FIRENZISZ
FIRENZISZ
Men
 
szmll
Induls: 2005-06-04
 
A ht szimbluma

Triskell

A hrom spirl jelkpezi a vizet, a fldet s a levegt. Ezek biztostjk az univerzum lland krforgst. Kreatvv tesz, s segt a megvilgosodsban.

 
Mtoszok innen-onnan
Mtoszok innen-onnan : PALLAS ATHN, ARS S HPHAISTOS

PALLAS ATHN, ARS S HPHAISTOS

  2005.10.29. 16:41

Pallas Athn Zeus legkedvesebb gyermeke, ki magnak Zeusnak a fejbl ugrott ki teljes fegyverzetben, Hphaistos kalapcsnak az tsre. Ars, Zeus s Hra fia, "vad" s "emberpusztt" (brotoloigos) isten. Az ksri: Eris, a "Viszly", Deimos, a "Flelem", Phobos, a "Rettegs" s Enÿ.Athn Zeus lenya, Hphaistos Hra fia, Athn a flelmes szpsg, Hphaistos az esetlen csfsg, akinek jakarat, idomtalan mozdulatain a halhatatlan istenek a sokat emlegetett "homri kacajra" fakadnak. Mikor megszletett s kitnt sntasga s csfsga, sajt anyja is szgyellte magt miatta s el akarta rejteni a tbbi isten ell.

 

PALLAS ATHN, ARS S HPHAISTOS

Pallas Athn Zeus legkedvesebb gyermeke, ki magnak Zeusnak a fejbl ugrott ki teljes fegyverzetben, Hphaistos kalapcsnak az tsre. Szletst s egyszersmind lnyegt gy mutatja be a homrosi himnusz: "Pallas Athnt, a dics istennt, kezdem nekelni, a bagolyszemt, kinl bsgben van a meggondolt tancs s meglgythatatlan a szve, a tiszteletre mlt szzet, a vrosvdt, az erset, Tritogeneit, aki magnak a meggondoltsgot ad Zeusnak felsges fejbl szletett, s mindjrt vele volt harci fegyverzete, aranybl, ragyogva; megdbbenve nztk a halhatatlan istenek. pedig az aigistart Zeus halhatatlan fejrl elreugrott sebesen, megrzta hegyes drdjt; megingott a nagy Olympos flelmetesen a bagolyszem istenn slya alatt, krs-krl a fld is megrendlt zgva, s hborgott a tenger, bbor habjai morajlottak s elrasztottk a partokat. Hyperin fnyes fia, a Nap is meglltotta gyors lovait s llt sokig, amg csak le nem tette a szz halhatatlan vllairl isteni fegyvereit, , Pallas Athn, s megrlt a meggondoltsgot ad Zeus. dvzlgy ht, rlj te is, te, az aigistart Zeus lenya, s n gondolok rd s ms nekbe kezdek."

Pallas Athn Zeus egyetemessgnek kivlt egy oldalval ll sszefggsben: Zeus mtieta, a meggondolt tancs ura. Hsiodos egyenesen Mtist, a "Meggondoltsgot" teszi Athn anyjv, s evvel gy egyezteti ssze a Zeus fejbl szlets mtoszt, hogy Zeus lenyelte Mtist, mikor az mr szve alatt hordta magzatt; gy lett Pallas Athn obrimopatr, a hatalmas atynak a lenya, kirl azt hangslyozhatjk a kltk, hogy anya nlkl szletett. De mindenkppen a mtieta lenya, maga is polymtis: "ds a meggondoltsgban". Lnyege a mtis, a meggondoltsg, mely az let ezer vonatkozsban rvnyeslhet. Az Iliasban az agg Nestr oktatja ezekkel a blcs szavakkal a kocsiversenyre kszld fit, Antilokhost: "Te, kedves fiam, mtist, a megfontoltsgot szvleld meg minden tekintetben, hogy ne kerljn el a gyzelem: Mert mtisszel, sszel tbbre megy a favg, mint ervel, a mtis segtsgvel a kormnyos a borszn tengeren gyors hajjt eligaztja, mg ha hborgatjk is a szelek, s a mtis teszi, hogy az egyik kocsihajt gyz a msik felett..." Teljes joggal idzik ezeket a sorokat mint olyanokat, melyek Pallas Athn jelentsgnek minden oldalban megmutatjk a kzs lnyeget.

Mr szletsnek mtosza, amint flelmet kelten, teljes fegyverzetben megjelenik az istenek kztt, lnynek harci jellegt mutatja. Atyja pajzsa, az aigis, t is megilleti, s az kezben ez mg borzalmasabb vlik azltal, hogy a Medusa-ft, a Perseus ltal meglt Gorg fejt is a pajzson viseli. S amint Zeus, is a szrnyas Nikt, a "Gyzelmet" tartja a jobb kezn. De mint harci istent, leglesebben az jellemzi, ami Arstl megklnbzteti, ezt pedig az Iliasban a grgk s a trjaiak szembenllsa teszi vilgoss. A trjaiak, akiket Ars lelkest, vad harci lrmval rontanak az ellensgre, a grgk, akiket a bagolyszem Athn vezet, mltsgteljes, nma fegyelemben kvetik vezreiket.

Ars, Zeus s Hra fia, "vad" s "emberpusztt" (brotoloigos) isten. Az ksri: Eris, a "Viszly", Deimos, a "Flelem", Phobos, a "Rettegs" s Enÿ. Az harca mtis hjn, "vaktban", "kosmos" (rend) nlkl trtnik, mert Ars semmi trvnyt nem tisztel. "A kegyetlen Ars a bartot sem ismeri fel a harc hevben", mg Diomds, Athn kedveltje, Glaukosnak is barti kezet nyjt, mikor megtudja, hogy apik vendgbarti viszonyban lltak egymssal. Homrosnl maga Athn istenn szidja rjngnek, mindig balvgzetet elidz, llhatatlan istennek. Mert Ars "telhetetlen" a harcban, s hol az egyik flhez, hol a msikhoz prtol: Ars a kt harcol fl "kzs sorsa, s aki l, azt is megli". Athn a harcban is segt, de a bke munkjban is a tancsra szorul ember mellett ll. Ars maga a hbor, isten, aki csak puszttani tud. A fld, amely mindig bks kezekre vr, hogy megmveljk, gylli Arst. Aleus kt fia, tos s Ephialts, megktzik s tizenhrom hnapon t tartjk fogsgban. De mostohaanyjuk elrulja ket, ekkor Herms lopva kiszabadtja Arst, akit a nehz rabsg mr egszen elgytrt. Ez a mtosz a fldmvels s a hbor ellenttt fejezi ki. Annak a halandnak a fiai, akinek mr a neve is a szr (al) embert jelenti, tizenhrom hnapig el tudjk hrtani a hbort, hogy a fldmvesek bks munkjt biztostsk.

Ars megjelense viharhoz hasonl, s akkort tud ordtani, mint kilenc- vagy tzezer frfi a harc hevben. Rmlet fogja el a kt szemben ll tbort, mikor meghalljk. Milyen ms Athn epiphanija, isteni "megmutatkozsa" a harcmezn is! Szkellve szll az Olympos ormairl az istenn. Mint mikor hull csillagot kld al Zeus, csodajell a hajsoknak vagy a szlesen tboroz hadinpnek, ragyog csillagot, mely szikrz fnycsvt hagy maga utn. gy szll le a fldre Pallas Athn; mind a kt tbor megrzi, hogy hirtelen megjelent kztk az istenn s megrendlten mondjk: "Vagy jra kezddik az ldkls, vagy mr a bkt kldi el kznk Zeus, aki az emberek hborinak sfra." Mert mg Ars megjelense magt az ldkls kezdett jelenti, Athn megjelense csupn a vlsgos pillanatot, illetleg az isteni beavatkozst, hbort vagy bkt, a dnt elhatrozshoz megfontoltsgot a vezrek lelkben. Mert Pallas Athn a hborba is a maga ldst, a mtist hozza. Ezrt jelenik meg Akhilleus eltt, hogy visszatartsa kezt, mikor ez mr-mr megli elvakult dhben Agamemnnt. Ahol megjelenik - s egyetlen isten sem jelenik meg annyiszor a trjai csatamezn kszsges segtsggel kedves, grgjei kztt -, mindentt a "tbbet sszel, mint ervel" elvt juttatja diadalra. gy segti t a trjai tboron a kmszolglatot teljest Diomdst s Odysseust: ez a kt hs klnsen kedves az szemben. Odysseust, aki ppgy a mtis embere, mint ahogyan Athn a mtis istene, segti keresztl az Odysseia minden viszontagsgn; Diomds pedig atyjtl, Tydeustl rklte Athn klns prtfogst. S a Tydeus-mtoszbl kitnik, hogy Athn a harcban is az llati elvadultsggal szemben vdi az emberiessg szempontjt. Tydeus egyike a Thbai ellen kzd ht vezrnek, kit a kapuk eltt foly kzdelemben Melanippos megsebestett. Mr flholtan fekdt ott, mikor Athn hozzlpett s Zeus engedelmvel (Athnnek nincs kln, Zeustl fggetlen szfrja: mindig csak Zeus parancsra, vagy legalbbis engedelmvel avatkozik az emberi trtnsekbe) halhatatlansgot ad varzsszert hoz Tydeusnak. De a haldokl hsnek ugyanakkor Amphiaraos - vesztt kvnva, mert Amphiaraost is Tydeus brta r, hogy rszt vegyen a thbai vllalkozsban - a kzben meglt Melanippos levgott fejt hozza. Tydeus mohn szrcsli a gyilkos sebet okoz ellenfl agyvelejt, taln sajt elhal erejnek megjulst is vrva tle. Athn megundorodik a kannibalizmustl, megvonja jttemnyt s sorsra hagyja Tydeust.

A hborval val kapcsolatt kiemel jelzi kzl leggyakrabban a kvetkezk fordulnak el: atrytn, "legyzhetetlen", agelei, "zskmnyszerz", laossoos, mely egyszer "npet megrzt", msszor "npet megmentt" jelent. ltalban jelenlte a harcban inkbb oltalmaz, lelkest s fegyelmez; az embereket irnytja, mint a jelenlev mtis, de nemcsak hogy Arsnak, a kizrlagosan hadistennek a vadsghoz nem foghat, hanem pl. Apolln is lnyegesen tbbszr hasznlja a sajt fegyvert. A szerelmet nem ismeri, s nem szabad a niessgnek olyanforma jelenltre gondolnunk vele kapcsolatban, mely, mint a germn mitolgiban s a kzpkori lovagi epikban, a harc des jutalmval kecsegteti a gyztest. De mindenesetre a harcban is niessgvel van jelen, megjelensben a szpsget s a flelmetessget, azt kell mondanunk, hogy a megkzelthetetlen, flelmetes szpsget egytt hangslyozza Homros is. A nagy nmet klt, Schiller rtette meg taln a legmlyebben ezt a mitolgiai kpet: a ragyog sisak al szortott frtkkel, rendkvli szpsgben is flelmetes tekintet istenn szziessgnek a jelenltt a frfiak harcban.

Szpsg s flelmetessg, lelkest niessg s megkzelthetetlen, fegyelmez szziessg jelenltt rezte a grg harcos, s ezt Pallas Athn plasztikus alakjban szemlyestette meg, akinek ereje, a mtis vezette, s kegyesen neki nyjtotta Nikt, a "gyzelmet". Jelenltt rezte s ezt az alakot hitte az istenn lnyeghez illnek, de gy vlte, hogy isteni alakjban csak a kivlasztott kevesek eltt jelenik meg. Zeus megkzelthetetlen magassgbl kldi a mtist s osztja a gyzelmet, Athn mellette ll annak s kzen vezeti, akit kedvel s akihez Zeus leengedi az Olymposrl. Taln most valamelyik blcs vezrnek a helyzethez mrt okos szavban beszl az emberekhez, taln Hads lthatatlann tv sisakjt hordja, s azrt nem ltjk, csak jelenltnek isteni atmoszfrjt rzik a kzelkben. s rzi az ellensg is: megzavarodottan fut elle.

"sszel, meggondoltsggal tbbre megy a favg, mint ervel" - idztk az elbb Nestr szavait az Iliasbl. Pallas Athn vezeti minden mvsznek s minden mesterembernek a kezt is, mint Athn ergan (az ergon = "munka" szbl). Nincsen sok rtelme feltenni a krdst, hogy "melyik minsgben" segti Odysseust s Epeiost a trjai fal elksztsben; mint agelei kszti-e el a hadicselt, vagy mint ergan vezeti az csmunkt? Mint Pallas Athn, a mtis biztostka van jelen. tantotta meg Tektn ("ptsz") fit, Phereklost, mindenfle mestersgre s Phereklos ksztette Parisnak azokat a hajkat, melyeken Helent elhozta Grgorszgbl. segtette Argost az Arg-haj elksztsben. De tle tanuljk az asszonyok is az asszonyi munkt, szvs-fons, hmzs, mind az adomnya, amit tisztelettel kell, mint az isten ajndkt, felismerni. Minden mesterembert lt el tanccsal, s mint a mestersgek istennje, Hphaistosszal rintkezik, de lnyege itt is lesen elhatroldik, ppen gy, mint mikor Ars, a hadisten mell lltottuk.

Athn Zeus lenya, Hphaistos Hra fia, Athn a flelmes szpsg, Hphaistos az esetlen csfsg, akinek jakarat, idomtalan mozdulatain a halhatatlan istenek a sokat emlegetett "homri kacajra" fakadnak. Mikor megszletett s kitnt sntasga s csfsga, sajt anyja is szgyellte magt miatta s el akarta rejteni a tbbi isten ell. Lehajtotta az Olymposrl, de Enrynom, Okeanos lenya s Thetis, Nreus lenya - a tenger habjai - felfogtk lkben s megmentettk. Kilenc ven t rejtzkdtt Hphaistos a tenger istenninl, odvas barlangban, amely krl az keanos habjai tajtkzottak s azalatt szebbnl szebb trgyakat kovcsolt megmentinek. Ksbb az Olymposon volt a mhelye - ms hagyomny szerint klnbz vulknok krterben - s itt aranybl ksztett magnak eleven lnyokhoz hasonl cseldeket. Olymposi mhelyben ezek segtik, a vulknok mlyn azonban robusztusabb segdei vannak: a kyklpsok. ptette az istenek palotit, ksztette Zeus szmra az aigist, s egy-egy kivlasztott haland fegyverzett is. Pallas Athnvel egytt is emltik, s kettejk kzs nnepe volt Athnben a Khalkeia ("kovcsnnep"), melyet a mesteremberek tartottak. Hphaistos, a snta kovcsisten s Pallas Athn, Zeus ragyog lenya, a mestersgnek kt oldalt mutatjk. Athn, a mestersgek s mvszetek szellemi felttele, a sugrz rtelem, Mtis lenya, les ellenttben ll Hphaistosszal, mint a mestersgek anyagi felttelvel, a tzzel, az ervel, az anyagot formba knyszert erszakkal. A tz Hphaistos sajtos tulajdona s Kratos, az "Er", meg Bi, az "Erszak" a segdei. Az ellentt nem pusztn a "niessg" s "frfiassg" ellentte, mg kevsb az, hogy Hphaistos a kemny kovcsmestersg s fegyvereket kszt az istenek kztt, mg Pallas Athn sajt alkotsa gyannt legtbbszr egy-egy szp ruht, valami remek szvst emltenek a mtoszok. Ezek az ellenttek is reztetnek valamit Hphaistos s Athn lnyegbl, de magukban vve mg csonkn. Hphaistos maga a duzzad er, de esetlenl sntikl a kovcsll krl: csak meg kell nzni ezzel szemben Athn ergan flnyes mozdulatt, amint kezben tartja a kszl szobrot, mg a mvsz dolgozik rajta. Athn, Zeus lenya, maga a kiegsztsre nem szorul tkletessg; ragyog szziessge ezt is hangslyozza, maga adja a tkletessget, a mestersgek nemes formjt. Hphaistos munkja mg a szpsg kiegsztsre szorul, hogy mvszett legyen: az Iliasban Kharis, az Odysseiban Aphrodit szerepel mint a felesge. Aphrodit a dalis Arsszal csalja meg az esetlen kovcsistent, s mikor Hphaistos bosszt ll rte, a rvidebbet akkor is hzza, legalbbis az, akit most is kinevetnek. Kharis a "Gratia", a kedvessg, a bj, az ajndkoz kedv s a hla maga, minden, ami szpp s kvnatoss teszi az istenek s emberek ajndkait. Kharis h felesg. Csakhogy Hphaistos mellett neki sem jut sokkal tbb szerep, mint egy szpbeszd mestern asszonynak, krlbell annyi a feladata, hogy a szuszog kovcs oldaln legyen valaki, aki legalbb nhny kedvesked, szves szt szl a ltogathoz, aki megrendelst hoz a mhelybe.

Mikor Arst lltottuk Athn mell, akkor is az emberiessg szempontjait ismertk meg Athn kvetelsnek a hbor borzalmai kztt. Most, hogy Hphaistosszal vetettk egybe, ugyancsak az emberiessg, az anyagnak nemes formt ad, az ert mvszett emel mtis bizonyult lnyegnek. Hphaistos viszont a mestersgnek is elemi oldalt kpviseli, nemcsak az ert s erszakot, hanem magt a tzet is, minden mestersg elemi felttelt, olyannyira, hogy nevt nmelykor - s tvolrl sem olyan gyakran, mint a latin Vulcanus nevt - kznvi rtelemben is hasznljk s akkor egyszeren tzet jelent.

ltalban nincsen mg egy isten - Hermst sem kivve - a nagy "tizenkett" kztt, aki annyira az emberi vilghoz volna ktve s akitl olyan tvol llna minden vonatkozs az elemekkel, az embertl fggetlen termszettel, mint Pallas Athn. St, egyenesen a termszet erit megfkez s az ember szolglatba llt emberiessg gyannt rvnyesl lnyege, a mtis. Nemcsak Erekhtheust tantja a fogat hasznlatra, hanem adja az els fket is a l megfkezsre Bellerophontsnak. A l: Poseidn fia vagy ajndka, de az emberi szolglat igjba Pallas Athn ajndka tri az elemekkel kzs vadsgt. Khalinitis, "fktart" mellknvvel Korinthosban, Poseidnnal kapcsolatban tisztelik. Ez a vonatkozsa Bellerophonts mtoszban jut szerephez, de a mtis jelentsgt a lfkezsben Nestr idzett szavai is hangslyoztk.

A korinthosi Bellerophn vagy Bellerophonts Glaukosnak, ms hagyomny szerint Poseidnnak a fia. Vrbn miatt keresett menedket Tiryns kirlynl, Proitosnl, de itt a kirlyn, Anteia hamis vdat emelt ellene. Proitos apshoz, Iobatshoz, Lykia kirlyhoz kldte egy tblval, melyre Bellerophonts eltt ismeretlen jelekkel vste az zenetet, hogy a levl vivjt tegye el lb all. Iobats kilenc napig vendgelte Bellerophontst, aztn olyan feladatokkal bzta meg, melyekben, biztosra vette, hogy el fog pusztulni. Elszr a khimaira ellen kldte - ez egy oroszlnbl, kecskbl s kgybl ll szrnyalak volt -, aztn a lykiaiak si ellensgt, a solymosok npt, majd az amaznokat, a harcias asszonynpet kellett legyznie. S mikor mindezt a prbt megllta, a hazatr Bellerophonts ellen Lykia vlogatott harcosait lltotta lesbe, de Bellerophonts egymaga meglte mindet. Akkor felismerte benne Iobats az isteni szrmazst, magnl tartotta, lenyt s fele kirlysgt adta neki. Az istenek ksrtk segt hatalmukkal Bellerophontst, anlkl nem tudta volna mr a Khimairt sem legyzni. Poseidn a Pgasost, a szrnyas lovat ajndkozta neki, de nem ment volna vele semmire Bellerophonts Pallas Athn ajndka, az aranyos fk nlkl.

A grg istenek az elemi erk lland jelenltnek tudatt tartottk bren tisztelikben. De Pallas Athn istensge ppen azt fejezi ki, hogy az elemi erket megfkez emberiessgnek is megvan a maga mltsga, a mtis is az istenek ajndka. A hborban adja a fegyelmet s kiengeszteldst. Poseidn kt megnyilatkozst, a tengert s a lovat, egyarnt az ajndka fkezi meg. Nemcsak az els hzat pti . (Van egybknt olyan mtosz is, mely szerint a hzptsre Promtheus titn tantotta az embereket. Promtheusszal klnben is rintkezik Athn. A klnbsg ott van, hogy a Promtheus-mtosz a mestersgeket mint lzadst mutatja be az g hatalmaival, az elemi erkkel szemben, mg az Athn-mtoszok arra tantanak, hogy az elemi erket megfkez mtisnek is megvan a helye a vilg rendjben.) A termszeti llapotbl a vros emelte ki az embert, nemcsak mert vdelmet nyjt az elemekkel szemben, hanem mert kiemeli az embert a tbbi llny kzl s a termszet vilga mellett j vilg kiptst az emberiess, a kultra lehetsgt teremti meg. Pallas Athn tisztelete ennek megfelelen jellegzetesen vrosi kultusz. Az erysiptolis, "vrosvd" jelzvel illeti a homrosi himnusz, s a vros vdelmrt hozz imdkoznak a trjai nk is az Iliasban.

Minden vros az vdelme alatt llt, de klnsen a nevt visel Athn (Athnia) fltt tartotta oltalmaz pajzst, az aigist. Attika fvrosrt kt isten, Poseidn s Athn vetlkedett. Poseidn "tengert", azaz ssviz forrst fakasztott hromg szigonyval az Akropolison, a fellegvrban - a hrmas forrs nyomai mig megvannak -, Athn olajft ltetett. A tizenkt isten, kikre az tlethozatal bzva volt, Athn ajndkt tartotta tbbre, hiszen "tenger msutt is van", de az olajterms Attika gazdagsgnak egyik forrsa. gy az istennrl neveztk el Attika fvrost, Athnt. Athn tisztelett aztn Erekhtheus (vagy Erikhthonios) erstette meg. Ez a fld fia volt s pallas Athn neveltje. Atyja Hphaistos, de Pallas Athn gondoskodik rla. Ldba tette s elvitte Athn "slakjnak", a magbl a hazai fldbl sarjadt Kekropsnak hrom lenyhoz, a "harmat"-lenyokhoz, a legkisebbre, Pandrososra, a "csupaharmatra" bzta s megtiltotta, hogy a ldt kinyissk. De a kt nagyobbik testvr, Agraulos s Hers, kinyitotta a ldt; rmlten lttk a gyermek mellett fldi (khthonikus) eredete jelt, a tekergz kgyt, eszket vesztettk a rettent ltvnytl s levetettk magukat az Akropolisrl. Ott, a szent ligetben, maga Athn istenn nevelte fel Erikhtoniost, s mikor megntt a gyermek, lett a kirly Athnben. Neki tulajdontottk Athn nagy nnepe, a Panathnaia megalaptst, s Athn legrgibb templomban, az Erekhtheionban, az istenn mellett is isteni tiszteletben rszeslt. Viszonylag ksi hagyomnyok megklnbztetik Erikhthoniostl Erekhtheust, s ez utbbit az els unokjnak tekintik. Daidalost, a "Mestert", a mtosz legnagyobb mvszt, aki egyebek kzt a labyrinthost ptette Mins krtai kirly felesge, Pasipha finak, a flig bika alak szrny Mintaurosnak, gy vonja a mtosz Athn ergan krbe, hogy Erekhtheus ddunokjnak teszi meg. Egybknt a Mintaurost is athni hs lte meg: Thseus, ismt Pallas Athn segtsgvel.

Athn egsz trtnett Pallas Athn szolglatnak, a nyers ervel szemben az rtelem rvnyestsnek tnteti fel az antik hagyomny. Ezt fejezi ki Tyrtaios mondja. Mikor Sprta, a kemny s harcias dr vrosllam, a messni hborban Athnhez fordul segtsgrt, ez segdcsapatok helyett csak a snta iskolamestert kldi el, Tyrtaiost, aki lelkest nekvel gyzelemre viszi a sprtaiakat.

Hogy Athn valban Athn vrosa, minden vonatkozsban megmutatkozott. Nemcsak Athn szent fja, az olajfa virult lpten-nyomon, hanem szent madara, a bagoly is, melynek nagy s fnyes szemben az athni okossg sugrzst lttk, krlbell olyan tiszteletben rszeslt, mint manapsg a galamb Velencben. Ezrt "baglyot vinni Athnbe" a grgk szmra egyrtelm szls volt avval, mintha mi azt mondjuk: "vizet visz a Dunba", vagy "ft hord az erdre". A vrost vd Athn Promakhos, az "elharcos" istenn hatalmas mret szobra ott llt a fellegvrban az Akropolison, s ragyog drdjt, fnyes sisakjt a Sunion hegyfoka fel kzeled hajsok mr t mrfldnyi tvolsgbl megpillantottk. Ez Pheidias alkotsa volt, ppen gy, mint a Parthenon nev templomban Athn Parthenos, a "Szz" Athn gazdagon aranybl s elefntcsontbl megmunklt (n. khryselephantin) szobra.

A klasszikus kori grg mvszetnek e nagyszabs emlkei mellett kegyelettel riztk Athnben az istenn rgi faszobrt, xoanonjt, a Palladiont, melyrl az volt a hagyomny, hogy az gbl hullott, s melynek megrzstl hitk szerint Athn fennmaradsa fggtt. Ugyanilyen Palladiont Trjban is riztek, s Trja elfoglalsa is csak akkor vlt lehetv, mikor Odysseus s Diomds a trjai fellegvrbl ellopta.

Ilyen, az emberi kz finomabb formaadst nlklz kultusztrgy els tekintetre mintha ellenttben llna annak az istennnek a tiszteletvel, akinek a durva anyagot megmunkl kzmves-mestersg s elssorban a szobrszat nemesen emberi tehetsgt tulajdontottk. Az gbl hullott kultusztrgyak valban a kezdetleges mveltsg npek lettelen trgynak szl fetistiszteletre s a mohamednoknak a mekkai Kaaba-szentlyben rztt fekete kvre egyarnt emlkeztetnek. Mgis, a xoanonra vonatkoz hagyomnyokban, br a klasszikus kori mvszet feltteleinl sokkal alacsonyabb fokon, mr Pallas Athn ksbbi szerepnek a csrira ismerhetnk. A xoanon maga is egy fejldsi sorba tartozik, s ennek mg alacsonyabb fokt kpviseli grg fldn az a nyers k pldul, amelynek alakjban a boitiai Thespiaiban Erst mint a szerelem si istent, minden keletkezs vgs okt tiszteltk mindaddig, amg Praxitels remekmve, Aphrodit ragyog finak mrvnyba faragott, rejtelmes mosoly alakja nem kerlt a helybe. Vagy az a kp alak k, amely Apolln hres jshelyn, Delphoiban, magnak az istennek a jelenltt jelkpezte. Mindkettnl, s mg egy sor hasonl pldnl fejlettebb a Palladion, amennyiben elnagyolt forminak is emberi alakjt rzkeltette a szertartsos elrs; felltztettk, kszerrel lttk el, akrcsak egy igazi asszonyt. Itt is emltst rdemel, hogy a Hphaistos keze ltal agyagbl gyrt els asszonyt, Pandrt maga Pallas Athn ltztette, cicomzta fel, akrcsak a fbl faragott asszonyt az smitolgia humanizlt mesteremberei abban az indiai, illetleg perzsa mesben, amely egyarnt rokona a Pandra-mtosznak - a fbl faragott asszony hozza a viszlyt az emberek kz -, s a holt anyagot megelevent mvszet varzst felmagasztal grg Pygmalin-mtosznak, de egy s ms tekintetben - tbbek kztt minden lnek sanyaghoz val visszatrst tant vgs kihangzsval - rokona az els emberpr bibliai mtosznak is. Pallas Athn mvszete teht jelen van a mvszietlen xoanon tiszteletben is, jelen van azltal, hogy az asszonyok, akik a Palladion szmra bizonyos nnepeken ktelez tiszteletajndk gyannt j ruht sznek, a szvs-fons legnagyobb mestert, magt Pallas Athnt vlik ezzel is utnozni. St, olyan hagyomnyrl is tudunk, amely szerint a Palladiont - sz szerint: "kis Pallast", teht Pallas kicsinytett mst - eredetileg maga Pallas Athn faragta volna, engesztelsl s emlkezsl Pallas nev jtsztrsra, Tritn lenyra, akit akaratlanul meglt. S ppen ezzel mutatott pldt a fldi szobrszoknak, az els szoborral, amely kezdetlegessgvel mg a mvszet kezdeteire vallott ugyan, de rvallott minden mvszet egyik alapvet indtkra is: a muland s hallra sznt megrktsnek a vgyra. E szerint teht az istenn a mvszet "feltallja", grg szval heuretse.

Az athni Palladionra vonatkoz hagyomnyoknak azonban mg egy tovbbi tanulsga is lehet. Az a krlmny, hogy si eredett klnbz elbeszlsekkel igyekeztek bizonytani, kzelfekvv teszi a feltevst, hogy valamikor ppen mint viszonylag j kultusztrgy szorult r effle hitelestsre. Ezek kztt az elbeszlsek kztt tbb olyan is van, amely kisebb-nagyobb eltrsekkel ezt az si eredetet kerl ton hitelesti, azltal, hogy a trjai Palladionnal azonostja, s klnbz vltozatokban szmol be arrl, hogy miknt kerlt Trja elfoglalsa utn Athnbe. S nemcsak az athni Palladion tisztelete, de - br az istenn neve mr a krta-mykni agyagtblkon elfordul - magnak Pallas Athnnek a tisztelete is a grg valls trtnetnek arnylag fiatal rtegbe tartozik. Erre vall mr az a negatvum is, hogy az mtoszban alig tallunk olyan termszetmitolgiai vonst, amelyet trsadalmi jelentstl fggetlenl tudnnk rtelmezni. Az az idrend, amely magbl a mitolgibl kiolvashat, Pallas Athn alakjnak a keletkezst a nemzetsgi rend ama fejlettebb szakaszra rgzti, amelyben az apajog mr diadalt aratott a matriarchtus felett.

Utaltunk mr Zeusrl szlva Pallas Athn Tritogeneia nevre. A nv eredett s jelentst mr az korban klnbzkppen igyekeztek megmagyarzni. Egyesek szerint Athn, Zeus lenya arrl kapta a nevt, hogy Tritn tengeri istennl nevelkedett, ennek Pallas nev lenyval egytt; egy msik hagyomny arrl tudott, hogy "Tritogeneia" Poseidnnak s Tritnis tavi istennnek a lenya. Csakhogy - nem beszlve az ilyenfle magyarzatok thidalhatatlan nyelvi nehzsgeirl - nem szabad megfeledkeznnk arrl, hogy valahnyszor Homrosnl s Hsiodosnl a Tritogeneia nv elfordul, a klt mindannyiszor az istennnek apjhoz, Zeushoz val viszonyt hangslyozza ezzel. Teht - miutn lttuk mr Zeus tritos jelzjnek a jelentsgt aligha dnthetnk ms magyarzat, mint a nv sz szerinti rtelmezse mellett: Tritogeneia = Zeus tritos lenya, vagy mg pontosabban: "a harmadik lenya". Ehhez a Tritogeneihoz mlt szerep pl. Homrosnl, hogy szt emeljen kedveltje, az sz embere rdekben atyjnl, aki Odysseus s Kalyps ellenttben ugyangy hivatott arra, hogy "dntbr" legyen, mint ahogyan Odysseus s Poseidn rdekellenttben is az rdektelen "harmadik". Hivatkozik az istenn Odysseus jmborsgra is, ltala mg Trja alatt bemutatott ldozatokra, amelyekkel az istenek jindulatt kirdemelte. Ez a hivatkozs a viszonossg elvre istenek s emberek kztt termszetesen tvol ll mg az igazsgnak attl a trsadalmi kvetelmnytl, amelyet Hsiodos llt fel a jogtipr nagyurakkal szemben. Mgis, Pallas Athn szszl szerepe atyja eltt lnken emlkeztet Zeus msik szz lenynak, Diknek Hsiodos ltal megfogalmazott szerepre, amikor ez flmegy az Olymposra s atyja mell lve harsny hangon emel panaszt minden igazsgtalansg miatt. Pallas Athnnek ppen mint Tritogeneinak atyjhoz val viszonyra cloz az az athni szoks, amelynek keretben a csaldi italldozaton a Zeus tritosnak mint "harmadik" istennek jr harmadik kelyhet a hz szz lenya rti a csaldf egszsgre. A patriarchlis csaldra jellemz szertarts nyilvnvalan a matriarchtus tlhaladsa utn az aptl val leszrmazs elvt nyilvntja ki: a leny az apa csaldfi tekintlye eltt tiszteleg.

Pallas Athn mtosza ezt az n. patrilineris leszrmazsi elvet - lttuk mr - vgletes formban kpviseli: nem is volt anyra szksge ahhoz, hogy megszlessk. A frfi s a n lettani viszonynak aristotelsi meghatrozsbl a ksbbi filozfiban skolasztikus vitk bontakoznak ki a "mozgs" (a frfi-elv) s az "anyag" (ni-elv: matria) elsbbsge felett. Pallas Athn szletsnek a mtosza azonban nem termszettudomnyos, hanem a maga idejben geten aktulis trsadalmi problmban: a matriarchtus ellenben a patriarchtus mellett foglal llst. Mg vilgosabb teszi ezt az llsfoglalst a kiegszt mtosz: a fltkeny Hra frjvel vetlkedve maga is megprblkozik hasonlval, s Hphaistost apa nlkl hozza a vilgra.

Csakhogy mg Zeus Hra nlkl Pallas Athn ragyog alakjnak adott letet, Hrtl Zeus nlkl nem telt ki tbb, mint a snta Hphaistos, akinek csfsga lttn maga is elborzad, vagy legfeljebb a szrnyszltt Typhn, akit az egyik hagyomny Gaitl szrmaztat, a msik ugyancsak Hra apa nlkl szletett gyermeknek mond.

Hphaistos sntasga azonban olyan motvum, amely szletsnek a mtosztl fggetlenl is magyarzatot ignyel. Ismerjk mr a germn mitolgia snta kovcst, Vlundrt: az inait fogsgban vgjk el, hogy ne tudjon eltvozni a szigetrl, ahol rabtartja szmra kell folytatnia mestersgt. Vgl a levegn t hagyja el a szigetet, akrcsak a grg mitolgia "ezermestere", Daidalos, akit Mins krtai kirly tart fogva. Minden jel szerint si vonsokat llt j sszefggsbe a keresztny Severinuslegenda: Giso kirlyn barbr aranykovcsokat tartott kemny rabsgban, hogy csak szmra dolgozzanak, mindaddig, amg ezek ktsgbeesett helyzetkben a kis kirlyfi lett fenyegetve a Duna mellki Noricum szentjnek, Severinusnak a segtsgvel kiknyszertettk a gyermekt flt kirlyntl szabadulsukat.[2] gy ltszik, mg a rabszolgasg ltalnosabb elterjedse eltt szoksban lehetett a kovcsok szabad mozgst gtolni, nmelykor gy is, hogy a kovcsmestersg folytatshoz szksges felstestk psgnek megvsa mellett lbukat megnyomortottk. A kegyetlen rendszably clja az volt, hogy a kovcsok kizrlag rabtartjuk szmra hasznljk fel rendkvl rtkes, de az ellensg kezre jutva egyben rendkvl veszedelmes tudsukat. Utbb is, a katonai demokrcia felttelei kztt, a harcokban megsntult emberek lehettek elssorban alkalmasak a fegyverek ksztsre s karbantartsra, mint ahogyan a szemk vilgt vesztettek a harcok dicssgt felmagasztal nekes hagyomny polsra. gy magyarzhat az az alrendeltebb szerep, amely az isteneknek a korszer trsadalmi viszonyok mintjra elkpzelt vilgban Hphaistosnak jut: Homros mg akkor is rajta nevet, amikor mint megcsalt frj Arson, a harcok dalis istenn vesz magnak elgttelt.

Pallas Athnnek mint a kzmves-mestersget a megbecsls magasabb fokn mutat istennnek a flnye Hphaistosszal szemben, s mint a hborban is embersget kvetel istennnek a szembenllsa a vrszomjas Arsszal, mr a hadvisels s a termelmunka j feltteleit, az alakul rabszolgatrsadalom krlmnyeit tkrzi. Engels vilgtotta meg a rabszolgasgnak mint a trsadalmi fejlds szksgszer lncszemnek a jelentsgt, rmutatva, hogy "az emberisg az llatnl kezdte, s emiatt barbr, csaknem llati eszkzkre volt szksge, hogy a barbrsgbl feldolgozza magt... Az kori, klnsen a grg vilg trtnelmi adottsgai mellett egy osztlyellentteken alapul trsadalomban val elrehalads csakis a rabszolgasg formjban mehetett vgbe." Ennek felttele viszont az volt, hogy a termels elrje a fejlettsgnek azt a fokt, amely mellett az emberi munkaer mr "tbbet tudott termelni, mint amennyi egyszer fenntartsra szksges volt". gy tett szert rtkre a munkaer, ami - mint az ember megbecslse a legyztt ellenflben is - erklcsi szempontbl is haladst jelentett, hiszen a "hadifoglyok, akik kzl a rabszolgk tmege rekrutldott, megtarthattk most legalbb az letket, ahelyett, hogy mint korbban, agyonvertk, avagy mint mg korbban, mg meg is stttk volna ket".[3]

A fejldsnek azon a hatrvonaln, amelyen a rabszolgatrsadalom volt az osztly nlkli strsadalommal mint elhal rgivel szemben a halad j s az ellenfl fizikai megsemmistst clz zskmnyol hborval szemben a rabszolgaszerz hbor szmtott a hadvisels fejlettebb foknak, gy fggtt ssze a termelmunka magasabb fok fejlettsgvel az emberi let megbecslse az ellenflben is. A grg mitolgiban ezt az sszefggst - valjban ugyanannak a dolognak a kt oldalt - a legplasztikusabban Pallas Athn alakja kpviseli. Pallas Athn, mint atyjtl fgg ni istensg, mr elbb is, az skzssgi trsadalom fejldsben is a haladottabb fok, a patriarchtus melletti llsfoglalst kpviselte a matriarchtussal szemben. Ha a Tydeus-mtoszban Pallas Athn megjelense a kannibalizmust mutatta az ember erklcsi fejldse ltal tlhaladottnak s megvetsre mltnak, Pallas Athn ajkrl halljuk Homrosnl azt is, hogy az istenek nem hagyjk bntetlenl a mrgezett nyilak hasznlatt. S az az istenn, aki a halott ellenfl meggyalzst utlatos bnnek tekinti s az ellenfl letnek a megbecslsre tant, a hadifoglyokat rabszolgasguk sznhelyre is elksri, hogy prtfogsba vegye ket, mindenekeltt azltal, hogy pldt mutat nekik az rtkket, megbecslsket gyarapt szp mestersgek gyakorlsban. Atyja, Zeus, mint xenios, tbbek kztt a vendgjog tiszteletben tartst is megkveteli az emberektl, maga mint xeni, n ltre elssorban az idegen fldre hurcolt rabszolgank isteni mintja s segtje, aki szvsre-fonsra tantja ket. Mikor a rmaiak Minerva istenn alakjba a grg Pallas Athn vonsait olvasztottk, bizonyra ezt a jelzjt fordtottk capta (a. m. "fogoly n") szval: Minerva capta, a "fogoly Minerva" Rmban mindenesetre az iparosok vd istennje lett. Aminek megrtshez tudnunk kell mg, hogy a mitolgiban az istenek ltalban annak az emberi tpusnak a jegyeit viselik, amelyik klnsebb prtfogsuk alatt ll, gy Herms, a tolvajok istene, maga is tolvaj, Artemis, a vadszok, maga is vadsz, Hphaistos, a kovcsok, maga is kovcs, s Daphnis, a psztorok bkjnek re, fldi letben maga is psztor volt.

Pallas Athn teht a munka j rtkelst, a kzmves-mestersgnek az eddiginl magasabb fok megbecslst kpviseli, s egyben a hadijog megszeldtst, embersgesebb formit kveteli meg azrt, mert a kett a rabszolgasg kialakulsa idejn szorosan sszefgg. Ebbl rthet elssorban az a kimagasl szerep, amelyet a homrosi eposzokban visz az istenn. Az embernek ugyanezt a megbecslst, a homrosi humanizmust, mint a barbrsgbl a civilizciba val tmenetre jellemz halad vilgnzetet, az Ilias egy sajtos mvszi eszkzzel, a szimmetrikus kompozcival fejezi ki, annak a szerkesztelvnek kvetkezetes alkalmazsval, amely a szemben ll ellenfeleket egyms tkrkpei gyannt, azaz a grgket s a trjaiakat egyarnt embereknek brzolja. s jellemz, hogy a homrosi kompozcihoz legkzelebb ll kpzmvszeti alkotsban, Aphaia istennnek Aigina szigetn emelt temploma nyugati oromzatn grgk s trjaiak jobbrl-balrl egyms tkrkp mozdulatait mutat csoportjai kztt az egyenlszr hromszgbe foglalt szobrszati kompozci szimmetria-tengelyben Pallas Athn ll, nyugodtan s megnyugtatan, s mg pajzst is gy tartja, hogy a vrfagyaszt, teljes pusztulssal fenyeget Medusa-f ne legyen lthat rajta.

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!