HERMS
Trencsnyi 2005.10.29. 16:30
Herms atyja Zeus, anyja Atlasnak, az gboltot vllain tart titnnak a lenya, Maia. Kylln hegyn, a legelirl hres Arkadiban szletett. a tallkonysg, az gyessg, a furfang istene: Herms dolios (a "cselszv")
HERMS
Herms atyja Zeus, anyja Atlasnak, az gboltot vllain tart titnnak a lenya, Maia. Kylln hegyn, a legelirl hres Arkadiban szletett. a tallkonysg, az gyessg, a furfang istene: Herms dolios (a "cselszv"). Mr mint csecsem egsz nyjat hajt el, de tallkonysgval segtsgre is van sokszor isteneknek s embereknek egyarnt. Az letet megszpt s megknnyt eszkzk egsz sornak a feltallja. Bkateknbl elkszti az els lantot, s a darvak replsbl - melyben a mi npnk kpzelete is V-bett lt - ellesi a betvetst. Sokoldal jelentsge mind erre az egy tulajdonsgra: a tallkonysgra vezethet vissza. a talpraesettsg, a szerencss pillanat, az nknt knlkoz j alkalom maga. Szolglatraksz tallkonysga megfr furfangos kpsgaival. Ajndkoz kedve is elragadan gyermekded, kharidots is az mellkneve, amiben a kharis (a latin gratia), az ajndkoz mozdulat kedvessge jut kifejezsre. De akiben krt tesz, az sem tud r komolyan haragudni, akrcsak egy csnytev gyermekre. Tolvajok istene, s atyja a leghresebb grg tolvajnak, Autolykosnak, a furfangos Odysseus anyai nagyatyjnak. Amellett - kivlt szlhazjban, Arkadiban - a nyj nvekedst, a psztor-gondok hasznt is tle vrtk. Arkadia psztoristene, a kecskelb Pan is az fia, s mint kriophoros, a kost a vlln hordoz psztor, az elveszett jszg nyomra vezet szerencsnek is a biztostka. ltalban az, aki minden zavarbl kisegt. tkzben is ldozhattak neki, mert az fejvel dsztett oszlopok, n. hermk lltak a keresztutakon is, illetleg nha mrfldkvekl szolgltak. Az alvilg fel vezet utat is ismeri. Mint psykhopompos, "llekksr", a halottak lelkt vezeti az rk brk el. Mint a nyeresgnek s szerencss tnak az istene, a kereskedk prtfogja, s a legmegbzhatbb kvet, aki magnak Zeusnak is gyakran ll szolglatra. Minden szerencss tlet s minden szerencss vletlen tle jn: hermaionnak, Herms ajndknak mondta a grg ember a tallt trgyat. adja a tall szavakat is az ember ajkra, mint Herms logios, az gyes beszd istene, s a nehezen rthet, homlyos beszd Herms kzbelpsre hirtelen megvilgosodik. Ezrt hozhatjk kapcsolatba a szvegmagyarzat tudomnyt (hermneutika) Herms nevvel. De Hermsnek van egy sttebb tudomnya is, s az egsz kzpkoron t ppen ez a tudomnya rzi meg emlkezett. Mint Herms trismegistos, a "hromszor nagy" Herms, a varzslatnak legfbb mestere, s ha valamit szinte valszntlenl jl zrunk el a kls vilgtl - "hogy mg a leveg se frjen hozz" -, arra ma is azt mondjuk, hogy hermtikusan van elzrva.
Herms trismegistos: a kzpkori alkimistk szemben a legfbb mitikus tekintly. De varzsvesszejt mr a klasszikus elkpzels is ismerte, s sttsget kedvel, jszakai termszete is a varzslat krbe vonja alakjt. Mert a minden lpten-nyomon meglepetseket tartogat s a cselekvst homlyba burkol jszaka Herms igazi birodalma. Nykhios ("jszakai") mellknevvel is tallkozunk, s esti lakomknl az utols pohrbl az tiszteletre hintik ki a poharat megkezd italldozatot. S Herms varzsvesszeje hozza az lom bvlett is az emberekre, sokszor olyankor is, amikor tancsosabb volna beren vigyzni. De: "ki korn kel, aranyat lel" - s a szerencss alkalmat knl hirtelen felbreds ismt Herms jelenltt bizonytja.
Jelvnyei: a hrnki plca, melynek vgre nha kt kgy fondik, s az n. petasos, az ti kalap - Grgorszgban ugyanis csak a betegek s az utasok fedtk be fejket -, s ezen, valamint sarujn, szrnyak lthatk, melyek frgesgre vallanak. Homrosnl is sokszor olvasunk aranysaruirl, melyek szlsebesen viszik szrazon s vzen s a levegben. Eleinte szakllas frfinak brzoltk, s a rgi hagyomnyt megrz hermkon ltalban hegyes szakllal talljuk, de mr i. e. az V. szzadban elterjed Herms serdl ifj alakjban val brzolsa. A IV. szzadban azutn Praxitels rktette meg azt az esemnyt, melyet a grgsg rzse Herms nevhez fztt. A szobrszi brzolst mr itt is elksztette Homros, kinl szintn legszvesebben pelyhez ll, szp fiatal legny alakjban jelenik meg Herms, ha egy-egy haland (Priamos, Odysseus) a segtsgre szorul. Praxitels utn ez a tpus vlik a kpzmvszetben irnyadv. Hajlkony test, rugalmas izm ephbos - ppen frfisorba lp ifj -, kiben a gimnasztika, az egszsges testgyakorls nem annyira rendkvl testi ert, llati teherbrst, mint inkbb a testi gyessget, az emberi testnek szellemtl tragyogott egszsgt, hasznlhatsgt, fegyelmezettsgt fejlesztette ki. Athnban mindenesetre ezt a hermsi eszmnyt szolglta a testgyakorls, ezrt itt a gymnasionokban s palaistrkon (gyakorltereken) tartottk meg Herms nnept, a Hermeit.
|