr istenn. Az szerelmese Endymin, a szpsges ifj, kinek halhatatlansg s rkk tart lom az osztlyrsze. lmban ltogatja meg Seln, az odaad, szeld, ezsts fny istenn.
|