A MZSK
Trencsnyi 2005.10.29. 16:33
A grgk a kltszetet a Mzsk ajndknak, a mtoszt a Mzsk ltal kinyilatkoztatott igazsgnak tekintettk. Kezdjk ht a grg mitolgia rszletes ismertetst a Mzskkal, mint ahogy a grg mitolgia kt nagy meghirdetje, Homros s Hsiodos is a Mzskkal kezdtk nekket.
A MZSK
A grgk a kltszetet a Mzsk ajndknak, a mtoszt a Mzsk ltal kinyilatkoztatott igazsgnak tekintettk. Kezdjk ht a grg mitolgia rszletes ismertetst a Mzskkal, mint ahogy a grg mitolgia kt nagy meghirdetje, Homros s Hsiodos is a Mzskkal kezdtk nekket.
A kilenc Mzsa nevt mr Hsiodos is felsorolja, de csak ksbbi hagyomny osztotta ki kzttk gy a szerepet: Klei (latinosan: Clio) a trtnetrs, Melpomen a tragdia, Thaleia (Thalia) a vgjtk, Euterp a zene, Terpsikhor a tnc, Erat a szerelmi kltszet, Kalliop az eposz, Urania a tudomny, fleg a csillagszat, Polyhymnia a himnuszkltszet istennje. Hsiodos a Heliknon tallkozott velk, de - Homrosszal egyetrtsben - olymposiaknak is nevezi ket. A Parnassos hegyn is jelen vannak, ahol a kastaliai forrs vize rszestette a kltszet s a jstehetsg adomnyban azt, aki ivott belle. szak-Grgorszgban a Pindos hegyn s a Temp-vlgyben tanyznak, meg a Temp-vlgy kzelben, Pieriban, amirt Pieriseknek (Pieridknak) is hvjk ket. ltalban a hegyekben, a kristlytiszta forrsok s szpviz folyk vidkn, a termszet ihlet kzelsgben laknak, s templomaik is rendesen a vroson kvl llnak. Szent fjuk a babr. Szent llataik a mh s a kabca vagy nekl sska (grgl tettix, latinul cicada). Maguk is rajz mhek alakjban vezetik az in gyarmatosokat j hazjukba, s mhek hozzk el a Mzsk ajndkt, a mzdes hangot, a kivlasztott gyermeknek a Pindaros-legendban. A cicada pedig ember volt, aki a Mzsk irnti szerelembl vltozott a szpszav, kedves kis llatt, hogy mindig "liliomtiszta hangon" nekelhessen. Amikor a Mzsk tncolnak a Heliknon, az egsz lelkes termszet eltelik nekszval. Zeng a cicada s dalval a mesre emlkeztet, mintha csak mondan: "n is ember voltam, s amg ember voltam, mindig nekeltem; most, hogy tvltoztam, rgi vgyamat az nekszra megriztem." A pacsirtk, a fecskk s a hattyk csapatostul egytt tncolnak az istennkkel. A termszet vad erin is uralkodnak a Mzsk; ha harsonik megszlalnak, a Nlus kiradt habjai visszatrnek medrkbe, foly lesz jra, ami tenger volt, s a Mzskkal telnek el radsig a hullmok. k fkezik meg az emberek vadabb indulatait is. Krotn polgrai Pythagoras tancsra azrt ptettek templomot a Mzsknak, mert k, az sszhang, a harmnia, a ritmus istenni biztostjk jelenltkkel az egyetrtst a vros polgrai kztt. A Mzsk mindig tncolnak, mindig nekelnek s lantjukat pengetik, de mikor megltjk, hogy Apolln mr lre ll a karnak, akkor mg jobban elnyjtva az neket, mint elbb, valami csodlatosan sszhangz meldira zendtenek. Mert Apolln a Musagets, a Mzsk karvezetje. S ez a jelz megilleti Hraklst is, a kemny testi er isten-embert, mert az ereje szerzett bkt a fldnek emberi s llati szrnyetegek uralmtl; s mindazt, ami az sszhangot zavarja a vilgban, a grg ember "mzstlannak", amusonnak nevezte.
A Mzsk ajndknak a flnyt a nyers ervel szemben Antiop ikerfiainak, Amphinnak s Zthosnak a mtosza rzkelteti. A vrosfalakat pt ikertestvrek mtosza tbbnyire egyben a vgzetes testvrviszly mtosza is (gy Romulus s Remus, vagy Attila s Buda mondja). A vetlkeds motvuma Thbai falainak az ptsnl is flmerlt, de anlkl, hogy a testvrekben fltkenysget keltene egyms irnt. Amphin s Zthosz psztorok kztt nevelkednek, akrcsak Romulus s Remus, s tudnak k is kegyetlenek lenni, akkor, amikor egytt lpnek fel az anyjukat ldz Dirkvel szemben: a gonosz kirlynt megvadult bikhoz ktzve ldzik hallra, illetleg addig, amg az knjban forrss vltozik. De mikor Thbaiban uralomra jutnak s elhatrozzk, hogy a vdtelen vrost fallal veszik krl, vetlkedsk is az sszhangot juttatja diadalra. Zthos rendkvli ereje hatalmas kveket grdt az ptkezshez, de Amphin lantjnak a hangjaira mg nagyobb kvek mozdulnak nknt s sorakoznak mindjrt az ptkezs harmnijt rvnyest rendben egyms mell. Nemhiba volt mr a vrosalapt Kadmos felesge is Ars s Aphrodit gynyr lenya, Harmonia. A vgzetes testvrviszlyt csak egy ksi nemzedkre idzi fel Kadmos unokjnak, Labdakosnak az unokja, Oidipus, a hthr lant hangjaira maguktl felplt vrosfalak kz. De mg az egyms fegyvertl elhull kt testvr, Eteokls s Polyneiks tragdijnak a tjkpi httere is az si harmnia emlkt idzi: Thbai ht kapujt hol a vilgrend legmagasabb fok sszhangjt kifejez bolygk hetes szmval, hol Amphin lantjnak ht hrjval hozza sszefggsbe a hagyomny.
A Mzsa megszltsa (latinul: invocatio) a potika szablyai ltal megkvetelt kezdete maradt az eposznak szinte napjainkig. Homrosnl ez mg bizonyos mrtkig vallsos igny volt; szerinte a klt szavaiban a Mzsa nyilatkozik meg, az istenn nekli Akhilleus haragjt, a Mzsa nekel a sokat tapasztalt Odysseus bolyongsairl. A kltt a Mzsval, vagy a Mzskkal szemben (mert nha csak egy, msszor hrom vagy ht, de legtbbszr kilenc Mzsrl beszlnek forrsaink) alzatos magatarts ktelezi. A Mzsk istennk, Zeus lenyai, az Olympos boldog laki kz tartoznak. Mindentt jelen vannak s mindent tudnak, mg a haland emberek csak tvoli hrt hallanak, s semmirl sem volna vilgos tudsuk a Mzsk nlkl. Homros emlti Thamyrist, a thrk nekest, aki a Mzskkal merszelt vetlkedni, s ezek bntetsbl elvettk isteni hangjt, nmv tettk. Maga Homros gy rzi, hogy hiba volna tz nyelve s tz szja, akkor sem tudn elsorolni a Trja alatt tboroz grg hajkat, ha az olymposi Mzsk, az aegistart Zeus lenyai nem idznk fel az emlkket. Homlyos emlkek kds s gomolyg htterbl csak a teremt ihlet pillanatban emelkedik ki lesen elhatrol vonalakkal, flremagyarzhatatlan vilgossggal az alkots, Mnmosyn az "Emlkezet", Hsiodos szerint anyja a Mzsknak. A grgk a Mzsk jelenltnek tulajdontottk a klti ihlet szubjektv rzsvel velejr biztonsgot: a megtallt - s nem kitallt - kp, az egyedl lehetsges s semmi mssal nem ptolhat sz kielgltsgt. Ez a meggyzds ad az ihletett klt szavnak felttlen hitelt. Ezrt szent ember a klt, akire bn kezet emelni, s a klt tevkenysgnek ilyen felfogsa mellett egyre megy, hogy autodidaktnak, vagy az isteni kijelents puszta eszkznek tekinti-e magt. Autodidaktos vagyok: "nmagam tantvnya", azaz nem ember tantott, hanem isten ltette lelkembe a hsi neket - mondja Phmios, az ithakai nekes, s ezek a szavak parancsoljk Odysseusra a kmletet vele szemben.
Nyjt legeltette Hsiodos, mint egyszer boitiai psztor, a Helikn hegye alatt, mikor tallkozott a Mzskkal. Els szavuk a vd szava volt, megblyegzse a "csupa-has embereknek", a psztorok mindennapi kenyrgondokban elmerlt letnek, tel-ital egyszer s durva rmeinek. Ez Hsiodos reszmlse az t krlvev vilg trvnyszersgeire; gy rzi, hogy a mzsai felavats nyitotta meg a szemt a termszet s a trsadalom mlyebb sszefggseire. Most egyszerre szreveszi a Mzsk tnct az ibolyaszn forrs krl. Gyengd lbbal ropjk a tncot Zeus lenyai a forrsnl s Zeus oltrnl. Az egyik forrsrl volt valami hagyomny a psztorok kztt: Bellerophonts csodalovnak, a Pgasosnak patja fakasztotta a meszes sziklba, s ezrt Hippokrnnek, Lforrsnak neveztk. Itt frdenek a Mzsk, vagy a Permssos foly habjaiban. Innen kelnek tra, sr kdbe burkolzva, jnek idejn is flkeresik a kltt, mert aki megleste egyszer a tncukat hazjukban, a Helikn hegyn, az ibolyaszn forrs krl, az meghallja mindentt szpsges hangjukat, amint az isteneket neklik. Mert a Mzsk elssorban az istenekrl s az istenektl szrmaz hskrl nekelnek.
Az ihlet knyszert erejt az antik klt gy rtelmezi, hogy a megnyilatkoz istensgnek nem lehet ellenllni. Hsiodos, attl a perctl kezdve, hogy a Mzsk neket leheltek belje, nekel az rkkval, boldog istenek szrmazsrl, a Mzskon kezdve s velk vgezve az neket, s alig r r kzben krdezni nmagtl, hogy mi kze mindehhez. A Mzsk szolgja lett, mindennl fontosabb szmra az nek, br az ihlet szent rinak elmltval vissza-visszatr rgi "csupa-has ember" a sajt mindennapi rdekeivel nem tudja megmagyarzni e minden egyebet httrbe szort felttlen szolglatot. Kivlasztottsgnak jelvnye gyannt - mint a jogar a kirlyok s az isten szalagjval koszorzott plca a pap kezben - egy lombos babrg szolgl. A Mzsk maguk szltjk fel, hogy szaktson a virul babrfrl egy lombos gat, s amit mindennap lthatott a hegyoldalon: maga a babrg "csodlatos" lesz a kezben. A bibliai kinyilatkoztats jelkpe a megvltoztathatatlan rvny, kbe vsett tants, melyhez hozztenni s amelybl elvenni nem szabad. A mzsai kinyilatkoztats, a mtosz, minden kltvel jjszletik, j vonsokkal gazdagodva, j meg j oldalrl mutatkozik meg mindig.
"Tudunk mi sok hazugsgot mondani, ami a valra hasonlt, de tudunk mi, ha akarunk, az igazra is rzendteni" - mondjk magukrl Hsiodos Mzsi. Homros a Mzsk szavnak megbzhatsgt hangslyozta. Odysseus prbra is teszi Dmodokost, mint valami jst, akinek szavban ktelkedik, s csak miutn sajt trjai lmnyeit az igazsghoz hven hallja az ajkrl, ismeri el isteni nekesnek. Hsiodos a klt tevkenysgnek msik oldalt is kidombortja. A Mzsk Mnmosyn, az "Emlkezet" lenyai, de lnykhz a kpzelet jtkossga is eltagadhatatlanul hozztartozik. Homrostl az utols antik kltkig, mondjuk a latin Claudianusig, a legtbben, tbb mint ezer esztendeig, jrszt ugyanazoknak a mtoszoknak j meg j feldolgozsn prbltk ki erejket. De ha gy van, taln mgsem tbb a mitolgia, mint a feldolgozsra rdemes klti trgyak sszessge? Mert igaz, hogy mindig ugyanazok a trgyak szerepelnek, de mennyi klnbsg a feldolgozsban! Ktsgtelen. Hozztehetjk mg azt is, hogy ezek a klnbsgek nem pusztn jelentktelen rszletekben, nemcsak a sznezsben mutatkoznak. St: az ellentmond vltozatok nem is oszthatk szt mindig klnbz korok vagy klnbz vidkek, esetleg klnbz vallsi kzssgek kztt, hanem sokszor egyms mellett is elismerik rvnyessgket, olyannyira, hogy az egymsnak ellentmond vltozatok egyetlen klt mveiben is bksen megfrnek egymssal.
gy pl. Aiskhylosnl Themis egyszer lenya Gainak, mskor azonos vele, mert az azonossg s a leszrmazsi kapcsolat egyarnt alkalmas annak a felfogsnak a kifejezsre, hogy a trsadalmi ltben rvnyesl rend, melyet Themis, a Jog istennje kpvisel, vgs fokon a termszet trvnyszersgeiben brja alapjt. E trvnyszersgek viszont a legkzzelfoghatbban, az embertl gyakorlati hozzigazodst a leghatrozottabban megkvetel mdon a Gaia istenasszonyban megszemlyestett fld tavasztl tavaszig szablyosan bekvetkez vltozsaiban mutatkoznak meg. Tovbb, ha Themis lenya Gainak, vagy ppen azonos vele, ez mindjrt arra is utal, hogy a jogelvek kialakulsa ltalban szorosan sszefgg a fldtulajdon kialakulsval. Ezek szerint a Themis-Gaia azonosts "mitolgiai szinonimjnak" tekinthet mr Hsiodosnl, az igazsg fogalmt a parasztsg oldaln az osztlyharc fegyvere gyannt kidolgoz boitiai kltnl az a megszemlyests, amelynek rtelmben Themis lenyai a Hrk. k az vszakok istenni - a grgk kezdetben csak hrom vszakot klnbztettek meg, s ennek megfelelen a Hrk hrman vannak, de egyni neveik Dik, az "Igazsg", Eunomia, a "Trvnyessg", Eirn, a "Bke" - arra vallanak, hogy k nemcsak az vszakok vltozsban megnyilvnul termszeti trvnyt, hanem a trsadalomnak az ember ltal megvalstand trvnyes rendjt is kpviselik, illetleg jelenltkkel biztostjk. Hsiodos egybknt arra is mutat igen tanulsgos pldt, hogy a klt kt, epikai rszletvonsai tekintetben egymst kizrni ltsz mtoszt - egyfell az elveszett aranykorral kezdd vilgkorszakok mtoszt, msfell Promtheus s Pandra egymst kiegszt mtoszait - mint egyenrangakat valsggal kznsgnek szabad vlasztsra bocstja, amikor arra a minden np mitolgiai fantzijt ersen foglalkoztat krdsre keres feleletet, hogy mirt kell az embernek gondokkal-bajokkal kzdeni, s fleg mirt kell fradsgos munkval felhozni a fldbl a kenyeret.
A mtosz: kltszet, s a szp komolysgnak s knnyed jtkossgnak az az egyenslya, amelyet a kltszet istenninek, a Mzsknak az alakjban testestett meg a mitolgiai kpzelet, bizonytja, hogy a grg ember a kltszetben tarka vltozatossggal kibontakoz mitolgit nem jtszi vltozkonysga ellenre, hanem avval egytt tartotta tiszteletben. Aminthogy a grg klt is minden komolykods nlkl vette komolyan azt a nphagyomnyt, amely istenek s istennk tarka sorozatban szemlyestette meg a termszet s a trsadalom tudomnyos egyrtelmsggel mg fel nem ismert erit. Egyetlen mtosz sem kvn kizrlagos elismertetst magnak, s ppen ezltal biztostja ltjogosultsgt s letkpessgt, tvol ll tle a valls trelmetlensge s fltkenysge, de a tudomny egyrtelmsge is. Egyetlen mtoszrl sem llthat, hogy csak ez az igaz, a mitolgia igazsga teht kzelebb ll a mvszet igazsghoz, mint a tudomnyhoz. "Az brenlevk mind ugyanazt a vilgot ltjk, az lmodknak mindig megvan a maguk kln vilga" - Hrakleitosnak ez a mondsa a filozfia s a mtoszt szabadon tovbbfejleszt kltszet klnbsgt is kifejezi. Ilyen rtelemben - br mindig hagyomnyos csrkat fejlesztenek tovbb - a mitolgia alapjn ll grg kltk mind a mitolgia elsrend forrsai, s helytelen az a szkkeblsg, amely csupn ezeknek a hagyomnyos csrknak a rekonstrulst tartja a mitolgia tudomnya feladatnak. A grg klt a mitolgit alkotan hasznlja fel, elfogulatlanul ll vele szemben, s ppen az a md, ahogyan temeli a mvszi szabadsg vilgba, szentesti visszavonhatatlanul a mtosz felszabadulst a valls ktttsgei all. Ms szval, a mitolgia tudomny a sem csak ez alkotsok mg nz, hogy htterkben a mtosz korbbi formit s ez alapformk keletkezsnek trsadalmi feltteleit felismerje, hanem elsrenden rdekesek szmra a mtoszoknak azok az j meg j vltozatai, amelyek segtsgvel a grg kltk egymst kvet nemzedkei a krttk kibontakoz valsg j meg j oldalainak a visszatkrzsre mg mindig a mitolgit tartjk a legalkalmasabb kifejez eszkznek. Ha a grg mitolginak olyan mrtkben tulajdonsga ez az alkot - s nem pusztn si formk sztessrl tanskod - vltozatossg, mint egyetlen ms mitolginak sem, akkor ehhez kell igazodnia a grg mitolgia tudomnynak is. A vltozatokat teht nem csupn annak az alapformnak a szempontjbl kell nzni, amelybl eredtek, hanem a felderthet alapformk rtkt is gyakran a vltozatok szmn, szpsgn s mlysgn lehet a legbiztosabban mrni.
A grg mitolgia klnben a kltszetet magt is a vilgnak azok kz az alapvet valsgai kz sorolja, amelyeknek lnyeges sszefggseit cselekmnyben tudja kibontani. S a mitolgiai hagyomnyok elbeszl jellegre, cselekmnyre ers hangsly esik. A grg kltszetben igen korn tudatoss vlt, hogy ez az elbeszl jelleg a valsg tnyleges sszefggseinek hasonlata gyannt - a valsg megragadsnak sajtos, mitolgiai formjtl elvlaszthatatlan; a mtosz "igazsg" s "hazugsg" kztt lebeg, a valsgot a kpzelet jtkossgval brzol termszete ppen ebbl kvetkezik. A mitolgia kifejez rtknek aligha lehet szembetnbb bizonytkt emlteni, mint azt, hogy Hsiodos ezekrl a bonyolult sszefggsekrl is mtosz alakjban tud szmot adni, teht az "igazsg" s "hazugsg" kztt lebeg, a val lmnyt a kpzelet ragyog szlaival tszv cselekmnyben. Lssuk ezrt mg nhny tanulsgt annak a helikni jelenetnek, amelyre hivatkoztunk mr az imnt, s amelyet Hsiodos mint a klti felavats elsszemlyes mtoszt Theogonia c. kltemnye - a grg mitolgia els rendszeres sszefoglalsa - lre helyez.
sszehasonlt mitolgiai szempontbl ez az elbeszls sem ll egszen elszigetelten: legkzelebbi prhuzamt a bibliai Kivonuls Knyvben talljuk meg. Mzes ugyangy a nyj legeltetse kzben jut el a Hreb hegyhez, ahol az istensg az g csipkebokorban nyilatkoztatja ki magt eltte. Hsiodost s Mzest egyarnt a hely vratlanul megnyilatkoz szentsge figyelmezteti az istensg jelenltre. De ennek a szentsgnek a kt elbeszlsben egszen klnbz jellegek a bizonytkai: a Hreb hegyn a csipkebokor, mely g anlkl, hogy elhamvadna, teht a termszet rendjt felfggeszt csoda, a Heliknon a termszet rendjnek a kznapi mrtkt messze meghalad felfokozottsga, a tj tlrad szpsgnek az igzete. Ebben is a grg mtosznak egy olyan sajtossga jut kifejezsre, amely elsrenden teszi alkalmass arra, hogy a termszetes valsgot kifejez kltszet s mvszet alapjul szolgljon. s evvel fgg ssze az a hivats is, amelyre Hsiodost jellik ki a Mzsk: az feladata ettl fogva az, hogy az isteneket s istennket nekelje, azaz a termszet s a trsadalom rendjt az istenek szletsrl szl elbeszlsekben brzolja, fleg olyan genealgiai - "leszrmazsi" - mtoszokban, amelyekben az istenek s istennk egy mshoz val kpzeletbeli kapcsolata termszet s trsadalom valsgainak klcsns, a klt meggyzdse szerint tnyleges sszefggseit fejezi ki. S kpzeletnek s valsgnak a mitolgira jellemz viszonyt ennek ,"igazsg" s "hazugsg" kztt lebeg jtkossga mellett mg egy msik oldalrl is megvilgtjk a Mzsknak Hsiodos ltal elnk lltott mitikus alakjai.
A Mzsk azok, akik a teljes igazsg birtokban vannak, a klt annyit vallhat a magnak ebbl, amennyit a Mzsk - a kltszet ihleti - ajndkoznak neki. Az abszolt igazsg s a kltk ltal kifejezett viszonylagos igazsg klnbsge azonban nemcsak tartalmi, hanem formai klnbsg is, spedig ppen a mtosz elbeszl formjt meghatroz klnbsg. Hsiodos szerint a haland klt tevkenysgnek mintja a Mzsk halhatatlan neke, amellyel k Zeust gynyrkdtetik az Olymposon. s errl az nekrl Hsiodos majdnem szrl szra ugyanazt mondja, mint a sajt klti tevkenysgrl, de csak majdnem szrl szra ugyanazt, s az els tekintetre taln jelentktelennek ltsz eltrs jelents klnbsgttelt takar. Eszerint a Mzsk arra szltjk fel a kltt, amikor az isteni neket belje lehelik, hogy hirdesse "azt, ami lesz s ami volt", k maguk azonban az Olympos hfdte cscsnak fnyes palotikban liliomtiszta hangon arrl nekelnek, "ami van, ami lesz s ami volt". Ktsgtelen annyit is jelent ez a megklnbztets, hogy az ember haland ltben csak az rk levs, alakuls, vltozs, a "volt" s a "lesz" kategrija vehet szmba, a vltozsnak ki nem tett lnyeget azt "ami van", a halhatatlan istenek a maguk szmra tartottk fenn. Majd csak mintegy kt vszzaddal ksbb Hrakleitos fogja a filozfia trtnetben azt a materialista dialektika fel vezet dnt lpst megtenni, amelynek rtelmben nincs ktfle, isteni s emberi vilg, haland s halhatatlan lt, hanem csak egyetlen, folytonosan alakul s vltoz valsg. Hsiodos llspontja, amely az ember tapasztalsa szmra adott vilgban e folytonos vltozst lltja eltrbe, Hrakleitos eltt ugyangy halad felismers, mint ahogyan Hrakleitos utn visszalps Platn idealizmusa, amely az idek vltozatlan isteni vilgnak tulajdontja a valdi ltezst, s a halandk szmra megismerhet, rk vltozsnak kitett vilgban csupn a valdi lt tkletlen visszfnyt ltja. Igaz, a mtosz nyelve - mint annyi ms vonatkozsban - itt is rendelkezsre ll mg Platnnak. beszl arrl a barlangrl, amelyben httal a barlang nylsa fel lelncolva lnek az emberek a fldi ltben, s az istensg htunk mgtt mutatja fel a valdi ltezket, mi ezeknek csak a barlang falra vetd rnykpeit lthatjuk. m Hsiodosnl mg nincs sz a valsg ilyen vgletes kettszaktsrl, inkbb arrl, hogy a klti kpzelet a vilgot folytonos mozgsban ragadja meg, ennek megfelelen a mtosz szksgkppen cselekmny alakjt lti magra, s gy az id hrom kategrija kzl nlklzi a jelenidt, amely a filozfiai megismersre mg akkor is jellemz marad, ha az rk vltozsban jelli meg a vilg lnyegt.
Hsiodos a mtosz elbeszl jellegre utal; az elbeszls szksgkppen a mlt s a jv id kt plusa kztt bont ki valamely cselekmnyt. A mtosz uralkod ideje termszetesen a mlt; a tvoli sidkben egyszer megtrtnt esemny sszefggseiben mkdteti azokat a termszeti tnemnyeket is, amelyek valjban naprl napra, vrl vre ismtldnek - mint pl. a nappal s az jszaka vltakozsa vagy az esztend krforgsa az vszakokon keresztl. Mg azokat az eszmnyeket is, amelyeknek megvalstst kveteli vagy megvalsulst remli, tbbnyire a mltban egyszer mr pldaszeren megvalsultnak tnteti fel. Ha pl. az elnyomottak s kizskmnyoltak felszabadulsnak, az igazsg s a bke uralmnak az eljvetelt hirdeti, akkor is a tvoli jvben megszerkesztett kp hitelt az sidkben elvesztett aranykor mtoszval nveli. A mitolgia ilyen, a mltat s jvt cselekmnnyel thidal termszetnek a tudatostsa hozzjrulhatott ahhoz, hogy Hsiodos - ugyancsak mtoszok, s mindenekeltt a mltban a jvt tkrz aranykormtosz elrebocstsa utn - a filozfiai megismers jelen idejhez kzeled, ltalnos rvny tantsokba is foglalja mindazt, amit a termszet szablyos vltozsairl s a trsadalom igazsgos rendjrl tudott s gondolt. Egszen ms termszet a mtosz jelen ideje a drmkban, amely szzadokkal ksbb a szertarts keretben a mtosz eredetileg mgikus - az isteneket az emberek kz idz - clzattal megismtelt cselekmnybl kzvetlenl fejlesztette ki a mitolgiai cselekmnyt megjelent jtkot. Ehhez azonban szksges volt mr egyfell az, hogy a szertarts ritulisan korltozott kereteit a homrosi mitolginak az nnepi jtkokba val bevezetse kitgtsa, msfell az, hogy a mitolgiai cselekmnyben a mltban lezrt esemnyrl a hrakleitosi dialektika az emberek szeme eltt kibontakoz folyamatra terelje a figyelmet.
Az a krlmny, hogy Hsiodos a mitolgiai hagyomnnyal sfrkod kltt mlt s jv tudjnak s megnekljnek tnteti fel, nmagban is rthetv teszi, hogy az korban a klt s a js szerepe s alakja kztt hasonlsgot fedeztek fel. Rokon vonsaikat mitolgiai eszkzkkel is rzkeltettk. Sokszor hallunk pl. azokrl a kapcsolatokrl, amelyek mindkettt Apollnhoz fzik. Apolln mint a "Mzsk karvezetje" a kltk isteni prtfogja, de elsrenden jsistensg is, aki Delphoiban papnje, a Pythia ktrtelm szavai ltal trja fl a jvendt. S ha fejlettebb fokon is mg klt s js rokon vonsairl beszlhetnk, kezdetleges fokon egyenesen azonossgukra kell gondolnunk. A klt sajtos szerepe ugyangy bontakozik ki idvel ebbl a differencilatlan sllapotbl, mint ahogyan a mitolgia sajtos szerepe is a vallstl val elklnlsben alakul ki. Azok a modern trekvsek, amelyek klt s js rokon vonsait tlhangslyozva a "klt-pap" (vates) fogalmban trtnetietlenl egybemossk a kettt, akarva-akaratlan a kltszetet ltalnossgban, s az antik kltt klnsen irracionalista befolysnak engedve tlik meg. A grg mitolgia itt is blcsebben szabja meg a hatrokat, mint a mitikus vilgltst "elvesztett jogaiba" visszahelyezni akar modern misztikusok. A kltkrl s jsokrl szl grg mtoszok ugyanis a rokon vonsok mellett tipikus klnbsgeket is kiemelnek.
Akad ugyan a grg hagyomnyok kztt olyan is, amelyik az strtneti emlkezs igen rgi rtegben kltnek s jspapnak azt a differencilatlan sllapott mutatja mg, amelyhez hasonlt az jabb kori nprajz klnsen elmaradt mveltsg zsiai npek smnjaival kapcsolatban rt le. A "samanizmus" fejldsi fokt azonban a grg kltszet strtnetben mr jval Homros eltt legyzttnek kell tekintennk, ha cskevnyeivel s egy-egy szvsan fennmarad emlkvel ksbb is szmolhatunk mg. Hrodotos tudst arrl az Aristeasrl, aki lltlag Phoibos Apolln ltal elragadva jutott el mess vidkekre, a messze szak jmbor lakosaihoz, a hyperboreiosokhoz, az egyszem arimasposokhoz s az aranykincseket rz mess griffjhez, s mialatt a lelke holl alakjban kvette az istent, a teste teszthalott gyannt odahaza maradt Prokonnsosban. gy ltszik, Hrodotos idejben mg ismeretes volt egy olyan, Arimaspeia cmen emlegetett hosszabb kltemny, amelyet Aristeasnak tulajdontott a hagyomny, s amelyben ez lltlag a smnok bdt szerekkel mestersgesen felidzett nkvleti llapothoz hasonl "mgikus utazsa" sorn szerzett "tapasztalatait": ltomsait foglalta volna ssze. De ha azt is tudni vltk, hogy Aristeas Homros tantja volt, akkor nyilvnvalan a legrgibb grg klthz val idrendi viszonytssal ppen azt kvntk hangslyozni, hogy a ltnoknak ez az emberi mrtktartst meghazudtol alakja a hagyomnyban nem tbb, mint az sidkbl visszamaradt nyugtalant emlk.
Homros mr lesen megklnbzteti a kltt s a jst, az eposz szerepli kztt egyfell az olyasfle jsok, mint Merops s Polyidos, msfell a Mzsk kivlasztottjai, Dmodokos s Phmios alakjban. A jsls, a jv titkaiba bepillant vilgosan-lts mindig tragikus elszigeteldsre vezet; a kltszet, a valsg teljessgnek nem mindennapi vilgossggal val megragadsa autarkeira, magrahagyottan is teljes letre tesz kpess. A js lnyhez mindig valami sttsg tapad, hiszen llandan tilalmas dolgok hatrn jr, titkokat kezel, melyeknek elmondsa vgzetes zrak feltrst jelenti. De a vgzet megmsthatatlan, s a jstehetsg adomnyra bntets gyannt nehezedik, hogy a js ltja a jvendt, minden lps szrny kvetkezmnyeit, de senki sem hallgat v szavra. Kassandra, a trjai kirlyleny lehet a plda: Apolln isten megszerette s jstehetsggel ajndkozta meg, de mert a kirlyleny nem viszonozta szerelmt, adomnyt azzal a kegyetlen sorssal egszti ki, hogy senki se higgyen a szavnak. Kassandra ltja, mint kszti el minden Trja pusztulst, de nem tud semmit elhrtani, mert nem hisznek neki. Kassandra sorsa nem klnleges s egyni, nem az ellenll leny bntetse csupn, hanem tipikus: ez Laokon sorsa is, s Homrosnl tbbszr a fit elvesztett atya tragikumhoz tartozik jstehetsge. Merops pldul tudta, hogy kt fia, Adrstos s Amphios el fog pusztulni Trja alatt, Polyidos (a "Sokattud") szintn elre ltta fia, Eukhnr hallt, de egyik sem tudta harcbavgy fit visszatartani. Ritka a jsok kztt az olyan ders s diadalmas hs, mint Melampus, akinek az alakja inkbb emlkeztet a hls llatok segtsgvel rendkvli feladatokat megold mesehskre - pl. a magyar Szegnyember s a kgykirlyfi mesjre -, mint a mitolgia tbbi jvendmondjra. Csakhogy az alakjban, br trtnelmileg ez is a korai grg samanizmusban gykerezik, inkbb a termszethez kzelmaradt ember blcsessgt magasztalja fel a hagyomny, mintsem a jstehetsg termszetfeletti adomnyt.
Viszont "az boldog, akit a Mzsk szeretnek" - nekli Hsiodos, s utbb Kallimakhos s Horatius egy hsiodosi fordulatot varilva alkotja meg a ragyog kpet a kltrl, akire a Mzsa mr gyermekkorban kitntet pillantst vetette. Egy sor mtosz szl a Mzsk fiairl, akikben a klt isteni pldakpeit lttk a grgk, s akikhez gyakran egy-egy klti mfaj, illetleg egy-egy npkltszeti alapforma kezdeteit fzi a hagyomny. Ilyen mindenekeltt Linos, Urania mzsa fia, akit az neksz feltalljnak s els tantjnak tekintettek az emberek kztt, s akit Apolln lt meg, mert fltkeny volt mvszetre; Hymenaios, Terpsikhor mzsa fia, aki sajt menyegzjn tnt el hirtelen az emberek szeme ell, s Ialemos, Apolln s Kalliop mzsa fia, aki ugyancsak fiatalon halt meg. Az els s az utols nevhez fzi a hagyomny a linos s az ialemos nven ismert gyszdalokat, a kzps emlkre neklik a hagyomny szerint a menyegzi neket, hymenaiost, amellyel eredetileg az eltn szp ifjt sirattk s kerestk. m az a szomorsg, amely a Mzsk fiatalon meghalt gyermekeinek az emlkezete krl lebeg, semmikppen nem hasonlthat ahhoz az rnykhoz, amely a mitolgia jsait ksri. Alakjuk egyfell - Adnishoz, Daphnishoz, Hyakinthoshoz s Hippolytoshoz hasonlan - flreismerhetetlen rokonsgban ll a keleti mitolgik meghal s feltmad isteneivel. (Dumuzi-Tamuz, Attis, Osiris stb.) Msfell a szpsg s a fiatalsg vlhatatlan kapcsolata jut bennk kifejezsre, a klti szpsgnek az a megindt gyngdsge, amellyel az elillan ifjsg tndkl visszfnyt rzi rk formi kztt. Erre utal Pindaros egy tredke: a hrom halhatatlan mzsa siratja haland fiait, az egyik Linost, az nekest, fjdalmas jajszval, a msik Hymenaiost, akit alighogy nszgyhoz rt, elragadott a sors istennje, a Moira, a harmadik Ialemost, akinek erejt fiatalon sorvasztotta el a betegsg... Musaios nem fia, hanem csak tantvnya volt a Mzsnak, de klti szrnyalsval - egy athni hagyomny szerint az szaki szl, Boreas tantotta magasba replni - kirdemelte, hogy halla utn az alvilgban az emberisg jtevit kitntet fehr szalag vezze homlokt.
Nemcsak a kltszet mitolgiai pldakpeirl kell beszlnnk e helyen, hanem azokrl a legendkrl is, amelyek valban lt kltknek mint a Mzsk kivlasztottjainak trtneti alakjhoz fzdnek. Hogy Orpheus trtneti szemly volt-e, vagy csupn a kltszet jelentsgnek grg rtkelst kifejez mtoszok hse, akinek utbb egy misztikus szekta - az orphikusok - tantsait is tulajdontottk, mg ma sem vglegesen eldnttt krds. De bizonyos, hogy Homros s Hsiodos alakja kr is valsgos mondakr szvdtt, s kardalainak nhny fennmaradt tredke az irodalomtrtnet nagyjai kz sorolja Ibykost is, akirl azt regltk, hogy a klt szent szemlyt sem tisztel durva gyilkosait hallnak egyetlen tani, a darvak adtk az igazsgszolgltats kezre. A grgknek alig van nagy kltjk, akinek az letrajza ne lttt volna a hagyomnyban tbb-kevsb legends sznezetet; a rmai kltk kzl elssorban Vergilius az, akinek alakja krl hamarosan megindult, st a kzpkor folyamn mg tovbb fejldtt a legenda-kpzds.
Ennyiben vzoltuk a mitolgia tudomnynak az alapjt, s ehhez fztk a grg npnek a mitolgirl szl felfogst gy, amint az a Mzskrl s kivlasztottjaikrl szl mtoszokban kifejezsre jutott. Clunk az volt, hogy ezzel megknnytsk olvasinknak az albbiakban kvetkez mtoszok trtneti szempont rtkelst. Ezek utn magyarz fejtegetseinket mr ltalban rvidebbre foghatjuk. A grg - majd a kzvetlenl hozz csatlakoz rmai - mitolgit a tovbbiakban lehetsgig a klasszikus szvegek alapjn, itt-ott mutatkoz hzagaikat sszehasonlt adatok segtsgvel vatosan kiegsztve gy mutatjuk be, ahogyan azok legjobb tudsunk szerint az korban kltszet s mvszet alapjaiul szolgltak. S a klasszikus mitolgia kutatjnak nem szgyen bevallania azt sem, hogy nemcsak ismereteket kzlni, hanem gynyrkdtetni is akar. Gynyrkdtetni mr akkor is, amikor a klasszikus mtoszok lre nhny, a kltkrl, a Mzsk gyermekeirl s kivlasztottjairl szl hagyomnyt llt. Ezeknek a hagyomnyoknak a htterben. is felismerhet mg itt-ott az sidk emlke, nek s zene mgikus erejnek, a termszet erit befolysolni kpes hatalmnak a kpzete. De sokkal tbb az, amit a mtosz salakjaira visszamutat motvumokkal kifejeznek: a np tisztelett klti irnt, akik a mitolgit hven riztk s alkotan sfrkodtak vele, szvet-lelket gynyrkdtet mveikben az emberi ntudatot emeltk egyre magasabb fokra, s gazdagon tovbbfejlesztve adtk vissza a npnek, amit a nptl kaptak.
|